reklama

Zbyly vám trubky? Vyřešte s nimi nepořádek v předsíni

Předsíň je obvykle první místností, která přivítá náš pohled při příchodu domů. Poházené a všudypřítomné povalující se boty přímo vybízí k odstranění nečinnosti a dodávají nám odvahu vyrobit vlastníma rukama šikovný botník. Neexistuje příjemnější pohled, než je útulná a uklizená předsíň. A co víc, jestliže najde naše obuv své místo, nebudeme už o rozházené boty zakopávat.

Vyrobte si stylový botník (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Šikovný botník zvládne vyrobit naprosto každý

Vyrobte si originální botník, aby ve vaší předsíni zavládl konečně pořádek. Přehledná a útulná předsíň je snem každé hospodyňky. Perfektně srovnané boty všech členů rodiny jsou však velice často science fiction. Do malého botníku se veškerá obuv prostě nemá šanci vejít. Místnost není nafukovací, a proto si musíme pomoct sami a vyrobit si zajímavý šikovný botníček pro nejčastěji nošené boty. Náš projekt nezabere ani mnoho času, ani potřebného materiálu a zvládne jej prakticky kdokoliv.

Co budeme potřebovat

Každý domácí kutil má ve své dílně určitě pár věcí, které by se mohly hodit při realizaci některého z našich nápadů. Dnes budeme vyrábět šikovný botník a pro jeho výboru je nejvíce zapotřebí odpadní trubka. Dále budeme potřebovat nějaké staré dřevo, na které přijde botník připevnit. Našimi pomocníky pak bude aku vrtačka, bruska, šroubky s matičkami a profil do písmene L.

Materiál, nástroje
Na výrobu botníku nepotřebujeme nic extra (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba botníku

Jak již bylo řečeno, tento projekt není nijak náročný. Odpadní trubku stačí pouze nařezat na sedm stejně dlouhých částí. Jestliže máte v úmyslu uskladnit větší počet bot, je možné nařezat i větší počet trubek. Vše závisí na vašich potřebách a samozřejmě představách. Odpadní trubku máme tedy nařezanou a nyní je nutné uříznuté hrany zabrousit a zahladit.

Řezání
Odpadní trubka se nařeže na sedm stejně dlouhých částí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Prkno připravené pro tento projekt obrousíme bruskou a jemně natřeme barvou, a to metodou suchého štětce. Jedná se vlastně o ledabylé přejíždění štětcem po desce. Barva je pouze na některých místech, ale celkový vzhled je velice vydařený. Desku necháme pořádně zaschnout.

Broušení
Na dřevěnou desku použijeme elektrickou brusku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Vzhledem k tomu, že jsme si nařezali sedm trubek, sestavíme si je do takové kytičky a veškeré na sebe navazující stěny trubky propálíme vypalovačkou. Vzniknou nám tak vždy na dvě na sebe navazující dírky, které spojíme šroubem a zajistíme matkou. Zadní strana botníku je již pevně spojena.

Dírky
Dírky v trubkách vytvoříme vypalovačkou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nyní si vezmeme k ruce dřevěnou desku. Propojené trubky opatrně převrátíme a položíme spojovanou stranou na desku. Jednotlivé trubky zajistíme L profilem, který pečlivě přišroubujeme jak k trubce, tak i k dřevěné desce.

Šroubování
Trubky opatrně položíme na desku a zajistíme L profily (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V tuto chvíli už jen stačí vzniklý botník dotáhnout k dokonalosti. Z vnější strany jej přetřeme stejnou barvou, jakou jsme použili na desku. Po zaschnutí už jen stačí vložit boty do jednotlivých trubek a těšit se, jakou náš originální botník vzbudí pozornost.

Vyrobte si originální šperk:

Publikováno: 17. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová