reklama

Stylově zařízenou chalupu podtrhne elegantní zrcadlo zasazené do rámu z ozdobných plotovek

Vkusné zařízení chaty či chalupy si žádá nejen stylový nábytek, ale i dekorace uzpůsobené venkovskému bydlení. Úžasným doplňkem se může stát zrcadlo zkrášlené po obvodu dřevěnými plotovkami. Zrcadel není nikdy dost, prosvětlí a opticky zvětší prostor chalupy a navíc poslouží jako krásná elegantní dekorace.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plotovky dají vašemu zrcadlu šmrnc (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Interiérová zrcadla nepatří pouze do koupelen či chodeb, aby si před nimi lidé upravovali make-up nebo oblečení. Velice vhodným místem se pro ně může stát i světnice.

Nápad za všechny plotovky

Již od nepaměti se lidé rádi obklopují krásnými věcmi. Zkrášlují naše bydlení, podporují estetické vnímání a zlepšují náladu. Stylově zařízenou chalupu podtrhne elegantní zrcadlo zasazené do rámu z ozdobných plotovek. Projekt, do kterého se dnes pustíme, zvládne každý šikovný domácí kutil. Svou zručností ohromí drahou polovičku a navíc svým výtvorem podtrhne jedinečný vzhled vesnické světnice.

Co budeme potřebovat

Vzhledem k tomu, že zrcadlo přijde umístit na chalupu, použijeme pro rám již vyrobené dřevěné plotovky.

Použité nářadí

Pro výrobu rámečku na zrcadlo bude potřeba okružní pila, kterou se rozpůlí plotovka po celé délce. Dále bude zapotřebí bruska či smirkový papír, metr, tužka a aku šroubovák. Navíc bude pro tento projekt potřeba lepidlo, úhlové svěrky, packy na uchycení zrcadla a očka pro jeho zavěšení na zeď. Elegantního vesnického designu docílíme nanesením vosku.

Materiál a nástroje
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na výrobu rámu z plotovek postačí nářadí, které máme běžně doma

Pracovní postup

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plotovku rozměříme přesně na polovinu

V první řadě je velice důležité plotovku připevnit k podložce, naměřit přesně její polovinu a za pomoci pily rozříznout lať podélně na dvě úplně stejné části. Z jedné plotovky nám tedy vzniknou hned dva díly, které budou použity jako rám zrcadla. Jejich ozdobná strana bude tvořit vnitřní orámování. Nyní je důležité vzniklé latě zkrátit na potřebné délky. Uříznuté plotovky se přiloží k zrcadlu a nastaví se tak, aby nám v rozích zrcadla vznikla z ozdobného orámování krásná vlnka. Samozřejmě je nutné počítat s rozměry zrcadla a připočítat 1 cm navíc jako přesah zrcadla přes vnitřní stranu rámečku. Nastavenou polohu plotovek zakreslíme.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na pokosnici se seříznou latě pod úhlem 45 °

Veškeré nařezané plotovky nyní seřízneme na pokosnici pod úhlem 45 ° tak, aby po jejich sestavení vznikl z latí krásný rám.

Svěrky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aby rámeček dobře držel, použijeme úhlové svěrky

Aby vznikající rámeček dobře držel, položíme první lať do úhlové svěrky. Naneseme lepidlo na seříznutou hranu a přiložíme druhou lať tak, aby na sebe plotovky perfektně navazovaly. Úhlovým svěrákem stáhneme latě v co nejtěsnější přilnutí. Nyní si připravíme kovový úhelníček, který malými šroubky připevníme do rohu rámečku. Bude sloužit jako pojistka proti rozpadnutí rámu. Úhelník se dává 1 cm od vnějšího okraje zrcadla. Naprosto shodným způsobem spojíme plotovky ve všech čtyřech rozích.

Vosk
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
ZrcadloNově vzniklý rám se musí zbrousit a opatřit povrchovou úpravou

Nyní použijeme frézku, abychom docílili stejně krásného povrchu jak na vnitřní, tak i na vnější straně. Během frézování rámeček perfektně zaschnul. V tuto chvíli je možné povolit svěrky, které pomohly dokonalému přilnutí jednotlivých hran. Celý rámeček je nutné zbrousit, zahladit a opatřit povrchovou úpravou. V našem případě se na rámeček nanese vosk. Jedná se o produkt, který má konzistenci hustého krému na boty.

Pacička
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi zrcadlo a pacičku přijde kousek gumy, aby zrcadlo nesklouzlo

Díky použití kvalitního vosku dochází k zvýraznění struktury dřeva. Za pomoci hadříku se tedy nanese vosk na veškerá místa rámečku. Musíme jej pečlivě rozetřít a zhruba po 15 minutách jej doleštíme suchým hadrem. Na zadní stranu rámečku nyní opatrně položíme zrcadlo. Na každou hranu rámu se přiloží vždy po dvou pacičkách, které budou následně přidržovat zrcadlo v rámu. Mezi pacičky a zrcadlo přijde malý kousek gumy, díky kterému se nemusíme obávat sklouznutí zrcadla. Pacičky se přišroubují.

Pro zavěšení zrcadla na zeď použijeme bajonetový závěs. Přiložíme jej do horní třetiny rámu zrcadla a přišroubujeme. Nyní už je musíme najít vhodné místo na zdi a zrcadlo zavěsit. Krásný dekorační předmět má své místo a my se můžeme těšit, že za tento projekt sklidíme zaslouženou pochvalu.

A co takhle si vyrobit zrcadlo ze starého kufru?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová