reklama

Šikovné ruce jsou největším pokladem mladé zlatnice

Jedinečné, neotřelé vnímání krásy vnáší do uměleckých výtvorů Kristýny Boušové osobitý vzhled. Cit pro krásné věci provázel mladou ženu již od dětství, avšak své poslání objevila mnohem později. Šikovné a zručné ruce vnášely předpoklad k realizaci vlastních nápadů a vyjadřování krásy osobitým způsobem.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zlatnice má spoustu práce. Stále více lidí dává přednost neotřelým ručním šperkům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do svých šperků vnáší duši. Věnuje se také recyklování materiálů, aby jim mohla vdechnout nový život v podobě originálního skvostu.

Umělecká zlatnice

Kristýna Boušová je mladá talentovaná žena, která má cit pro krásné věci. Svou pílí, originálním a neotřelým vnímáním okolního světa vnáší do šperků jedinečný vzhled. Propojení těla a mysli je nezbytnou součástí jejího dne. Při práci jsou pro ni důležité klidné a precizní pohyby. Aktivní odpočinek nalézá při cvičení jógy. Protáhnout svaly a vyčistit si hlavu jí pomáhá řešit věci s nadhledem a vidět je z nové perspektivy.

Ruka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výrobě šperků jsou nutné klidné a precizní pohyby

Ke svému řemeslu se Kristýna dostala později než jiní lidé. Vzhledem k tomu, že byla podstatně starší než její spolužáci, přistupovala ke studiu na zlatnickém učilišti mnohem zodpovědněji a pečlivěji. Při studiu se vyznačovala zvídavostí a snahou zjistit nejrůznější souvislosti, spojené s výrobou šperků.

Výroba
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Již při studiu se Kristýna vyznačovala zvídavostí o výrobě šperků

Šperky vyrábí ve své dílně a převážnou část dne tráví u pracovního stolu, kde cesta nádherného skvostu začíná. V tradiční zlatničině existují dvě cesty, jak šperk vyrobit. Tou první je odlévání. Kristýna však preferuje cestu druhou. Jedná se o tzv. montování šperků.

Při montování se pracuje s kovem. Počátek celého procesu spočívá ve výběru materiálu, který je buď v podobě plechu či drátu. Kristýna se při své práci snaží zpracovávat i odpad. Nejmenší kousíčky zlata i stříbra se snaží přeměnit a vdechnout jim nový život v podobě recyklovaných šperků.

Zlatnice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kristýna většinu dne pracuje u svého pracovního stolu

Při výrobě šperků musí být materiál neustále dobře obrobitelný, kujný a tažný. Je zapotřebí jej průběžně žíhat. Žíhání se provádí ohněm a obrovským pomocníkem je v tomto procesu plynová pistole. Zpravidla prvním strojem, který se při transformaci materiálu používá, je válcna. Jedná se o zařízení, které opracovává jak plech, tak i drát. Ve chvíli, kdy má Kristýna materiál připravený v požadovaných rozměrech, musí dojít k jeho spojení v jeden celek. Takový prstýnek může být vyroben ze dvou i více částí, jež je nutné propojit. Plochy, které na sebe budou navazovat, musí být perfektně očištěny a zahlazeny, aby byl tento spoj dostatečně pevný.

Žíhání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Materiál musí být dobře obrobitelný, kujný a tažný

Vznikající šperk se následně musí mořit a žíhat. Jakmile projde prsten těmito procesy, přichází na řadu tvarování. Na svém prvopočátku se totiž tvar prstýnku ani zdaleka nepodobá krásnému symetrickému kroužku. Je nutné ho tedy nasadit na trn a za pomoci kladiva přivést tvar k dokonalosti.

Ve chvíli, kdy mladá umělkyně docílí dokonalého tvaru, může se začít věnovat požadovanému lesku. Každý šperk se má přece blyštit. Prstýnek se tedy musí opracovat smirkovým papírem o různých hrubostech. Tento brusný materiál používá buď namotaný na dřívku, nebo má k ruce různé kousky smirkových papírů. Pro získání požadovaného lesku také používá nejrůznější rotační nástroje, které může upevnit do mikromotoru. V posledním kroku Kristýna používá leštičku. Snaží se za pomoci více druhů kotoučů a leštících past různých hrubostí dosáhnout, aby měl šperk dokonalý lesk.

Leštění
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Za pomoci kotoučů získá šperk dokonalý lesk

O budoucnost šperkařského řemesla se Kristýna nebojí. Jestliže se tato profese provozuje poctivě, jedinečně a s láskou, není problém, aby se odlišila od masové produkce. V dnešní době stále více lidí oceňuje originalitu každého kusu, ruční práci i výrobky s příběhem. Díky moderním technologiím chce posouvat hranice zlatnické umělecké práce stále kupředu. Lidem, kteří si pohrávají s myšlenkou své budoucnosti, tato mladá žena vzkazuje: „Nebojte se výzev, nahlédněte do svého nitra, tím zjistíte své silné stránky."

Podívejte se, jak si můžete šperky vyčistit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.