reklama

Pořiďte si vlastní ostrůvek. Stát může uprostřed kuchyně

Kuchyňské ostrůvky se staly především v prostorných kuchyních nezbytnou součástí nábytkového zařízení. Pokud se chystáte na rekonstrukci kuchyně a kuchyňský ostrůvek byste uvítali, poradíme vám, na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout, aby byl ten váš ostrůvek funkční a ve finále nenadělal víc škody jak užitku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kuchyňský ostrůvek jako moderní a funkční součást kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kuchyňský ostrůvek jako platný pomocník

Kuchyňské ostrůvky nejsou jen módním výstřelkem, jak by se mohlo zdát, ale především velmi platným dílem nábytku s variabilní schopností. Jsou jakousi samostatnou jednotkou při vaření, servírování pokrmů nebo mytí nádobí. Jeho funkce může být rozmanitá. Můžeme jej využít jako další úložiště pro nádobí a náčiní či potraviny. Ale může zde být umístěno i varné centrum, tedy např. sklokeramická deska nebo celý sporák. Lze do něj zabudovat dřez, přistavit k němu kuchyňský stůl se židlemi nebo jej využít zčásti jako bar. Tvoří jakousi pomyslnou hranici mezi samotnou kuchyní a jídelnou, případně může oddělovat kuchyňskou část od dalších místností. 

Tmavý ostrůvek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostrůvek může tvořit barevný kontrast

Instalace ostrůvku do kuchyně

Při instalaci máme několik možností. Můžeme si kuchyňský ostrůvek nechat vyrobit na míru podle našeho uvážení. K tomu budeme potřebovat plánek s potřebnými rozměry celého zařízení. Plánek si můžeme nakreslit sami, případně oslovit některého z bytových architektů, který nám může připravit vizualizaci a plánek nakreslit i s odpovídajícími rozměry. Je to sice záležitost nákladná, ale ve finále nám ušetří spoustu času a starostí. 

Nepravidelný tvar
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíme se držet jen rovných linií, zajímavý bude nepravidelný tvar ostrůvku

Pokud nemáme moc finančních prostředků, budeme si muset poradit sami. Stavba svépomocí bude vyžadovat několik zásadních bodů, aby byl kuchyňský ostrůvek opravdu funkční. Jako spodní díl nám poslouží kuchyňské skříňky z jiné kuchyňské linky. Můžeme sehnat skříňky stejné série i barvy, ale můžeme též vsadit na barevný kontrast a ostrůvek bude zcela odlišný. Tím vyniknou dvě pracovní zóny v kuchyni. Dále musíme vědět, k jakému účelu budeme ostrůvek potřebovat:

Pokud bude ostrůvek pouze pro přípravu a servírování pokrmů, uzavřeme skříňky pracovní deskou. Nebude na škodu, pokud nad ostrůvek také umístíme příhodné osvětlení, což bude vyžadovat přívod elektrické energie. Jestliže zde chceme vytvořit varnou zónu, umístíme do ostrůvku buď sporák s pečící troubou, nebo sklokeramickou desku a přidáme další spotřebiče, které budou sloužit k tepelnému opracování pokrmů (mikrovlnná trouba, horkovzdušná trouba a další). Nad ostrůvek bychom měli následně umístit také dobrou a kvalitní digestoř, která bude z prostoru odvádět pachy a mastnotu. Budeme potřebovat, aby ostrůvek opět disponoval přívodem elektrické energie, a v případě varného spotřebiče i třeba plyn, pokud se bude jednat o plynový spotřebič.

Další možností je používat ostrůvek jako mycí zónu s odkládacím pultem. V tomto případě zvolíme pracovní desku s výřezem pro kuchyňský dřez a další prostor, který bude sloužit jako odkapávač. Zde bude nutné, aby byl ostrůvek napojen na rozvod teplé a studené vody, a také na odpady. Dále je možné pracovní ostrůvek kombinovat s jídelním stolem. Zde bude potřeba koncipovat spodní skříňky ostrůvku pouze z jedné strany (v ostatních případech je možné sestavit skříňky tak, aby byly po celém obvodu ostrůvku). Sem pak jednoduše přisuneme stůl a židle. Pokrmy se takto mohou připravovat na ostrůvku a servírovat přímo na stůl, čímž odpadá přenášení talířů s pokrmy po domě či bytě.

Ostrůvek může také sloužit jako bar s barovými stoličkami. I zde tedy budeme skříňky skládat pouze z jedné, případně i z obou bočních stran ostrůvku podle toho, jak chceme umístit samotný bar. Samozřejmostí by potom měl být koncept ostrůvku pro potřeby baru - prostor na přípravu nápojů a drobného občerstvení.

Stůl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostrůvek poslouží také jako součást jídelního stolu

Ostrůvek může být sestaven do mnoha tvarů, nejen do základního obdélníkového. Můžeme dokonce nastolit efekt kulatého či oválného ostrůvku tím, že skříňky i pracovní desku tvarujeme do oblouku. Ten pak může být půlkulatý, zcela kulatý nebo nepravidelného tvaru.

Jak jsme již zmínili, ostrůvek lze stavět ve stejném duchu jako samotnou kuchyňskou linku, ve stejném designu i barvě. Chceme-li ale ostrůvek uvést jako ústřední bod celé kuchyně, vytvoříme barevný kontrast. Pokud máme např. tmavou kuchyňskou linku se světlou pracovní deskou, v případě ostrůvku můžeme tyto barvy přehodit a vytvořit světlý ostrůvek s tmavou deskou. 

Co by nemělo na ostrůvku chybět?

Ostrůvek jako pracovní místo bude potřebovat skříňky nebo otevřené regály na ukládání kuchyňského nádobí a náčiní včetně kuchyňských přístrojů. Stejně tak zde můžeme skladovat potraviny a nejrůznější doplňky při vaření, mycí a čistící prostředky a podobně. Toto vše pak můžeme ukládat např. do proutěných košů nebo plastových organizérů, abychom měli dokonalý přehled. Chceme-li ostrůvek využívat jako domácí bar, můžeme zde postavit vinotéku či stojan na láhve s alkoholem. Ostrůvek by měl být vždy vybaven samostatným osvětlením. 

Osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbáme na to, aby ostrůvek měl své vlastní osvětlení

Kuchyňské ostrůvky se spíše hodí do prostornějších kuchyní, ale ani v případě malé kuchyně se ostrůvku nemusíme vzdávat, zvláště pokud bojujeme s každým centimetrem úložného prostoru. Můžeme vsadit na mobilní ostrůvek, který bude tvořen velkým pojízdným stolkem. Na něj pak lze instalovat pracovní desku a pod ní další úložné či odkládací prostory, které nám v kuchyňské lince chybí. Tento mobilní ostrůvek pak může být využitelný i jako servírovací stolek, pokud máme další prostory pro takový stolek přizpůsobeny.

Vyrobit si můžete i magnetický držák na nože:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová