reklama

Přenosná zahradní sprcha se hodí nejen k bazénu, vyrobte si ji podle našeho návodu

Když je léto v plném proudu, nechce se nám odbíhat ze zahrady třeba od sečení trávy domů do sprchy, a pak teprve skočit k bazénu. Přitom osvěžení při práci si dopřejeme rádi. A skočit do bazénu celí upocení a zaprášení byť jen od květinového pylu znamená vynaložit větší úsilí na pravidelné čištění vody. Zkrátka, chce to sprchu na zahradu nebo rovnou u bazénu. A my si jí dnes vyrobíme.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postavte si zahradní sprchu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přenosná zahradní sprcha, to je něco! Mít bazén v zahradě a moci se opláchnout a osvěžit kdykoliv, to je splněný sen mnoha z nás, ale dlažbu či terasu okolo bazénu to chce také očistit, zamést nebo… opláchnout. Takže hadice nebo šikovný buben s přívodem vody se hodí nejen na zalévání. 

Pokud si nechceme rozkopat celou zahradu nebo přívod vody ke sprše řešit rovnou natrvalo, protože ještě nemáme úplně rozmyšlené nebo konečné dispozice rozložení zahradních prvků, můžeme použít šikovný samonavíjecí buben s hadicí, kterou využijeme na zalévání záhonů, oplachování terasy nebo právě k zahradní sprše. Výhodou je, že na zimu buben s hadicí schováme, aby se mrazem nepoškodila. 

Buben
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hadice Fiskars má na konci pojistku – zarážku proti tomu, aby se navinula úplně do konce a zmizela v bubnu celá

Prkna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hadici schováme do jednoduchého stojanu

Samozřejmě můžeme použít hadici na opláchnutí přímo, ale my ji raději schováme do jednoduchého stojanu, bude to určitě vypadat lépe. Použili jsme recyklovaný plast, protože ze stejného materiálu máme terasu u bazénu i plochy zatím ještě nedokončených laviček. Recyklovaný plast (Traplast) je bezúdržbový, opracovává se stejně jako dřevo. 

Tyč a pistole
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém obsahuje i nastavitelnou zavlažovací

Přívod vody máme v zahradě výš než bazén, protože záhony zde byly dříve, takže na zbytek zahrady přivádíme vodu pomocí systému Fiskars – bubnu na kolečkách se samonavíjecí hadicí a rychlospojkami. Systém obsahuje i nastavitelnou zavlažovací trysku a my jsme si ještě pořídili zavlažovací tyč a pistoli, kterou v tomto případě použijeme jako spršku.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podle požadované výšky sprchy sešroubujeme ze čtyř plotovek úzký profil

Stojan na sprchu si vyrobíme z plastových plotových dílů – podle požadované výšky sprchy sešroubujeme ze čtyř plotovek úzký profil, který bude držet spršku. Nahoře provrtáme dvěma protilehlými stěnami otvor pro zavlažovací tyč. Zavlažovací tyč je možné v otvoru posouvat, takže si můžeme nastavit, jak daleko od korpusu má být sprška – tedy nastavitelná koncovka pistole.

Korpus
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Korpus bude o něco nižší než držák

O něco nižší než držák spršky bude korpus sešroubovaný ze čtyř terasových prken – ten schová  hadice a rozdvojení na spršku a ještě jednu odbočku.

Dvířka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dvířka využijeme při připojování a ovládání průtoku vody hadicí

Zadní strana korpusu je dělená tak, aby zezadu mohla být dvířka, která využijeme při připojování a ovládání průtoku vody hadicí. Hadici s přívodem vody vždy prostrčíme spodní částí stojanu, za dvířky ji připojíme do rozboček na spršku a boční trysku. Hadice i spojky tak budou schované uvnitř. 

Podstava
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojan přišroubujeme k podstavě

Aby byl stojan na sprchu stabilní, přišroubujeme jej k podstavě z terasového prkna. Použijeme vrut se zápustnou hlavou, šroubujeme zespoda přes dno, otvory pro vruty nejprve předvrtáme a záhlubníkem připravíme pro zapuštění. 

Zboku stojanu ještě vrtákem na panty provrtáme větší otvor, přes který provlečeme hadici s koncovou zalévací tryskou - v tomto případě poslouží jako kohoutek na napouštění vody do konvičky, pokud bude vykukovat jen koncovka a spojka bude v provrtaném otvoru.

Koncovka
Koncovka bude v provrtaném otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtání otvoru
Vyvrtáme otvor pro hadici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budeme potřebovat opláchnout terasu, jednoduše hadici s tryskou vytáhneme, nastavíme potřebný proud a můžeme pracovat.

Opláchnutí terasy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hadici můžeme kdykoliv vytáhnout

Ke sprše jsme ještě postavili nízkou sprchovou vaničku – voda protéká výpustí do spáry mezi terasovými prkny a je odváděna přímo do trávy, takže spláchnutý prach neulpívá na terase.

Sprchová vanička
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ještě umístíme sprchovou vaničku

Máme hotovo, všechny hadice jsou schované uvnitř širší části korpusu, v horní části je za zadní stranou volně vedená část hadice ke spršce – to proto, aby bylo možno nastavovat posunutí tyče v otvoru a tím vzdálenost spršky od stojanu.

Na postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman