reklama

Klasickou stolní hru si můžete vyrobit i v maxi provedení

Léto ještě nekončí, tak se nezavírejte doma. Vyrobte si raději z dřevěné cívky od kabelů venkovní maxi Člověče, nezlob se. Špunty z lahví nahradí figurky a vy se zabavíte na dlouhé hodiny. Večer pak zábavu můžete udělat dospělou a místo figurek použít panáky. Pustíte se do toho?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zažijte zábavu s maxi Člověče, nezlob se (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Máte doma nepotřebnou dřevěnou cívku od kabelů? Pak si z ní můžete vyrobit oblíbenou hru Člověče, nezlob se ve venkovním maxi provedení, se kterou zažijete spoustu zábavy a legrace.

Obkreslení cívky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cívku si obkreslete na prkna

Cívku od kabelů je nejdříve potřeba začistit. Aby měla hezký a funkční povrch, připevněte na ni prkna. Vyskládejte si prkna na zem a cívku na ně položte. Po obvodu tvar cívky obkreslete.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna vyřežte podle nákresu

Podle vyznačené čáry pak prkna seřízněte.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyřezaná prkna přišroubujte

Prkna vyskládejte na cívku a připevněte je vruty k desce cívky po obou stranách prken.

Obroušení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna obruste

Celý povrch a hrany potom obruste pěkně dohladka.

Sklenička
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obkreslete skleničku na herní pole

Potom najděte střed stolu a začněte kolem něj pravidelně obkreslovat sklenice a misky. Ještě nevíte jak a proč? Přece do podoby hry Člověče, nezlob se!

Barvy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyberte si čtyři různé barvy

Vezměte barvy – tradičně modrou, červenou, žlutou a zelenou, a kolečka, která slouží jako domeček a start pro figurky. Zbylá políčka vybarvěte libovolnou další barvou.

Barvení špuntu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nabarvěte korkové špunty z vína

Jako vhodné figurky poslouží korkové špunty nebo zátky ze sektu. Také je nabarvěte. A když už děti spí? Místo špuntů dejte malé panáky a zahrajte si verzi pro dospělé.

Kde se tato hra vzala?

Člověče, nezlob se je hra, která se vyvinula z indické hry. Je známá už od 7. století našeho letopočtu. Pak se postupně dostala až do Evropy, ale nebylo jí touto dobou ještě přáno. Až později, na konci 19. století, byla vydána a patentována v Anglii pod názvem ludo. Opravdový úspěch a její masové rozšíření přišlo až s její sériovou výrobou v roce 1914 v Mnichově. Byla to v té době oblíbená hra ve vojenských lazaretech. U nás zažila největší úspěch ve 30. a 40. letech 20. století a od té doby nesmí chybět v žádné rodině.

Vyrobte si originální obraz ze šachů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová