reklama

Opíráte jízdní kolo o zeď? Už nemusíte!

Klasické stojany na kola, které jsou prodávány v obchodech, jsou obvykle příliš nízké a kolo je v nich nestabilní. Pokud vás už nebaví neustále opírat kolo o zeď a dělat tím na ní škrábance, máme pro vás návod na výrobu vlastního stabilního dřevěného stojanu na kolo.

Vyrobte si dřevěný stojan na kolo na zem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro výrobu stojanu na 3 dospělá kola budeme potřebovat:

  • hranoly 6×4 cm
  • prkna (3 ks)
  • lišty
  • překližky (3 ks)
  • šrouby
  • akuvrtačku
  • kotoučovou pilu

Rozměry stojanu na kola

Pro zaměření správných rozměrů stojanu budeme potřebovat přední kolo. Pokud ho máte připevněné pomocí rychloupínacího šroubu, tak ho vyjměte z rámu kola, aby se vám s ním lépe manipulovalo. Opěra stojanu by měla být až těsně pod středovou osu. Kdyby byla nižší, tak by se tlakem postupně poškozovaly dráty kola.

Měření
Pro zaměření správných rozměrů stojanu budeme potřebovat přední kolo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kolo umístíme na pracovní plochu a nejprve změříme výšku cca 10 cm nad předním kolem. Pak změříme průměr kola. Nyní víme, že budeme vyrábět dřevěný trojúhelník, který bude mít odvěsny o délce 80 cm a 70 cm. Nakonec změříme tloušťku kola v bodě, kde jsou dráty nejširší. Podle tohoto rozměru vybereme šířku hranolu. Ideální by měly být rozměry okolo 6 cm pro silniční kola.

Nařežeme si dřevo

Už známe rozměry, tak se můžeme pustit do řezání. Delší rozměr bude mít 80 cm, ale pozor! Kratší rozměr musíme zmenšit o tloušťku hranolu. V našem případě se jedná o 4 cm. Kratší rozměr tedy nebude 70 cm, ale pouze 66 cm dlouhý. Poslední, co budeme řezat, je překližka, která bude sloužit k zavětrování. Překližku přeřízneme uhlopříčně na 2 stejné části.

Trojúhelník
Dřevo si nařežeme podle naměřených rozměrů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montujeme úchyt dohromady

Dáme k sobě nařezané hranoly a položíme na ně překližku. Tu přišroubujeme a tím spojíme hranoly k sobě. Vytvořený úhelník spojíme připravenými lištami, které budou po obou stranách, a kolo se o ně bude ve stojanu opírat. Na každé straně stačí použít 2 lišty.

Spojení lištami
Vytvořený úhelník spojíme připravenými lištami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výsledkem je přihrádka s otvorem. Zkontrolujte si, že do otvoru pohodlně zapadne přichystané přední kolo. Pokud vše sedí, jak má, tak můžete vyrobit další přihrádky. Vždy ale pamatujte, že například na horské kolo budete potřebovat větší prostor než na silniční.

Připravíme úchyt pro dětská kola

Stojan na dětská kola stačí udělat jednoduše, pouze ze 2 dílců ve tvaru L. Základnou tohoto dílce bude hranol o stejné délce, jako byl použitý u dospělého kola. K základně přišroubujeme z boku lať a máme vytvořený dílec ve tvaru L. Stejným postupem vyrobíme i druhý dílec.

Dětské kolo
Stojan na dětská kola stačí udělat jednoduše (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Finální konstrukce stojanu na kola

Nyní budeme přihrádky šroubovat k prknům, která budou ve finálním stavu umístěna na spodek stojanu. Vyrobené přihrádky na dospělá kola přišroubujeme nejprve jedním koncem k prvnímu prknu. Při rozmístění přihrádek klademe důraz na to, aby se kola vedle sebe vešla. Poté přišroubujeme přihrádky druhým koncem k druhému prknu. Jakmile máme hotovo, postavíme stojan tak, aby stál na prknech.

Nyní přichází čas přišroubovat dětská kola. Ta jsou malá, takže se do stojanu komfortně vejdou mezi úchyty na dospělá kola. Nejprve uchytíme jeden dílec ve tvaru L. Následně přiložíme druhý dílec tak, aby byly kolmé strany směrem k sobě. Přiložíme dětské kolo a posuneme nepřipevněný dílec tak, aby se kolo vlezlo do otvoru a drželo v něm.

Kompletace
Přihrádky přišroubujeme k prknům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip na závěr

Nakonec můžeme k horní části stojanu přišroubovat třetí prkno. Do něj si pak můžeme navrtat háčky nebo magnetické lišty.

Magnetická lišta
Ještě můžeme na bok navrtat háčky nebo magnetické lišty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Háčky jsou praktické na pověšení přilby a magnetické lišty třeba na připevnění nářadí.

Na podrobný postup se podívejte zde:

Publikováno: 8. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Nicholas Nazarčuk