reklama

Se seřízením dvířek u kuchyňské linky nečekejte na manžela, poraďte si sama!

Stará kuchyňská linka, které již sesedla dvířka, dokáže pěkně potrápit. Výhru mají ženy, které sdílí domácnost s šikovným protějškem. Stačí pouze nahlásit problém a pak už jen počkat, až dojde k jeho vyřešení. Žádné starosti. Jak si však poradí ženy, které doma zastávají obě pohlaví? Sami uvidíte, že tento problém není zdaleka tak závažný, jak může vypadat. I něžné pohlaví si hravě s tímto může poradit.

Každá kuchyňská linka potřebuje čas od času renovaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Seřiďte si dvířka starší kuchyňské linky svépomocí

Rekonstrukce kuchyně bývá celkem nákladným rozhodnutím. Většina lidí se proto snaží udržovat stávající kuchyňskou linku ve stavu, aby jim sloužila co nejdelší dobu. Po každodenním používání však bývají opotřebované a prochází alespoň částečnou renovací. Nejčastější problém představují dvířka kuchyňské linky.

Problémy dvířek kuchyňské linky

Po delším používání kuchyňské linky se často objevují tři základní problémy. Dvířka mohou padat, být svěšená nebo nedoléhat. Každý z těchto problémů má svá specifika. Padající dvířka se vyznačují jejich drhnutím. Spára mezi dvířky je totiž v horní části viditelně užší. Svěšená dvířka mají sice tuto spáru naprosto v pořádku, ale viditelně jsou po celé své šíři kompletně pokleslá. Posledním problémem je nedoléhání dvířek, které bezpečně odhalíme při pohledu z boku. Všechny tyto potíže se dají vyřešit správným seřízením pantů.

Špatně doléhá
Každá dvířka po delším používání potřebují seřídit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Panty

Každé panty bývají jiné, ale princip jejich seřízení se nijak nemění. Většinou bývají složeny ze dvou částí. Do předvrtaného otvoru ve dvířkách se vkládá tzv. miska, která je protikusem ramínka. Ramínko se montuje přímo do korpusu a obsahuje šrouby sloužící k seřízení dvířek. V našem případě jsou šrouby schované pod destičkou. Tu vyjmeme a za pomoci křížového šroubováku se pustíme do seřízení dvířek.

Pant
Šrouby v pantech slouží k vyrovnání dvířek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šroubek, který je nejblíže k misce slouží pro vyrovnání v podélném směru. Pomáhá nám tedy s problémem padajících dvířek. Šroubek, který je od misky nejdál, vyrovnává dvířka ve směru od korpusu k nám.

Seřízení
Dvířka se seřídí za pomoci křížového šroubováku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podle toho, jaký je problém s našimi dvířky, je nutné některé šrouby povytáhnout a některé naopak zašroubovat.

Tipy do kuchyně:

Na správné fungování pantů má vliv jak korpus, tak i dvířka kuchyňské linky.  Při pořizování nábytku je vždy lepší volit kvalitnější nábytek, který bude dostatečně pevný. Korpus i dvířka by měly mít minimální tloušťku 18 mm.

Zrenovujte si staré dveře jednoduše pomocí fólie:

Publikováno: 7. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová