reklama

Vyrobte si pěkný a praktický stojan na jízdní kola a koloběžky

Řešíte neustále odřené venkovní zdi nebo jízdní kola? Chcete si jednoduše vyrobit praktický stojan pro kola a koloběžky? Pak jste tu správně, máme pro vás návod krok za krokem, který vás výrobou takového stojanu názorně provede.

Vyrobte si stojan na jízdní kola podle našeho návodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potřebné nářadí a pomůcky:

  • dřevěné hranoly 6×4 cm
  • ohoblovaná dřevěná prkna
  • deska z překližky
  • AKU vrtačka
  • okružní pila
  • úhelník
  • tužka
  • svěrky pro fixaci dílů
  • spojovací materiál
Materiál a nářadí
Materiál a nářadí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Měření kola
Výroba stojanu pro kola začíná změřením rozměru toho předního (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Základní rozměry stojanu vám poskytne rozměr předního kola z bicyklu. Stojan vyrobte tak, aby byl vyšší než sériově vyráběná provedení, která svojí nízkou výškou poškozují dráty kol. Stojan by tak měl být vysoký aspoň tak, aby jeho díly dosahovaly výšky alespoň pod středovou osu předního kola.

Montáž překližky na hranoly
Spojení hranolů trojúhelníkovým odřezkem překližky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prvním krokem je výroba dřevěného trojúhelníku z hranolů, který bude mít rozměr 80×70 cm a jako zpevnění poslouží trojúhelníkový pásek překližky, který si uříznete pilou. Aby bylo spojení pravoúhlé, využijte před spojením úhelník a díly si zajistěte svěrkami.

Základ stojanu na kola
Hotový základ stojanu na kola (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby se jízdní kolo mělo o co opírat svojí vahou, spojte vytvořený trojúhelník dvojicí pásů z překližky. Zakreslete si polohy, jak by měly být tyto lišty dlouhé a pod jakým úhlem je bude potřeba řezat. Tuto oporu proveďte na obou stranách. Takto zhotovené a vyztužené trojúhelníky si vyrobte ve třech kusech.

Kompletace stojánku pro dětská kola
Nastavení šíře stojánku podle velikosti dětského kola (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším krokem je zhotovení základen pro stojan na koloběžky či dětská kola. Základna by měla být dlouhá stejně jako u stojanu pro bicykl dospělého a opěrnou část tvoří vyšší prkno, z obou stran pomocí maflíku. Prkna základen sešroubujte, vytvoří dvojici komponent ve tvaru písmena L.  Díly vytvořte dva a dva, čímž získáte dohromady dvojici stojanů.

Následuje spojení trojice vyrobených stojanů pro bicykly dospělých do jednoho celku pomocí vrutů a dvojice prken. Mezi stojany nyní umístěte dvojici stojanů pro dětská kola či koloběžky. Nezapomeňte, že otvory pro šrouby je vhodné, zvláště u silnějších prken, předvrtat. Nakonec ještě na vrchní konec celého sestaveného stojanu o pěti pozicích upevněte jedno delší prkno. To celou konstrukci zpevní a umožní přidat háčky, kam můžete přidat třeba nejnutnější nářadí pro údržbu jízdních kol. A je hotovo!

Zde se podívejte na video z výroby:

Publikováno: 1. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček