Nejrůznější pády, nešťastná uklouznutí nebo zakopnutí, to vše může vyústit v bolestivé úrazy. Alespoň částečnou ochranu a kompenzaci za takové úrazy nabízí možnost úrazového pojištění. To se vám hodí nejen v letním období, kdy lidé tráví nejvíce času venku, ale i po zbytek roku. Nešťastné náhody, které v úrazy často vyústí, totiž na rozdíl od nás prázdniny nemívají.

Pro každého a kdykoliv
Úrazové pojištění se hodí opravdu každému, ať už jste nadšený sportovec, nebo pecivál milující domácí pohodu. Právě domov je totiž podle statistik pojišťoven nejčastějším místem, kde k úrazům dochází. V žebříčku pak domácí úrazy, jako jsou pády ze schodů, následují úrazy sportovní, poté dopravní a také školní, které se samozřejmě stávají zejména dětem. Statistiky také ukazují, proč se vám úrazové pojištění hodí celoročně, nejen v létě. Nejvíce pojistných událostí spojených s úrazovým pojištěním totiž pojišťovny zaznamenávají na jaře a na začátku podzimu, kdy se děti vracejí do škol.

Nové úrazové pojištění? Ne, raději změnu
Zajistit si úrazové pojištění není žádná věda. Jde to online, telefonicky i osobní návštěvou některé z pojišťoven, například České podnikatelské pojišťovny. Jejich úrazové pojištění se snadno přizpůsobí vašim potřebám, a v budoucnu je možné na stávající smlouvě provést změny odrážející vaše potřeby i finanční možnosti. Takový způsob aktualizace úrazového pojištění je nejen pohodlnější, ale také výhodnější než jeho úplná změna. Při přechodu na nové úrazové pojištění totiž na chvíli ztrácíte pojistnou ochranu a resetují se vám také nejrůznější čekací lhůty. Cena za nové pojištění také může být nepříjemně vyšší, a to například kvůli vyššímu věku.
Zpráva od lékaře má cenu zlata
Jak ale vlastně postupovat, když se vám stane úraz, po kterém máte právo čerpat peníze z vašeho úrazového pojištění? Základem je schovávat si a následně pojišťovně doložit veškeré lékařské zprávy z průběhu a ukončení léčby. Lékařské zprávy jsou totiž tím nejdůležitějším a v podstatě jediným dokumentem při dokazování nároku na peníze z úrazového pojištění, a pokud k nim pojišťovna nezíská přístup, pravděpodobně se peněz nedočkáte. V případě tragického smrtelného úrazu je třeba také kopie úmrtního listu a případně účast policie ČR.

Internet poráží papírové formuláře
Nejjednodušší cesta, jak si o peníze z úrazového pojištění zažádat, vede přes internetové stránky vaší pojišťovny. Právě tam na vás čekají intuitivní formuláře, do kterých snadno vyplníte všechny potřebné informace. Hlášení online je dokonce spolehlivější než klasické papírové formuláře, ve kterých někdy důležité informace chybí. Papír vás totiž pak, na rozdíl od online programu, na chybějící údaje neupozorní a tím se může celé papírování zbytečně protáhnout. Do online programu pro úrazové pojištění můžete běžně také dokumenty nahrávat postupně, tím vám odpadá namáhavé odevzdávání veškerých dokumentů poté, co je léčba úrazu úspěšně ukončena.

Peníze do dvou týdnů
Po prodělání úrazu, na který lze uplatnit vaše úrazové pojištění, se většinou peněz dočkáte v relativně krátkém čase. Podle občanského zákoníku mají totiž pojišťovny na vyplacení pojistného plnění 15 dnů od skončení šetření. Běžnou praxí ale dnes je ještě kratší termín. Například Česká podnikatelská pojišťovna vyplácí drtivou většinu pojistného plnění do 10 dnů od uzavření pojistné události.

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Česká podnikatelská pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group (foto)
, Profil autora: Marek Hadrbolec