reklama

Vyrážíte na dovolenou autem? Zjistěte si více o autopojištění

Cestování automobilem je dnes už naprosto běžnou součástí našeho života a samotná auta jsou často tím nejoblíbenějším domácím pomocníkem. A tak není divu, že motoristé využívají a platí si nejrůznější autopojištění. Kromě povinného ručení se často jedná také o havarijní pojištění. Několik stokorun za měsíc vás ve formě těchto pojištění finančně podrží v případě dopravní nehody nebo havárie. Mnohá autopojištění, například ta od České podnikatelské pojišťovny, nabízejí také další výhody.

Auta jsou nedílnou součástí našich životů. I proto bychom měli vědět, co vše autopojištění nabízí a dokáže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bez pojištění vozu nevyjíždějte z garáže

Právě v létě je asi ten nejlepší čas na to zkontrolovat si, jaká autopojištění pro svého miláčka na čtyřech máte sjednaná, a případně se také poohlédnout po nových. Kontrola se obzvláště vyplatí, pokud autem vyrážíte na zahraniční dovolenou. Mnoho pojištění totiž nabízí různé služby a výhody v případě, že se s vaším autem něco stane. A nemusí jít hned o dopravní nehodu. Asistenční služby, které jsou dnes v podstatě běžnou součástí autopojištění, určitě uvítáte také v případě poruchy vašeho vozidla. Před vycestováním do zahraničí je také vhodné zkontrolovat peněžní limit, do kterého můžete asistenční služby čerpat, a pokud je to možné, tak jej případně pro pocit úplné jistoty dočasně navýšit.

Pojištění vozu není všemocné, dokáže ale pomoci v nejrůznějších situacích. Zkontrolujte si, co vše umí to vaše
Pojištění vozu není všemocné, dokáže ale pomoci v nejrůznějších situacích. Zkontrolujte si, co vše umí to vaše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nehoda není náhoda, připravte se na ni

Nejčastějším důvodem pro čerpání peněz z vašeho autopojištění je právě řešení následků dopravní nehody. Jak ale v takové situaci vlastně máte postupovat? V případě, že se nehoda obešla bez zranění, je nutné místo nehody nejprve označit, a to ideálně výstražnými trojúhelníky, a zkontrolovat stav vozidel. Účastníci nehody by následně měli vyplnit známý formulář „Záznam o dopravní nehodě,“ poprosit případné svědky nehody o podpis a kontakt a pořídit důkladnou fotodokumentaci nejen poškození na vozidlech, ale také místa nehody. V plánku na Záznamu o dopravní nehodě také co nejpřesněji vyznačte, jak k bouračce došlo. V případě, že je škoda na zúčastněných automobilech na první pohled vysoká, přivolejte na místo policii. A pokud k ní došlo v zahraničí nebo s vámi ostatní účastníci nehody příliš nespolupracují, volejte policii raději za každé situace.

Při zajištění místa nehody myslete nejen na autopojištění, ale i na bezpečnost. Výstražný trojúhelník nebo reflexní vesty jsou nutnost
Při zajištění místa nehody myslete nejen na autopojištění, ale i na bezpečnost. Výstražný trojúhelník nebo reflexní vesty jsou nutnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spása jménem asistenční linka

Ihned z místa nehody, nebo co nejdříve po ní, byste také měli kontaktovat pojišťovnu, u které máte vůz pojištěný nebo její asistenční linku. A to nejen kvůli nahlášení pojistné události. Pokud totiž máte pojištění například od České podnikatelské pojišťovny, operátoři vám nejen obratem poradí s tím, jak postupovat dále, ale zajistí také případný asistenční zásah. Číslo na vaši asistenční linku vždy najdete přímo v takzvané zelené kartě. Asistenční linku raději volejte ihned, jakmile nemáte jistotu, jak dále postupovat. Můžete se tak vyhnout pozdějším problémům s vyřízením pojištění a vypořádáním škod.

Autopojištění neznamená jen náhradu škod, ale i další služby. Například odtažení vozidla, a to často i v zahraničí
Autopojištění neznamená jen náhradu škod, ale i další služby. Například odtažení vozidla, a to často i v zahraničí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jistota v Čechách i za hranicemi

Obzvlášť vhod vám asistenční služby, jako součást autopojištění, přijdou v zahraničí. Kromě návodných kroků, jak se v případě nehody nebo poruchy automobilu zachovat, vám operátoři asistenční linky zajistí odtah vozidla a případně také služby dispečera nebo tlumočníka, který se postará o to, abyste v cizině nezůstali na holičkách a bez možnosti se domluvit například s policií nebo zahraničním pracovníkem asistenční služby.

Krok za krokem, s pomocí na telefonu

Když už k dopravní nehodě dojde, je důležité zachovat klid a postupovat s rozvahou. Mezi nejčastější chyby patří například to, že si lidé domluví odtah vozidla na vlastní pěst, bez projednání situace s asistenční linkou nebo smluvním partnerem pojišťovny. Proplacení takové služby pak může být v rámci pojistky problematické až nemožné. Důležité je také vyplnit správně Záznam o dopravní nehodě. Stejně jako u jiných chyb doprovázejících vyřešení následků dopravní nehody existuje i zde jednoduchý krok, jak se přešlapu vyvarovat. Předtím, než sami cokoliv domluvíte, kontaktuje asistenční linku.

Jakmile po nehodě necítíte stoprocentní jistotu, obraťte se na operátory asistenční linky. Jejich pomoc je vám vždy k dispozici
Jakmile po nehodě necítíte stoprocentní jistotu, obraťte se na operátory asistenční linky. Jejich pomoc je vám vždy k dispozici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Včasné vyřízení a šťastný konec

V případě, že dopravní nehodu nenahlásíte pojišťovně ihned z místa nehody, informujte ji o ní co nejdříve a dále postupujte podle jejích pokynů. Ve většině případů poputuje váš vůz na opravu do některého ze smluvních servisů. Jakmile bude vozidlo opraveno a vy i servis dodáte pojišťovně všechny potřebné dokumenty, je pojistná událost vyřízena. Vyplacení náhrady škody je pak otázkou několik dní, v lepším případě několika hodin.

Jak cestovat se psem bez problémů a s radostí?

Publikováno: 22. 10. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Česká podnikatelská pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group (foto) , Profil autora: Marek Hadrbolec