reklama

Objevte tajemství fládrování a udělejte ze starého stolu jedinečný skvost!

Máte rádi věci, co už něco pamatují, a ještě raději jim vdechujete nový život? No prosím! Jestli vám leží zrovna na skladě starý stolek, který prahne po renovaci, můžete se pustit do díla. Skvělé, máte ideální příležitost vyzkoušet si metodu fládrování. Z laciného stolu, který ani nemusí být dřevěný, během hodinky vytvoříte krásný kus se strukturou letitého stromu. Nevěříte? Vyzkoušejte!

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starý stůl dostane díky metodě fládrování zcela nový vzhled – jemný, přírodní a působivý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co je třeba k fládrování starého stolu:

  • stůl
  • jar, kbelík s vodou
  • smetáček, hadřík
  • světlá a tmavší barva, štětec
  • fládrovačka
  • bezbarvý lak, ochranné rukavice
Starý stůl
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Máte doma přebytečný starý stůl? Dejte mu druhou šanci a vyzkoušejte si na něm fládrování!

Nejdřív čistit, potom fládrovat

Ať už starší stůl objevíte na půdě, nebo ho zakoupíte v antiku či bazaru, bude nejspíš trochu špinavý a zaprášený. Než s ním začnete cokoliv podnikat, musíte ho řádně očistit. Smetáčkem omeťte pavučiny, a pak jej celý omyjte saponátem.

Omytí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Než se pustíte do samotného fládrování, musíte starý stůl dokonale očistit

Zabruste dohladka

Jakmile stolek oschne, všechny plochy přebruste smirkovým papírem tak, aby na něm nezůstaly zbytky původní barvy, povrch musí být zcela hladký. V případě, že má nějaké dírky nebo nežádoucí prohlubně, pomozte si k rovnému povrchu tmelem. Poté stůl otřete suchým hadříkem, ideální je omést jej ještě předtím kartáčem nebo stolek vysát. V tento moment by měl starý stůl vypadat prakticky jako nový – nu a to je čas na to, pustit se do fládrování.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brusným papírem nebo houbičkou odstraníte starý lak a zarovnáte povrch

Vybarvěte se!

Základem je dvouvrstvý nátěr na místech, která hodláte fládrovat. Jen tmavší barvu umístíte na nohy a spodní a boční hrany desky stolu, tedy na místa, která se již nebudou dál upravovat. Ovšem na desku, kterou fládrováním hodláte zkrášlit, musíte aplikovat nejdřív světlejší odstín. Nechte ho zaschnout, a poté desku přetřete ještě tmavší barvou.

Míchání barvy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tmavou barvu aplikujeme tam, kde je již úprava konečná, a jako druhou vrstvu na plochu, která se bude fládrovat. Nutností je před samotným natíráním barvu dobře promíchat

A začíná fládrování!

Nyní si připravte fládrovačku. To je speciální gumová stěrka, kterou zakoupíte v hobby marketech. Díky ní vytvoříte na nábytku texturu připomínající dřevo. Stačí ji zatlačit do barvy a kolébavým pohybem s ní táhnout. Kresba bude hustá podle toho, jak rychle kolébáte stěrkou.

Gumová stěrka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Gumová stěrka na fládrování stojí necelých sto korun, dají se s ní udělat velké věci

Před každým dalším tahem ji musíte očistit, jinak by se vzor zbytečně špinil barvou. Když postupujete správně, částečně se odhalí spodní barva, částečně zůstane ta horní – výsledkem je přirozený dřevěný look. Jakmile barva dostatečně zaschne, je hotovo. Desku stolu je ale určitě lepší ještě přelakovat bezbarvým lakem.

Detail
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Samotné fládrování chce trochu grif, není to ale nic složitého

O technice fládrování

Fládrování se někdy říká také žilkování. Jeho smyslem je napodobit vzhled přírodního dřeva – na dveřích, na nábytku, na omítkách, v podstatě kdekoliv, protože dřevěný podklad není podmínkou. Na fládrování můžete využít různé pomůcky, nejjednodušší je již zmíněná gumová matrice, k mání jsou ale i fládrovací válečky, hřebeny, štětce a kartáče. Když použijete kontrastní barvy, efekt fládrování může být velmi výrazný, dvěma odstíny tón v tónu docílíte přirozeného vzhledu přírodního dřeva.

Podívejte se, jak si můžete poradit s renovací starého nábytku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 8. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o.(foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková