reklama

Využijete ji nejen v létě pro osvěžení, ale může se stát i designovým prvkem

K čemu je dobrá venkovní sprcha? Třeba k tomu, když si potřebujete po práci na zahrádce rychle omýt ruce a nechce se vám nosit nepořádek do domácí koupelny. Venkovní sprcha je skvělá také u bazénu – pokud se před koupelí osprchujete, vydrží vám voda čistá mnohem déle.  A do třetice – venkovní sprcha je také parádním designovým doplňkem pergoly a altánku. Teď si ukážeme, jak si ji snadno postavit svépomocí.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postavte si na zahradě venkovní sprchu, není to nic těžkého (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sprcha bude instalovaná na stěně, kterou budou tvořit dva dřevěné trámy a betonové dlaždice vložené do kovových profilů. Začněte tím, že si změříte délku kovových profilů. Potřebovat budete čtyři kusy ve tvaru „L“. Do oceli vyvrtejte akuvrtačkou díry, kterými přijdou protáhnout šrouby do dřeva. Okraje děr upravte záhlubníkem nebo větším vrtákem, aby z nich hlavičky vrutů netrčely.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při vrtání otvorů vrták průběžně mažte olejem. Vydrží déle ostrý

Nařežte si potřebnou délku trámků. Práci vám usnadní pokosová pila. Trámky by měly být dostatečně pevné. Vhodný je rozměr 80×160 mm. Délka trámů musí být stejná, jako je délka nařezaných ocelových profilů. Trámky ukotvěte do betonového základu pomocí chemické kotvy. Důležité je uchytit dřevěnou konstrukci ještě ke stabilní opoře – třeba ke zdi. Rozteč obou trámů se rovná rozměru vkládané dlažby – k rozměru nezapomeňte přičíst tloušťku ocelových profilů.

Vrtání patky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přichycení trámů do betonových patek – pomozte si přiloženou vodováhou

Ocelové profily opatřete kvalitní povrchovou úpravou. Lazurou natřete i dřevěné trámky. Pomocí vrutů profily k trámkům přišroubujte. Profily vytvoří rám, do něhož pak shora opatrně nasuňte betonovou dlažbu. Velkoplošná dlažba vypadá elegantně, sladit ji můžete s dlážděním pergoly nebo bazénu. Horní část konstrukce ukončíte napříč položeným trámkem, který ke stojinám přišroubujte pomocí silných tesařských vrutů.

Dlaždice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Betonovou dlažbu vsuňte do kovových profilů, které drží v dřevěných trámcích

Instalace sprchy spočívá v sešroubování potrubí. Nemusíte nic pájet ani svařovat. Venkovní sprcha se dá pořídit už nachystaná. Sprchu ke konstrukci přichytíte pomocí objímek a hmoždinek s vruty. Přívod vody veďte spodní částí konstrukce – do betonové dlažby vyvrtejte korunkovým vrtákem otvor, kudy protáhnete hadici – tu pak pomocí hadicové spojky napojíte ke sprše. Tím je celá konstrukce i venkovní sprcha hotová a připravená k použití.

Instalace sprchy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Opravdu posledním krokem před použitím sprchy je montáž sprchovací hlavice

Pří výběru akuvrtačky sáhněte po příklepovém modelu. Kromě utahování šroubů pak budete moci vrtat i do zdi a kamene, což se hodí hlavně při instalaci hmoždinek nebe chemických kotev. Aku vrtačka SCHEPPACH BID60-20LI zvládne až 15 mm vrták do betonu. Kromě toho má bezuhlíkový motor, což zaručuje delší životnost stroje a nižší spotřebu energie z akumulátorů. K dispozici má i LED osvětlení a kovové rychloupínací sklíčidlo. Výjimečný je utahovací moment 60 Nm, který zvládne utáhnout silné a dlouhé vruty.

Tipy a triky:

  • Při montáži sprchy nezapomeňte opatřit spoje těsněním. Některé sady sprch ho mají už v balení.
  • K odvodu vody ze sprchy stačí jednoduchý trik – prostor pod sprchou vykopejte do hloubky cca 30 cm a vyplňte ho štěrkem, do něhož se voda vsákne.
  • Skvělou pomůckou je pracovní mobilní stůl.
  • Než kovovou konstrukci natřete barvou, důkladně ji očistěte. Bezvadně se k tomu hodí čistič na brzdy aut.

Na podrobný postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč