reklama

Máme pro vás praktické tipy na údržbu betonových bazénů

Betonové bazény byly v dřívějších dobách jedinou dostupnou variantou k domácímu koupání. Vzhledem k tomu, že většina z nich je již starší, je vhodné se zaměřit na jejich pečlivou údržbu, díky které opět prodloužíme jejich životnost o několik let. Přinášíme několik praktických tipů.

Čistý a řádně udržovaný bazén je chloubou majitele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bazén má nesnadnou úlohu. Nezávadná voda musí osvěžit, ale přitom tělo bazénu odolává teplotním výkyvům a mnohokrát i agresivnímu prostředí, které nespočívá pouze ve využití bazénové chemie, která zajišťuje dobrou kvalitu vody. Velkým strašákem je také sluneční záření se svou přirozenou složkou v podobě UV paprsků, které nesvědčí plastům ani barevným povrchům a často dochází ke ztrátě jejich barvy již po několika prvních letech. Také okraje bazénů, často vyrobené ze dřeva, jsou zkoušeny agresivním prostředím, které jim nijak nesvědčí.

Vysávání dna bazénu
Čištění dna bazénu pomáhá udržet kvalitu vody i stálost nátěru na něm (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okraje bazénu, které jsou zároveň jeho dekorativní obložkou, minimálně jednou za dva roky mírně obruste pomocí smirkového papíru a naneste nový nátěr. Dřevo pro takové podmínky by mělo být určitě impregnováno a natřeno vhodnou nátěrovou hmotou. Velmi dobrou volbou je, v případě častého styku s vodou, voděodolná barva. Pokud dřevo slouží jako komfortní prvek někde dále u bazénu, jako například zakrytí různých technických zařízení a podobně, pak se vyplatí uvažovat o lazuře. Aby byl nátěr dobře proveden, vždy natírejte alespoň ve dvou vrstvách, zajistí to dřevu důkladnou a téměř neprorazitelnou vrstvu.

Nátěr lazurou
Natírání dřevěného okraje bazénu lazurou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o bazénové těleso z betonu je ale mnohokrát velice náročná, zvláště tehdy, pokud je údržba prováděna jen občas a nikoliv v pravidelných intervalech. Pak může nastat situace, kdy je zapotřebí během sezony celý bazén vypustit a závady opravit. Pokud už k tomu dojde, pak se vyplatí provést komplexní zajištění dobrého stavu celého tělesa. Nejprve je vhodné začít důkladných očištěním stěn a dna, což se obvykle provádí pomocí tlakové myčky. Tento stroj využijete nejen na očištění bazénu, proto se hodí některý z modelů, který má pracovní tlak přes 150 bar. Takový paprsek vody důkladně zbaví těleso nečistot a zašlé špíny, zároveň ale pomůže i se zbavením se starých, již poškozených nátěrů. Důkladné omytí je vhodné například i před zahájením oprav prasklin v betonu, kdy se čistí nejbližší okolí prasklin.

Po vyschnutí dna následují samotné opravy. Pro tyto účely je vhodné mít k dispozici kvalitní cement, který s pískem a vodou přetvoříte v beton. Směs musí být namíchána ve správném poměru, nejlépe jedna lopata cementu na tři lopaty písku. Po provedení betonářských oprav ponechejte místo na suchu, to znamená, bazén nenapouštějte alespoň po další dva týdny, protože beton musí vyzrát. Větší praskliny také jsou zdrojem nejrůznějších drobných zranění na chodidlech.

Nátěr dna bazénu
Oprava dna bazénu odolným nátěrem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po vyzrání betonu přistupte k opravám nátěrových hmot. Určitě je vhodné uvažovat nad celkovým natřením a také vhodným druhem nátěrové hmoty, která odolá agresivnímu prostředí vody, doplněné o chlor nebo jiné chemické prostředky. Pro nátěry se nejčastěji využívají odolné akrylátové nebo syntetické barvy. Pokud je v akrylátové barvě přídavek silikonu, pak je tím zaručena dlouhá barevná stálost. Nátěr je vhodné opakovat po dvou letech.

Aby bazén i jeho prvky dlouho vydržely

  • Chemické přípravky dávkujte v přesném množství, zabráníte tak korozi kovových dílů.
  • Na zimu bazén úplně vypouštějte a nezapomeňte na odkalení a uklizení čerpadla s filtrací.
  • Opravy bazénu provádějte ještě před jeho jarním napuštěním.

Aby voda v bazénu nebyla jako led:

Publikováno: 28. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček