reklama

Staré cihly nevyhazujte, využijte je na stavbu zahradního sporáku

Máte u domu větší množství starých cihel? Pak je rozhodně nevyhazujte, protože z nich postavíte velmi snadno zahradní sporák. Stačí chytře využít komínového efektu a můžete začít vařit přímo na zahradě. My vám přinášíme praktický návod, díky kterému to velmi rychle zvládnete.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na zahradním sporáku z cihel vařte, smažte nebo pečte maso (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravte si několik starých cihel, pletivo, mřížku a zednickou lžíci. Tu nebudete potřebovat na zdění, ale na očištění cihel. Pletivo slouží jako prvek, na kterém bude hořet dřevo, zespodu má pak přívod vzduchu a vytváří to jednoduchý komínový efekt. Vrchní mřížka poslouží jako prvek, na kterém budete vařit. Vše začíná důkladným očištěním starých cihel, které po očištění na sebe pěkně sednou a celá jednoduchá stavba se tak pochlubí svojí dobrou stabilitou.

Čištění cihel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čištění cihel pomocí zednické lžíce

Následuje stavba základny. Tu je zapotřebí vytvořit plnou, protože na sebe bude přenášet váhu všech cihel, které postavíte do výšky. Nezapomínejte, že první a druhá řada cihel musí být postavená přes sebe kvůli udržení stability podobně, jako když stavíte zeď.

Druhá řada musí být vytvořena ve tvaru U kvůli zajištění přístupu vzduchu. Dalším krokem je vložení pletiva, na kterém budete rozdělávat oheň. Pletivo srovnejte a položte na druhou řadu. Pak provádějte stavbu dalších řad, které musí být již uzavřené. Stále nezapomínejte na svazování řad mezi jednotlivými vrstvami. Jen vrstvu nad pletivem ještě ponechejte ve tvaru U.

Pokládání pletiva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Položení roštu, který poslouží jako podklad pro ohniště

Zahradní sporák má celkem šest vrstev. Na vrchní konec položte nakonec mřížku, tím je stavba hotová. Pro ty, kteří nemají dostatek cihel, máme i jednodušší variantu - jednoduché ohniště.

Mřížka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nahoru položte mřížku

Teď už zbývá jen naštípat dřevo, zapálit a můžete vařit. Ideálním pomocníkem pro rychlé štípaní dřeva bez námahy je štípačka dřeva. Nezapomeňte také na pravidelné čištění roštu. Pro tipy na snadné vyčištění si přečtěte náš další článek.

Bylinky mají v kuchyni své nezastupitelné místo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Zbylo vám pletivo a nevíte co s ním? Udělejte radost svým domácím mazlíčkům a udělejte bezpečný venkovní výběh pro králíčka nebo morče. 

Publikováno: 28. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček