reklama

Nic není nemožné! Přeměňte si zahradu ve své vlastní lázně

Zahradní sprcha u jezírka je velmi praktické zařízení, které využijete především proto, abyste si v koupacím jezírku nebo bazénu neznečistili vodu. Přeci jen skočit do vody zpocení a ušpinění znamená pro chemicky ošetřovanou vodu docela velký šok. Proto si vybudujeme zahradní sprchu, kterou se před vstupem do vody dobře omyjeme a zbavíme potu a prachu. Tomu se říká zabít dvě mouchy jednou ranou.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zahradní sprcha u jezírka zvýší váš komfort (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zahradní sprcha u jezírka

Postavení zahradní sprchy nedaleko vašeho koupacího jezírka nebo bazénu přinese jen samá pozitiva. Hlavním důvodem budování je to, že pokud se budete chtít v jezírku nebo bazénu v horkém létě vykoupat, měli byste být čistí, neměli byste být zpocení, dámy by neměly mít na sobě make-up a podobně. Složitý odchod do koupelny, osprchování se, potom teprve koupání v jezírku nebo v bazénu mnoho lidí od samotného koupání nakonec odradí. A znečišťovat si ošetřovanou a udržovanou vodu v bazénu se jim také nechce. 

V takovém případě je právě zahradní sprcha velmi praktickým pomocníkem. Její instalace je jednoduchá, protože celý set zahradní sprchy včetně hlavice seženete běžně v hobby marketech, případně si ji objednáte na specializovaném eshopu. Pak už zbývá jen vymyslet nějakou šikovnou zástěnu a můžete se pustit do díla. My jsme v našem návodu vsadili na přírodní vzhled, možná i trochu vintage, a na robustnost celé stavbičky.

Co tedy budete potřebovat:

  • 2 hranoly, délka 180 cm
  • kovové L profily, ze kterých nařežeme 4 stejně dlouhé díly po 180 cm
  • vruty
  • hmoždinky
  • chemickou kotvu
  • betonové dlaždice
  • pásovou pilu na kov
  • okružní pilu
  • vrtačku s vrtákem do kovu a vrtákem do betonu
  • vykružovací hlavice do dřeva
  • brzdový čistič na odmaštění
  • nátěr na dřevo
  • nátěr na kov
  • štětce
  • kotvící patky do země
  • závitovou tyč
  • matice na závitovou tyč a podložky
  • kovové úchytky na trubky a do zdi
  • šroubovák a kladivo

Postup stavby zástěny pro zahradní sprchu

Nejprve si najdeme vhodné místo, kde budeme sprchu chtít postavit. Nemělo by být daleko od koupací zóny (jezírko, bazén), protože pak by sprchování před vstupem do vody nemělo smysl. Místo pro sprchu by mělo být rovné, aby se dalo vydláždit, případně položit na zem prkna či jiný materiál, vhodný jako podlaha. Začneme tím, že si na pracovním stole nařežeme hranoly a L profily na potřebnou délku. Použijeme k tomu pásovou pilu na kov při řezání L profilů a okružní pilu na seříznutí dřevěných hranolů. 

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pásovou pilou nařežeme L profily

Do L profilů bude potřeba vyvrtat alespoň 4 otvory, protože profily budeme připevňovat vruty k hranolům.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí vrtáku na kov vyvrtáme do L profilů otvory na ukotvení

Následně pak nařezané profily odmastíme (v našem případě se nám výborně hodil brzdový čistič, který velmi dobře a spolehlivě odmašťuje) a natřeme nátěrem na kov.

Čistič
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brzdový čistič poslouží jako odmašťovač

Počkáme, až nátěr zaschne. K natírání je potřeba si vybrat slunný, ale nepříliš horký den, ideálně s mírným prouděním vzduchu. 

Nátěr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Profily natřeme vhodným nátěrem na kov, abychom předešli korozi

Než nám L profily uschnou, připravíme si podklad pro jejich ukotvení. Hranoly budeme kotvit do kotvících patek, které bude potřeba zapustit do země. Nevhodnější by bylo, vzhledem k robustnosti a váze celé zástěny, využít minimálně betonový podklad, do kterého vyvrtáme vidiovým vrtákem otvory pro hmoždinky. Do otvorů pak usadíme zmíněné hmoždinky a do nich našroubujeme trny kotvících patek. Rozestupy mezi patkami budou takové, kolik dělá dohromady součet šířky hranolů (2×30 cm) + tloušťka L profilů (2×0,5 cm) + délka betonových dlaždic.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V podkladu si vyměříme a následně vyvrtáme otvory pro kotvící patky

Kovové patky pečlivě přišroubujeme k podkladu. Do nich pak usadíme hranoly a přišroubujeme napevno pomocí vrutů. Dbáme neustále, abychom dodržovali přesnou rovinu, jinak bychom pak do tohoto rámu nedokázali nasadit dlaždice. Do ukotvených hranolů vyvrtáme nejprve pomocí vykružovací korunky do dřeva širší otvor, následně pokračujeme ve vrtání pomocí vrtáku do dřeva. Širší otvor na začátku potřebujeme proto, abychom do něj schovali koncovou matku. Pokud by matka přesahovala před hranol, mohlo by při sprchování dojít k poranění právě o tuto vystouplou matku.

Jak jsme již zmínili, bude celá stavba těžká, budeme tedy přemýšlet při hledání vhodného místa také o tom, k čemu stěnu ukotvíme vertikulárně. Ideální je cihlová nebo betonová zeď (v našem případě jsme se spolehli na pomoc vedle stojící udírny, která poslouží jako opěrka). Do zdi navrtáme otvory pro chemickou kotvu. Skrze provrtané hranoly protáhneme odměřenou závitovou tyč a jeden její konec usadíme do otvoru ve zdi, který jsme naplnili směsí chemické kotvy. Necháme řádně vytvrdnout. Druhý konec pak poslouží jako ukotvení hranolu. Na každý hranol budeme potřebovat dvě matky, protože jednu použijeme jako kontra matku za hranolem a druhou upevníme závitovou tyč v předvrtaném otvoru hranolu.

Matka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hranoly upevníme pomocí závitové tyče a matek ke zdi

Tímto způsobem upevníme oba hranoly ke zdi i na závitovou tyč.

Základ
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oba hranoly musí být pevně ukotvené z podkladu i ke zdi

Jestliže je chemická kotva dokonale zpevněná, můžeme do vnitřních stran ukotvených hranolů navrtat otvory, do kterých následně upevníme L profily. K upevnění nám poslouží vruty.

Otvory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do vnitřních stran vyvrtáme otvory na upevnění L profilů

Na každý hranol se upevní 2 L profily, takže nám vznikne drážka, do které budeme nakonec zasouvat z horní strany betonové dlaždice. Rozestup mezi předním a zadním profilem odměříme podle šířky dlaždic.

 

Jakmile máme usazené všechny dlaždice v rámu, zaklopíme rám horním hranolem. Skrze horní hranol provrtáme dlouhým vrtákem otvor a hranoly spojíme dlouhými vruty. Do spodní dlaždice bude potřeba vyvrtat pomocí vrtací korunky širší otvor, kudy povedeme přívod vody. Vrtací korunku použijeme spíše než vrták do betonu, protože u korunky eliminujeme nebezpečí prasknutí dlaždice. Vrtáme pomalu a vrtané místo chladíme vodou. Na závěr sestavíme podle návodu sprchu. My jsme zvolili takový set, který kromě sprchovací hlavice obsahuje ještě samostatný kohoutek. Ten se nasadí na trubku na spodní části a bude sloužit k oplachování nohou. 

Kohoutek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kohoutek poslouží na oplachování nohou

Při spojování trubek kontrolujeme, zda všechny spoje mají těsnění. Hotovou zkompletovanou sprchu pak upevníme ke stěně z betonových dlaždic. Jedno upevnění bude v místě nad kohoutkem a druhé v horní třetině stěny. V železářství si koupíme kovové úchytky na trubky. Do betonových dlaždic bude potřeba tedy vyvrtat další otvory, do kterých nasadíme hmoždinky a našroubujeme zadní díl úchytu. Do něj přitiskneme trubku sprchy a zepředu zajistíme druhým dílem úchytky. Zespodu bude pak potřeba na trubku sprchy nasadit koncovku, která se běžně používá na zahradní hadice a která se dá připevnit na přívod vody.

Abychom prodloužili životnost celé stavby, ošetříme nátěrem na dřevo hranoly a necháme zaschnout. Je lepší natírat až nakonec, protože při manipulaci s hranoly, vrtáním do nich a upevňováním profilů, by mohlo dojít k poškození nátěru a museli bychom natírat znovu.

Nátěr2
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotovou stavbu natřeme

MBS 1100 - pásová pila na kov 2v1

Scheppach MBS 1100 je skvělým nástrojem pro řezání kovových trubek a dalších kovových i plastových materiálů. Velkou výhodou této pily je její univerzálnost. Dá se použít jako stacionární nástroj, kdy je připevněna k podstavě nebo se dá volně používat bez podstavy, takže řezání již zamontovaných součástí nebo profilů v prostoru se stává hračkou. Díky elektronicky nastavitelné rychlosti řezání je pila vhodná na ocel, nerezovou ocel, železo, různé druhy slitin, měď, PVC, teflon apod. Pila má nastavitelný úhel řezu, nastavitelnou rukojeť, LED osvětlení a svěrák, jako součást základny. Díky své univerzálnosti je skvělým pomocníkem jak do domácích dílen, tak pro široký okruh řemeslníků. Podstava i dva pilové pásy jsou součástí dodávky.

CS1300 - elektrická okružní pila 190 mm

Scheppach CS 1300 je silná elektrická okružní pila vhodná na provádění dlouhých přímých řezů, vyřezávání dílů z dřevěných desek, krácení kuchyňských a pracovních desek, řezání podlahových krytin, příčné řezání trámů apod. Výkonný motor 1300 W má kvalitní měděné vinutí. Díky němu, vysokým otáčkám, pevné kovové základně ze slitiny hliníku a kvalitnímu řeznému kotouči 190 mm se 40 zuby z tvrdokovu, jsou řezy přesné a čisté. K nastavení hloubky a úhlu řezu nepotřebujete nářadí a obě operace indikují snadno čitelné stupnice integrované na stroji. Ke stroji se dodává plnohodnotná přídavná boční rukojeť, takže i dlouhotrvající práce bude pohodlná. Rukojeť stroje má protiskluzové zóny a díky prachové přípojce můžete pilu připojit k odsavači a využít možnosti práce v bezprašném prostředí.

Na celý postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová