reklama

Správné umístění detektoru kouře může zachránit život

Detektor kouře, neboli požární hlásič, slouží k včasnému varování před požárem. Správným umístěním detektoru můžete zajistit včasné upozornění, které vám umožní rychle uhasit počínající požár nebo utéct do bezpečí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detektor kouře nepodceňujte, zachraňuje životy. Kam ho ale umístit? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký detektor vybrat?

Před tím, než si ukážeme, jak detektor kouře umístit, tak se podíváme, jaké detektory jsou v nabídce. V základní nabídce jsou základní typy detektorů: kouře, teploty, plynu a CO2. Detektor teploty se spíná při dosažení předem nastavené teploty. Detektor plynu nabízí své využití zejména, pokud používáte plynovou bombu nebo starý plynový kotel. U kotle nalezne své využití i detektor oxidu uhelnatého. Pro domácnosti je pak nejvhodnějším detektor kouře. Ten dokáže zavčas varovat o případném požáru. K varování se u detektorů využívá hlasitý zvukový signál, který vás dokáže vzbudit i z hlubokého spánku.

Kam umístit detektor kouře?

                          

Při instalaci detektoru kouře platí základní poučka: Nikdy ho neinstalujte do krajů místnosti nebo do zákrytu, třeba za závěs. Detektor musí být na volném místě, kde dochází k proudění vzduchu. Tím zajistíte, že jakmile v budově vznikne požár, tak se kouř rychle dostane k detektoru a tím se spustí poplach. Kam tedy nainstalovat detektor? Nejprve si určete, kolik detektorů budete potřebovat. To se odvíjí od množství pokojů, kde se nachází potenciální zdroj požáru. Určitě se jedná o kuchyň a obývací pokoj. Pokud však máte i v ložnici nebo pracovně větší elektrické spotřebiče, jako je televize nebo stolní počítač, tak se vyplatí nainstalovat detektory i tam.

Při výběru správného místa v samotných místnostech jsme si už řekli, že je důležité, aby detektor nebyl ničím zakrytý. Další faktor, který je potřeba vzít v úvahu, je proudění vzduchu. Teplý vzduch proudí přímo směrem nahoru, takže se místnost zaplňuje kouřem a ohřívá postupně od vrchu. Ideální je proto nainstalovat detektor na strop do místa přímo nad potenciálním zdrojem požáru. Neumisťujte ho ale blízko rohům. Do těch se v případě požáru dostane kouř až později a mohli byste tak přijít o cenné minuty. Ideální umístění na stropě je 40-50 cm od nejbližší stěny.

Vyměření místa pro detektor kouře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo pro detektor kouře má svá pravidla

Jak umístit detektor kouře?

Umístění detektoru není nic náročného a zvládne ho každý domácí kutil. Co k tomu budete potřebovat:

  • detektor kouře
  • hmoždinky
  • vrtačku a vrtáky
  • šrouby, šroubovák
  • metr, tužku

Někteří výrobci dokonce dodávají hmoždinky a šrouby v balení s detektorem kouře. V balení by měl být také návod od výrobce, ten nevyhazujte a prostudujte ho před začátkem instalace. Pokud máte atypický detektor, tak může být postup mírně odlišný. Nejprve si pomocí metru odměřte místo, kde budete chtít detektor umístit. Pamatujte na to, aby místo bylo ideálně nad potenciálním zdrojem požáru a 40-50 cm od nejbližší stěny. Detektor si do odměřeného místa přiložte a pomocí tužky si zaznačte místa s otvory pro šrouby. Poté, co máte vyznačené body, kde budou umístěny šrouby, se můžete připravit na vrtání. Protože budeme vrtat do stropu, tak je nutné počítat s tím, že se bude prášit. Odneste nebo zakryjte igelitem všechny spotřebiče, kterým by to mohlo uškodit (například notebook, monitor nebo televize). Pokud vám zbyl kus igelitu z posledního malování, tak se vám teď bude hodit, abyste pak neměli tolik práce s uklízením.

Když máte přichystané pracovní místo, můžete se pustit do samotného vrtání. Na to si vezměte pevný žebřík, abyste měli stabilitu. Zejména v panelových bytech budete totiž potřebovat trochu přitlačit (zde doporučujeme použít vrtačku s příklepem). Podívejte se, jakou velikost mají dodané hmoždinky, a podle toho zvolte stejně velký vrták. S tím pak vytvořte tak hluboké díry, aby se do nich vešla celá hmoždinka. V praxi se vyplatí udělat díry o zhruba 5-10 mm hlubší, než je hmoždinka, aby tam dobře zajela.

Vrtání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejdříve si vyvrtejte otvory pro hmoždinky

Když máte vyvrtané díry pro hmoždinky, tak si pro jistotu zkontrolujte, že jsou vyvrtané ve správném rozmístění, abyste je pak nemuseli předělávat. Pokud vše sedí, tak do nich můžete hmoždinky umístit. Zatlačte je do otvorů palcem tak, aby do nich celé zajely. Pokud se nedaří hmoždinku zatlačit, použijte kladivo a jemně ji zatlučte do otvoru.

Jakmile máte hmoždinky umístěny, tak si připravte detektor, šrouby a šroubovák. Přiložte detektor ke stěně a pomocí šroubů ho utáhněte. Dejte si pozor, abyste nepoužili moc hrubou sílu a úchyt detektoru vám nepraskl. Jakmile je detektor pevně dotažený, máte hotovo.

Šroubování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detektor nainstalujte

Tip:

Zvažte koupi chytrého detektoru

V dnešní době plné chytrých zařízení je možné zakoupit také chytré detektory. Ty nabízejí různé dodatečné funkce. Můžete si pořídit například detektory, které je možné následně mezi sebou propojit. V případě rozpoznání požáru se tak spustí řetězová reakce. Když by byl požár například ve sklepě, tak se spustí i detektor v ložnici a včas vás vzbudí. Mezi další funkce chytrých detektorů patří například přivolání pomoci. Tato zařízení využívají k volání mobilní síť se speciálními tarify. Díky tomu mohou odeslat přednastavenou SMS, případně prozvonit na předem nastavené telefonní číslo. Toto řešení se hodí například na chatu, kde nejste každý den.

Zabezpečte svá okna bezpečnostními fóliemi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk