reklama

Nebojte se vyvrtat otvor pro odtah digestoře, naučíme vás to krok za krokem

Potřebujete vyvrtat ve zdi otvor pro odtah digestoře? V našem postupu si ukážeme krok za krokem, jak se takové práce zhostit. Potřebujeme na to především jádrovou vrtačku, šikovné ruce a chvíli času.

Vyvrtejte si prostup pro odtah digestoře svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

S potřebou vytvoření otvoru pro odsávání se nejčastěji setkáte tehdy, pokud stavíte dům nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci, spojenou se změnou dispozičního uspořádání.

Potřebné nářadí a pomůcky

  • metr
  • tužka
  • příklepová vrtačka
  • hmoždinky
  • kladívko
  • jádrová vrtačka s tubusem a nosičem – lze zapůjčit v půjčovně. V případě, že přemýšlíte nad zakoupením vrtačky, přečtěte si tipy na co se zaměřit.

Rozměření před vrtáním
Vyměření pro vrtání otvoru pro odsávání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na úplném začátku si vše proměřte. Otvor pro odsávání se vrtá zhruba 65 cm nad úrovní kuchyňské linky, případně varné desky nebo sporáku. Je zapotřebí si rozměřit nejen místo vrtání otvoru, zároveň si ale zaměřte místo, kam si upevníte nosič vrtačky.

Vrtání do zdi
Vrtání otvoru pro kotvu nosiče jádrové vrtačky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následuje vyvrtání otvoru pro ukotvení nosiče jádrové vrtačky. Na tuto práci potřebujete silnější příklepovou vrtačku, se kterou máte takový otvor provedený během okamžiku. Nezapomeňte na kvalitní vrták do zdiva.

Využití kotvy
Vrtání otvoru pro kotvu nosiče jádrové vrtačky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak vsuňte do vytvořeného otvoru připravenou hmoždinku. Nezapomeňte, že je zapotřebí ji rozklepnout pomocí trnu, který je součástí jádrové vrtačky. Jedině tak zajistíte, že vrtačka, která s nosičem váží poměrně dost, bude na stěně držet. Následně do hmoždinky trn našroubujte.

Upevnění nosiče jádrové vrtačky na zeď
Upevnění nosiče jádrové vrtačky na zeď (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším krokem je upevnění nosiče na trn, přičemž nejlepší je to provádět ve dvou lidech, protože nosič samotný je i bez vrtačky velice těžký. Převlečnou matici úplně neutahujte, dokud nesrovnáte osu nosiče, na které drží vrtačka, do roviny. Provádí se to pomocí dorovnávacích šroubů, které jsou součástí nosiče. Vodoznak je součástí nosiče. Pokud máte srovnáno, matici dotáhněte poklepem kladívka.

Utažení vrtáku
Utažení vrtacího tubusu klíčem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nasaďte do vrtačky vrtací tubus. Je zapotřebí jej opravdu důkladně dotáhnout, nejlépe pomocí klíče nebo sikovek. Pak celé zařízení upevněte do nosiče.

Vrtání otvoru pro odsávání
Vrtání otvoru pro odsávání vrtacím tubusem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak přichází hlavní část práce, vrtání otvoru. Postupujte pomalu a zlehka, přičemž před vrtáním je vhodné zakrýt celý prostor fólií z důvodu velkého množství prachu.

A je hotovo. Nosič vrtačky se při vrtání otvoru pro odsávání používá právě proto, aby byl celý otvor proveden rovně. Bez něj by nebyl správný pracovní efekt zajištěn.

Podívejte se, jak lze vrtat do kovu:

TIP

Chystáte se rekonstruovat? A víte, kde začít? Přečtěte si rady odborníků.

Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček