reklama

Odsavač par je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem. Montáž digestoře zvládnete sami a během hodiny

Digestoř je dnes nepostradatelným pomocníkem v našich kuchyních. Nemusíte už mít ani obavy, že kvůli odsávání par bude potřeba probourávat zeď. Vyberte si takovou digestoř, která žádné stavební úpravy vaší kuchyně nevyžaduje a přeci bude stejně výkonná. Pomůžeme vám se v problematice s výběrem vhodné digestoře orientovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Montáž digestoře zvládnete sami a během hodiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Digestoř odsaje z kuchyně páru i nežádoucí pachy

Digestoř se česky nazývá odsavač par, čímž je minimálně z poloviny objasněno, k čemu tento kuchyňský spotřebič vlastně slouží. Digestoře se používají zejména za účelem minimalizace zápachu, který může při přípravě jídel vznikat. Eliminace vzdušné vlhkosti, která při přípravě jídel v kuchyních vzniká, je přitom samozřejmostí. Protože jsou digestoře vybaveny několika filtry, jsou tak schopné zachycovat i mastnotu a nečistoty, které se při vaření objevují a ulpívají na povrchu nábytku či zdech. 

Digestoř
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Digestoř s nakloněnou plochou je pěkným designovým doplňkem kuchyně

Rozeznáváme kuchyňské digestoře komínové, ostrůvkové, rohové, rustikální, kuchyňské digestoře podskříňkové, vestavné a výsuvné digestoře. Obecně pak digestoře rozdělujeme na digestoře s odtahovým potrubím, které je vedeno skrze zeď do volného venkovního prostoru nebo do komína, a na digestoře recirkulační, které jsou vybaveny uhlíkovým filtrem a nepotřebují vývod pro odtahové potrubí. 

Odsávání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odsavače par jsou nezbytnou součástí kuchyně

Digestoře odtahové jsou podstatně levnější, ale vyžadují probourání odtahového otvoru, nejlépe skrze obvodovou zeď tak, aby páry mohly unikat do vnějšího prostředí. V mnoha domech je na takovou digestoř myšleno a otvory jsou již předpřipraveny. Ve starých zástavbách je nutné tento otvor pomocí bouracího kladiva vytvořit. Lze využít i větracích šachet, které jsou napojeny na komínový systém.

Montáž
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nainstalovat obyčejnou závěsnou digestoř zvládne každý kutil

Jak na montáž digestoře?

Digestoř je nutno podle normy nainstalovat do výšky minimálně 650 mm nad elektrickou varnou deskou nebo 750 mm v případě varné desky plynové. Avšak dnes již existují digestoře v šikmém provedení, které umožňují montáž již od 450 mm nad varnou deskou. Zkontrolujte si, zda budete mít nad deskou dostatek místa pro instalaci digestoře a také se podívejte, co tomu říká výrobce, který v návodu k použití musí uvést doporučovanou výšku pro zavěšení digestoře. 

Světlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většina digestoří je také vybavena světlem

Vytvoření odtahového otvoru pro potrubí

Probourání otvoru pro odsávání par je nejlepší provést pomocí jádrové vrtačky. Jádrové vrtání se používá v případě, kdy ve zdi potřebujete vytvořit přesný kulatý otvor nebo prostup. Provádí se výhradně diamantovou technikou za pomoci vody. Tím se docílí přesného vyvrtání otvoru i ve velmi silných zdech nebo v kombinovaných materiálech, které jsou jinak velmi obtížně opracovatelné. Jádrové vrtání se aplikuje bez poškození vnitřních stěn a venkovní fasády, což ocení především majitelé hotových staveb. Otvor je možné také vytvořit pomocí bouracího kladiva či výkonné vrtačky s vidiovým vrtákem a příklepem. Vrták musí být tak dlouhý, aby úplně prošel skrze celou zeď. Oba tyto způsoby jsou ale značně zdlouhavé a pracné.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Změříme tloušťku zdi

Trubka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do vyvrtaného otvoru usadíme plastovou trubku

Otvor musí být veden nejen v celé délce, resp. šířce zdi, ale také musí být proražen dostatečně velký otvor na to, abychom tudy mohli protáhnout odsávací trubku. Ta bývá obvykle z plastu, neboť digestoř odvádí ven pouze páru, která není již nijak zvlášť horká. Jakmile máme zeď proraženou, odměříme si potřebnou délkou odvětrávací trubky a tento díl poté protáhneme skrz otvor.

Pěna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okolí trubky vyplníme montážní pěnou

Aby nám trubka ve zdi nevypadla, zafixujeme jí z obou stran pomocí montážní pěny. 

Rámeček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rámeček i krytku upevníme pomocí vrutů

Na venkovní straně bude potřeba trubku opatřit krytem. Ten se v našem případě skládá z krycího rámečku a koncovky. Obojí je opět plastové. Rámeček připevníme na vnější zeď pomocí vrtačky a přiložených hmoždinek a vrutů.

Krytka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odsávání par by mělo být zakončeno krytkou

Do rámečku potom nasadíme koncovku. Koncovka nám umožní vypouštění páry z digestoře ven a zároveň ochrání prostup skrz zeď tak, aby se dovnitř nedostaly nečistoty nebo aby se zde neusídlili ptáci.

Kolínko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vnitřní straně zdi napojíme kolínko

Z vnitřní strany pak na trubku napojíme kolínko, které bude ústit do digestoře. 

Rozebrání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z digestoře odstraníme kryt, bude se nám pak lépe držet při montáži

Nyní můžeme přistoupit k samotné instalaci digestoře. Digestoř nejprve vybalíme z ochranné fólie a zkontrolujeme, zda k němu máme všechny náležitosti. Potom odstraníme ze spodní strany kryt, který zároveň slouží jako filtr na zachycení mastnoty. Pod krytem se skrývá tělo větráku digestoře a je zde také elektroinstalace, neboť aby digestoř fungovala, musí být připojena na elektrický proud. Většina digestoří má klasický kabel se zástrčkou, kterou jednoduše zapojíme do zásuvky. Je proto ideální mít po ruce a blízko sporáku zásuvku na 220 V. 

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podle úchytů na digestoři vyvrtáme do zdi potřebné otvory

Pokud se jedná o obyčejnou závěsnou digestoř pod horní skříňky, postačí nám k uchycení ke zdi dvě hmoždinky a dva vruty. Do zdi vyvrtáme dva otvory, vyplníme je hmoždinkami a digestoř zavěsíme na vruty. Nezapomeneme neustále kontrolovat rovinu svislou i vodorovnou, aby nakonec nebyla digestoř zavěšena nakřivo. Na výkonu by jí to sice neubralo, ale estetický dojem by přišel vniveč. 

Na závěr pak zavěšenou digestoř zapojíme do zásuvky a provedeme kontrolu, zda je funkční nejen odsávání, ale také světlo, které je nedílnou součástí většiny digestoří.

Usazení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Digestoř zavěsíme na vruty a pevně dotáhneme

Filtr digestoře je třeba pravidelně čistit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová