reklama

Spotřebiče z nerezové oceli jsou stylové, jak ale odstraníme škrábance na povrchu?

Spotřebiče z nerezové oceli jsou stylovým doplňkem v kuchyni. Stačí však neopatrný pohyb nebo ostřejší houbička a máte poškrábanou lednici nebo sporák. Poškozená nerezová ocel však není neopravitelná. Poradíme vám, jak odstranit škrábance pomocí rozleštění.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozleštění škrábanců na nerezovém povrchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak jednoduše odstranit škrábance z nerezu?

Pokud se vám “podařilo” poškrábat nerezový povrch vašeho spotřebiče, pak je největší nadějí na záchranu rozleštění rýhy. Než se pustíte do rozleštění, bude potřeba povrch očistit. K tomu použijte vodu, případně vodu v kombinaci s octem nebo jarem. Dejte si pozor, abyste nečistili povrch hrubou stranou houbičky. Tím by mohlo vzniknout ještě více dalších škrábanců. Ideální je jemná houba na stoly nebo jemná část kuchyňské houbičky. Po očištění nechte povrch zaschnout.

Houbičky, saponát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro očištění nerezové oceli můžete použít saponát nebo ocet s vodou a houbičku

Výběr přípravku pro rozleštění

Pokud máte připravený suchý a čistý povrch, pak přichází na řadu nanesení přípravku na rozleštění. Pokud budete rozlešťovat střední nebo hrubou rýhu, pak existuje mnoho různých speciálních brusných past, které jsou ideální pro tento účel. Při nanášení pasty si však dejte pozor a vždy se řiďte návodem na obalu. Některé rozlešťovací pasty musejí být před použitím zředěny olejem. Pokud budete rozlešťovat drobné škrábance, pak vám může stačit některý z přípravků, které máte běžně doma. Jedná se například o dětský olej nebo bělicí zubní pastu.

Zubní kartáček, pasta
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro opravu drobných škrábanců postačí i bělící pasta a starý kartáček

Rozleštění škrábanců

Poté, co máte vybraný a nanesený rozlešťovací prostředek, přichází na řadu samotné rozleštění. U drobných rýh vám k tomu postačí utěrka z mikrovlákna. Pro jistotu si jich připravte více, abyste je mohli průběžně střídat a nakonec s nimi povrch i očistit. Nouzově si vystačíte i se starším zubním kartáčkem. S tím ale musíte být opatrní, abyste nevytvořili na povrchu nové škrábance. Pro rozleštění větších rýh je vhodné brusné rouno. To můžete použít jak pro manuální obroušení, tak i jako nástavec na úhlovou brusku. Při použití brusného rouna buďte obzvláště opatrní, aby oprava nenadělala více škody než užitku.

Utěrka z mikrovlákna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nanesenou pastu rozleštěte utěrkou z mikrovlákna

Finální začištění po rozleštění

Poté, co dokončíte rozleštění povrchu a úspěšně se zbavíte všech rýh, přichází na řadu očištění povrchu. S čištěním moc neotálejte a proveďte ho nejlépe, dokud je povrch ještě teplý. Vezměte si bavlněnou látku a tou otřete zbytky rozlešťovací pasty. Po otření nechte povrch v klidu zaschnout. Nepoužívejte žádný odmašťovač ani čisticí prostředek.

Dřez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozleštěný nerezový dřez po opravě

Tip:

Oživte vzhled vašich spotřebičů z nerezové oceli

Leštěním nejen opravíte, ale také oživíte vzhled jakéhokoliv spotřebiče z nerezové oceli. Stačí dodržet stejný postup jako pro odstraňování menších rýh. Ideální je pro tento účel opět utěrka z mikrovlákna, akorát při leštění nemusíte na povrch tolik tlačit, abyste ho zbytečně neobrousili.

Podívejte se, jak použít saponátovou houbičku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk