reklama

Praskla vám oblíbená plastová židle a nechcete se s ní rozloučit? Zkuste ji svařit!

Svařit plast se může na první pohled jevit jako docela snadná záležitost. Jenže to tak jednoduché není – existují desítky plastů, jejichž vlastnosti se liší a některé v podstatě zavařit ani slepit nejdou. Profesionální přístroje na svařování umělých hmot jsou pro kutily nedostupné a ty, které se za rozumné peníze koupit dají, umí svařit jen něco. Jak poznat, který plast svařit jde? Jednoduše – označení plastu obsahuje téměř každý výrobek – třeba u plastové zahradní židle ho najdete na spodní straně sedáku. Například plasty s označením PE, PP nebo PVC jdou svařit i v domácích podmínkách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak na domácí svařování plastů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prasklinu v plastu je potřeba očistit a odmastit. Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli. V obou případech se do sváru přidává materiál z plastové tyčinky – ta musí odpovídat druhu plastu, který svařujete. Při použití běžné horkovzdušné pistole je důležité rovnoměrné nahřátí místa praskliny i trubičky s plastem – oba materiály by měly mít zhruba stejnou teplotu. Ta se liší od druhu použitého plastu a bývá uvedena na obalu plastové tyčinky. Správný úhel přidávaného materiálu vám pomůže dodržet plechový nástavec.

Horkovzdušná pistole
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plasty se dají svařovat horkovzdušnou i plynovou pistolí. Princip je stejný

Svár nechte dokonale vytvrdnout, pak ho můžete obrousit brusným papírem. Vyšší pevnosti sváru dosáhnete, pokud hrany svařovaného materiálu skosíte pod úhlem zhruba 30 °. Pokud je prasklina větší než průměr tyčinky, svařujte postupně – do sváru pokládejte „housenky“ plastu na sebe tak, že začínáte od nejnižšího místa sváru.

Svár
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud je svár pohledový, určitě jej přebruste. Jinak bude vypadat takto

Chce to trochu cviku. Svařování plastů v domácích podmínkách většinou nezískáte pevnostní sváry, ale dokážete zavařit větší praskliny, u kterých se nepředpokládá tahové ani tlakové namáhání. Typicky jde třeba o některé typy plastových hraček, krytů nebo obalů.

Nástavec
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nástavec na horkovzdušnou pistoli, který umožňuje svařování plastů

Tipy a triky:

  • Zvlášť jemné plasty se dají „svařit“ i bez použití speciální svářečky. Stačí obyčejná elektrikářská pájecí pistole – jejím hrotem plast roztavíte a „houpavými“ pohyby prasklé díly spojíte. Pevnost i kvalita sváru je však velmi nízká.
  • Tyčinky pro svařování plastů mají nejen různou barvu podle materiálu, ale i průměr. Při jejich koupi na to pamatujte.
  • Pro svařování velkých prasklin zkuste použít tento fígl – plast opatrně nahřejte horkovzdušnou pistolí a vtlačte do něj kovové pletivo. Místo spoje pak překryjte karosářským tmelem a přebruste.
  • Jednoduchá, i když ne 100% zkouška svařitelnosti plastů je tato – pokud plast plave na vodě, svěřit nejde. Když se potopí, mělo by to jít.

Podívejte se jak spojovat vodovodní potrubí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč