reklama

Tipy, které vám pomohou ušetřit za vodu až tisíce ročně

Voda protékající kohoutky s sebou odplavuje také peníze z našich peněženek. Nejnovější průzkum společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ zjistil, že šetření vodou je důležité pro 83 % Čechů. Na druhou stranu se o způsoby, jak vodou šetřit, aktivně zajímá pouze jeden z deseti dotázaných. Nižší spotřeba vody by přitom pomohla nejen přírodě, ale také našim peněženkám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šetřete vodou, uspoříte peníze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sledujte, kolik ušetříte na vyúčtování

Až třetina odběratelů netuší, kolik měsíčně za vodu platí. Přesnou částku měsíčních poplatků zná pouze 28 %, zbytek respondentů jen přibližně tuší. Svou spotřebu vody a s ní spojené náklady můžete přitom snížit při každodenních činnostech. Stačí jen myslet na to, že voda nemusí být puštěná naprázdno. Téměř třetina dotázaných nechává vodu puštěnou naprázdno při mytí nádobí (31 %), vlasů (14 %), holení žiletkou (13 %) a čištění zubů (10 %). Češi se sprchují 1× až 2× denně, přičemž skoro 15 % z nich si také často dopřává dlouhé relaxační sprchy. 11 % si pak napouští k relaxaci plnou vanu alespoň 1× za týden.

Splachujte ekologicky i ekonomicky

Nejvíce vody se však spotřebuje pouhým splachováním. Splachování patří mezi činnosti, které v domácnostech provádíme automaticky. Vzhledem k četnosti využití toalety však spotřeba vody není zanedbatelná. Pětina dotázaných Čechů se často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky, i když stačí menší množství vody. Dvě třetiny respondentů má přitom toaletu s možností malého spláchnutí. Základním krokem je tedy správně využívat tlačítka určená ke splachování. Naučte se vy i další členové rodiny rozlišovat, kdy je namístě použít spláchnutí malé a kdy velké. Po vykonání „malé“ potřeby je spláchnutí plnou nádržkou zbytečným přepychem. Naučíme-li se používat pravidelně malé splachování, snížíme spotřebu vody téměř o polovinu.

Infografika
i (Zdroj: SIKO KOUPELNY a.s.)
Infografika

Úsporná toaleta ušetří tisíce korun ročně

Dalším krokem je instalace úsporné toalety. Na trhu jsou již dostupné technologie, které disponují výkonnějším velkým spláchnutím za použití 4 l oproti běžným toaletám se spotřebou 6 l. Mezi ně patří toaleta se systémem OptimFlush od společnosti SIKO, která umožňuje regulovat objem vody použitý při splachování. Vybrat si lze celkem ze tří režimů – malé spláchnutí 1,5 l vody, střední spláchnutí 2,5 l vody, a nakonec velké spláchnutí 4 l vody. Jedná se tak o nejúspornější splachovací systém na světě, díky kterému můžete ušetřit až 5 tisíc ročně.

Toaleta
i (Zdroj: SIKO KOUPELNY a.s.)
Pořiďte si toaletu s úsporným splachováním

Výhodou je také nízká hlučnost při splachování, díky které budete moci splachovat uprostřed noci bez obav, že někoho vzbudíte. Úsporná toaleta s inovativní OFS technologií je dostupná exkluzivně v síti SIKO.

Publikováno: 22. 8. 2021, Autor: SIKO KOUPELNY a.s. (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce