reklama

K zavěšení houpací sítě nepotřebujete mít na zahradě stromy. Vyrobte si šikovný stojan ve 4 krocích

Houpací síť je bezva. A k jejímu zavěšení nepotřebujete ani stromy, což ještě donedávna platilo. Síť se dá totiž zavěsit na stojan z dřevěných kůlů. Stačí je pořádně hluboko zakopat do země, připevnit očka a můžete se houpat. Následuje podrobný návod, se kterým práci zvládne opravdu každý.

Vyrobte si jednoduchý stojan na houpací síť (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. krok: Nejdříve si musíte opatřit dva pořádné kůly. Ideální je dřevo z akátu, které má mimořádně dlouhou životnost. Používá se například při stavbě dětských hřišť. Kde takový akát sehnat? Na internetu se dají najít firmy, které dřevo z akátu nabízí. Použít se dají i smrkové kuláče, musí být ale pořádně naimpregnované proti hnilobě.

Kulatina
Kulatina z akátu sice časem změní barvu, ale jinak vydrží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. krok: Kuláče přijdou vsadit do země, a to alespoň 1 m hluboko. Oba kusy dřeva budou do země vsazeny pod úhlem zhruba 75 °. Konkrétní velikost úhlu není nijak daná, u obou kuláčů by ale úhel vsazení měl být stejný. Vychýlení si můžete změřit například aplikací v mobilním telefonu.

Umístění kůlů
Vychýlení kůlu proti tahu houpací sítě zajistí větší stabilitu konstrukce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

3. krok: Kůly vsaďte do vyvrtané díry a zasypte zeminou, kterou pečlivě udusejte. Zeminu je dobré prolít vodou, aby rychleji klesla. Pro zpevnění můžete použít latě, které natlučete po obvodu kulatiny do země. Ještě lepší je obsypat kulatinu ne hlínou, ale štěrkem – lépe propouští vodu a je pevnější než zásyp zeminou.

Zasypání
Hlínu je potřeba kolem kuláčů řádně udusat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

4. krok: Teď už jen stačí do dřeva přivrtat očka pro zavěšení houpací sítě. Volte dostatečně pevné kování a díry pro jeho uchycení předvrtejte. Horní část kulatiny opatřete vhodnou povrchovou úpravou – hodí se například silnovrstvá lazura. Pro životnost kůlů je rozhodující ta část dřeva, které je vložena do země. Ošetřit ji můžete například gumoasfaltovým nátěrem, naši předci opalovali dřevo v ohni, aby déle vydrželo. Průměr kulatiny by měl být alespoň 20 cm - slabší kusy dřeva uhnijí rychleji.

Tipy a triky:

  • Práci si značně ulehčíte použitím zemního motorového vrtáku.
  • Na betonování zapuštěného dřeva zapomeňte – jenom byste urychlili postup hniloby.
  • Pokud budete k obsypání dřeva používat štěrk, můžete k jeho udusání použít pneumatické kladivo s upnutým hutnícím nástavcem.

Podívejte se na to, jak si houpací síť vyrobit:

Publikováno: 13. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)(foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč