reklama

Na co si dát pozor při realizaci lité podlahy?

Podlaha je základ domácnosti a stojí na ní všechno ostatní. Ať už tedy plánujete nové bydlení, stavíte chatu na prázdniny nebo chystáte rekonstrukci, měli byste být při realizaci podlahy obzvláště pozorní. Poradíme vám proto, jak se vyhnout nejčastějším chybám a jak si s pokládáním podlahy bez obtíží poradit.

Odborníci doporučují jako podklad používat lité potěry na anhydritové nebo cementové bázi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U podlahy nezáleží jenom na tom, jestli použijete lino nebo dlaždice. Aby byla rovná a pevná svrchní vrstva, po které budete chodit, musí být kvalitní i roznášecí neboli nosná vrstva. Prvním krokem při pokládce podlahy je proto správná volba materiálu. Zatímco dříve byl oblíbený beton, dnes odborníci doporučují používat lité potěry na anhydritové nebo cementové bázi.

Zvolte správný materiál

Do domů a bytů se používá nejčastěji anhydritový litý potěr. Například potěr CEMEX Anhylevel má oproti betonu výrazně vyšší pevnost v ohybu, takže jeho vrstva může být výrazně tenčí. Navíc má skvělé nivelizační vlastnosti, a proto jej není potřeba vyrovnávat. Do míst s větší vlhkostí, třeba do garáže nebo do sklepa, se pak hodí cementový potěr.

Anhylevel 2
Anhylevel má oproti betonu výrazně vyšší pevnost v ohybu, takže jeho vrstva může být výrazně tenčí (Zdroj: CEMEX)

Beton není ideální volbou především ve chvíli, kdy zvažujete vyhřívanou podlahu. Beton má totiž nízkou tepelnou vodivost a vytváří vzduchové bublinky okolo trubek topení, takže se podlaha zahřívá až 4 hodiny. Anhydritový potěr má lepší tepelné vlastnosti, a navíc je při lití velmi tekutý, takže dokonale obklopí rozvody topení. Ideální volbou je potěr Anhylevel Thermio od společnosti CEMEX, který byl vyvinut speciálně pro použití v kombinaci s podlahovým topením. Ten má až 2,5× větší tepelnou vodivost než beton a vy budete díky tomu v teple už za 30 až 40 minut.

Anhylevel Thermio 2
Anhylevel Thermio byl vyvinut speciálně pro použití v kombinaci s podlahovým topením (Zdroj: CEMEX)

Není radno podceňovat přípravu

Ať už si pro nosnou vrstvu vyberete jakýkoli materiál, před jeho nanesením nesmíte zapomenout pořádně zkontrolovat položení základní desky a tepelné izolace. Měli byste si dát pozor zvláště na to, aby její vrstva nebyla příliš vysoká. Po položení potěru by pak totiž mohl být problém třeba i otevřít dveře.

Kromě toho si musíte zkontrolovat i rovnost samotné desky a případné výškové rozdíly vyrovnat suspenzí. Kdyby byly rozdíly v tloušťce roznášecí vrstvy příliš velké, mohla by se zvlnit nebo dokonce popraskat. V takovém případě může dojít i ke zničení drahé nášlapné vrstvy a celou podlahu je potřeba předělat.

Nezapomeňte nechat podlahu vyschnout

Samotné lití potěru netrvá nijak dlouho a je možné ho provádět po celý rok, stačí teploty nad 5 °C. Protože je anhydritový potěr Anhylevel vysoce tekutý a vytvoří dokonale rovnou plochu, není jej potřeba nijak vyrovnávat. Zkušení dělníci mají proto podlahu malého rodinného domu hotovou i za méně než dvě hodiny.

Po samotném lití však přichází na řadu neméně důležitá část – vysychání. Pokud byste totiž položili nášlapnou vrstvu před tím, než vlhkost materiálu klesne pod 2 %, začal by se drolit. Proto se pro realizaci doporučují jaro a léto, neboť vysychání bude trvat kratší dobu než v chladnějších měsících.

Anhylevel
Potěr Anhylevel je vysoce tekutý a vytvoří dokonale rovnou plochu (Zdroj: CEMEX)

Jednoduchost pokládky je základ

Pokud použijete pro nosnou vrstvu litý potěr Anhylevel nebo Anhylevel Thermio, stačí po jeho vyschnutí zbrousit svrchní vrstvu, takzvaný šlem, a můžete pokračovat nášlapnou vrstvou. Pokud se rozhodnete pro lepenou podlahu, stačí povrch ještě penetrovat.

V případě některých vinylových krytin je ovšem potřeba aplikovat ještě samonivelační stěrku, tedy velmi jemnou a tenkou svrchní vrstvu. Podlahy z vinylu totiž bývají tenké třeba i jen dva milimetry, takže musí být nosná vrstva nejen dokonale rovná, ale také úplně hladká.

Anhylevel Thermio
Anhylevel Thermio má až 2,5× větší tepelnou vodivost než beton (Zdroj: CEMEX)

Pak už můžete začít s pokládkou nášlapné vrstvy a také se už pomalu těšit na první kroky po své nové podlaze. Pokud tedy realizaci neuspěcháte, dáte si pozor na přípravu i vyschnutí a zvolíte správný materiál, nemáte se při pokládání čeho bát.

Publikováno: 16. 8. 2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce