LED pásky jsou perfektní zdroj světla, který rovnoměrně osvítí celý prostor. Využití naleznou ve všech pokojích. V kuchyni mohou sloužit k osvícení kuchyňské desky, v koupelně jako světelný zdroj okolo zrcadla, v ložnici jako jemné večerní osvětlení okolo postele anebo v obýváku pro osvícení prostoru okolo televize. Jejich instalace je snadná a zvládne ji každý kutil. Stačí se jen dobře připravit a vybrat správný typ. Jak na výběr a instalaci LED pásku se podíváme v následujícím článku.
Nejprve se podíváme na seznam, co všechno budete potřebovat:
- LED pásek
- zdroj napájení pro LED pásek
- oboustrannou lepicí pásku nebo speciální úchytky
- smršťovací bužírku
- cínovou cívku
Potřebné nářadí:
- nůžky (obyčejné)
- elektrikářské kleště
- pájka
- horkovzdušná pistole nebo fén
Výběr LED pásku a zdroje
Před samotnou instalací nevynechejte pořádnou přípravu. Během té si vyberete: jaký led pásek použijete, jak bude dlouhý a jak bude napájen. Prvním krokem je naplánovat, kam budete LED pásek instalovat, a důkladné zaměření potřebného rozměru. LED pásky se obvykle prodávají po metrech, ale je možné je zkrátit. Při zaměřování berte také v úvahu vzdálenost od nejbližší zásuvky. Následuje výběr samotného pásku. Hlavní rozdíl mezi pásky je teplota světla, která je uváděna v kelvinech. Čím je hodnota vyšší, tím je barva světla chladnější a blíží se jasně bílé. Naopak, čím je hodnota nižší, tím je barva teplejší a žlutější.
Poslední rozhodování při výběru pásku se týká jeho zdroje. Existují 2 varianty: 12V a 24V LED pásky. Ve zkratce je 12V pásek úspornější, ale svítí o něco méně. 24V má vyšší spotřebu, svítí jasněji a hodí se tak zejména, pokud plánujete použití pásku s délkou několika metrů. Na základě výběru 12V nebo 24V pásku musíte vybrat i příslušný zdroj, jinak diody nebudou dostatečně napájeny.
Zkrácení LED pásku
Přiložte pásek do míst, kam bude uchycen a přesně si změřte, kde bude zkrácen. Pozor, zkracovat pásek můžete pouze na vyznačených místech. Tato místa se nacházejí zhruba na každých 5 cm mezi jednotlivými diodami. Při zkracování si dejte pozor, aby byl řez rovný a jednotný. Ideální jsou pro tento účel klasické kancelářské nůžky.

Napojení na zdroj a pájení
Napojení na zdroj je možné provést dvěma způsoby. První způsob je nacvaknutí konektoru na koncovku LED pásku. Konektory ale nebývají součástí základního balení, takže si je musíte dokoupit. Přestože se jedná o dodatečný náklad, tak je díky nim instalace velmi snadná a oceníte je zejména, pokud nemáte zkušenosti s pájením.
Druhým způsobem je připájení drátů přímo na vyznačená místa na LED pásku. Dráty jsou obvykle součástí balení napájecího zdroje. Před tím, než se pustíte do pájení, je potřeba odstranit kousek izolace z drátů. U toho oceníte elektrikářské kleště, kterými lze izolaci velmi snadno odcvaknout. Nyní si už můžete nachystat pájku a cín. Pájku nahřejte a následně přidržte drát na příslušném spoji. Položte na něj špičku cínového drátu a krátkým přiložením žhavého hrotu pájky vytvořte spoj. Spoj ztvrdne velmi rychle (v řádu vteřin). Stejný postup aplikujte i na druhý drát. Po dokončení pájení doporučujeme spoje opět zaizolovat. K tomu poslouží smršťovací bužírka. Průměr bužírky vyberte podle tloušťky LED pásku. Bužírku pak navlékněte přes dráty a umístěte na spoj. Následně použijte horkovzdušnou pistoli nebo fén a bužírka se smrští.
Uchycení LED pásku a instalace chlazení
Na závěr přichází samotné uchycení LED pásku na připravené místo. Nejprve si před montáží připravte povrch. Očistěte ho hadříkem namočeným do teplé vody a následně ho utřete do sucha. Pokud budete LED pásek instalovat v kuchyni, tak se také ujistěte, že je povrch odmaštěný. Nyní můžete pásek připevnit. Nejčastěji se LED pásky lepí pomocí oboustranné pásky. Páska na něm někdy bývá už připevněná a stačí pouze odlepit krycí vrstvu a nalepit na povrch. Další variantou, jak připevnit LED pásek, je přišroubování pomocí úchytek. Úchytky však nebývají součástí balení, takže je potřeba je před montáží dokoupit.

Podívejte se, jak na správné osvětlení interiéru:
Publikováno: 10. 8. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Nicholas Nazarčuk