reklama

Vyšroubovat a zahodit? Upcyklujte! Dejte žárovce šanci na druhý život

Také je vám líto vyhodit krásnou oblou baňku žárovky jenom proto, že už přestala svítit? Co ale s ní? Zde přichází ke slovu upcyklace. Ona totiž i stará žárovka může mít nové praktické a elegantní využití.

Vyrobte si vázičku z nepotřebné žárovkové baňky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Už jste někdy slyšeli o upcyklaci? Nejde jen o jiný výraz pro recyklaci, při upcyklování totiž dáváme nový život a smysl věcem jinak již nepotřebným, které by v lepším případě skončily ve tříděném odpadu. A tak si můžeme vyrobit například z použitých kávových kapslí originální šperky z PET lahví pestrobarevné květy anebo ze žárovek rozkošné malé vázičky.

Vázička červená
Z vysloužilé žárovky vyrobíme vázičku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Budete potřebovat:

  • žárovku
  • kleště
  • křížový šroubovák
  • široké víčko od nápoje (například mléka)
  • tavnou pistoli
  • ochranné rukavice a brýle

Kleštěmi opatrně odštípneme koncový kontakt a odstraníme veškerou izolaci, abychom si otevřeli přístup k vnitřku žárovky.

Odstranění izolace
Kleštěmi odstraníme izolaci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Baňku žárovky opatrně, ale pevně uchopíme a šroubovákem zatlačíme na skleněný středový držák. Pokud pracujeme dostatečně opatrně, měla by se v této fázi odlomit i objímka, ve které stále ale ještě zůstává skleněný držák i vrchní část baňky.

Vlákna
Opatrně odlomíme objímku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z objímky opatrně odstraníme veškeré zbytky skla. V této fázi je nesmírně důležité mít stále nasazené rukavice i brýle, abychom se neporanili. Objímku nasadíme zpět na baňku. Pokud chceme mít jistotu, že zůstane na svém místě, můžeme ji přilepit pomocí tavné pistole.

Spojení
Objímku a baňku znovu spojíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako podstavec pro vázičku poslouží široké plastové víčko od nápojové lahve. Také je můžeme k baňce přilepit tavnou pistolí. Efektně vypadá, když baňku umístíme trošku "našišato“.

Tip pro vás:

Hydroponie v žárovce

Skleněné baňky se uplatní nejenom jako malé vázičky, ale i nádobky k hydroponickému pěstování.

Hydroponie
Žárovkové baňky se hodí o pro hydroponické pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování ve vodě je snadný způsob domácího zahradničení. Je totiž spousta rostlin, kterým ke spokojené vegetaci stačí obyčejná voda. Velké rostliny, například monsteru, dáme do sklenice, ale pro zakořenění malých lístků třeba rýmovníku, voděnky nebo lopatkovce, či některých bylinek (oregano, máta, bazalka, šalvěj, rozmarýna, meduňka) jsou žárovkové baňky jako stvořené.

Pro pěstování rostlin uděláme ještě menší úpravu. V objímce, kterou jsme ze žárovky odstranili, vyvrtáme proti sobě dvě malé dírky, kterými provlékneme pevný drát a vytvarujeme do závěsu. Konce zahneme, aby se z objímky nevyvlékly. Teprve poté nasadíme objímku na baňku. Pro zavěšení je důležité objímku dobře připevnit pomocí tavné pistole.

Hydroponie na zdi
Z více žárovek vytvoříme krásné živé zátiší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dolijeme vodu a na dno můžeme nasypat dekorativní písek či drobné kamínky. Hydroponicky pěstovaným rostlinám nejlépe svědčí voda pramenitá anebo nesycená minerálka, jež obsahuje minerály a živiny. Při použití vody kohoutkové určitě doporučujeme čas od času přidat hnojivo.

Podívejte se, jak si vyrobit ozdoby a řetěz ná vánoční stromek:

Publikováno: 10. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jana Šulcová