reklama

Použití voskového oleje pro nátěr dřevěné krabičky krok za krokem

Z obyčejné dřevěné krabičky můžete udělat neobyčejnou. Stačí jen vybrat ten správný nátěr a získáte skvělý kousek na všechny dětské poklady nebo originální pořadač třeba na balený čaj. Sestavili jsme pro vás jednoduchý návod pro nátěr při použití tvrdého voskového oleje.

Dřevěnou krabičku oblečte do barevného kabátu (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
  • mořidlo Aquastain CIRANOVA
  • tvrdý voskový olej TITAN CIRANOVA
  • štětec, hadr
  • brusná houba, podložka
  • kelímek na odlití mořidla, rukavice

Připravíme si dřevěnou krabičku nebo boxík, kterému chceme dát nový nátěr. Ujistíme se, že krabička nemá žádné staré nátěry. V případě, že má, je potřeba pečlivě nátěry odstranit. Plochy krabičky poté dobře obrousíme po směru dřevěných vláken, doporučená hrubost brusného papíru je 150. Nesmíme zapomenout také na obroušení hran! Po obroušení oprášíme plochy suchým štětcem. Když máme takto krabičku připravenou, můžeme se pustit do natírání.

Broušení
Obruste po směru vláken (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Očištění
Po broušení důkladně očistěte (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Štětec lehce namočíme do mořidla AQUASTAIN CIRANOVA a plochy dokonale natíráme. Až jsou všechny plochy natřené, necháme vyschnout zhruba 4 hodiny. Mezitím si uklidíme pracovní plochu a připravíme si olej na vrchní vrstvu. Vyschlou namořenou krabičku ještě jednou zlehka přebrousíme, hrubost papíru 220 - 240. Vezmeme připravený tvrdý voskový olej TITAN CIRANOVA a dokonale ho promícháme. Poté nanášíme štětcem olej na dřevěné plochy. Necháme olej lehce vsáknout a vetřeme ho připraveným hadrem nebo padem do dřeva. 

Nátěry
Připravíme si mořidlo a závěrečný olej (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Lakování
Naneseme zvolenou barvou (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

POZOR! Hadr po práci namočíme do kyblíku s vodou anebo ho rozprostřeme a necháme vyschnout.

Pokud bychom hadr nasáknutý olejem zmačkali a vyhodili do koše, mohlo by dojít k samovznícení, a to z důvodu obsahu přírodního lněného oleje. Krabička, která je dokončená olejem, se nechá vyschnout do druhého dne. Poté už můžeme krabičku používat anebo lze postup s olejem ještě zopakovat, pokud by to bylo potřeba. Druhý den je krabička připravená k používání a je odolná proti poškrábání.

Publikováno: 27. 8. 2021, Autor: ACOLOR s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce