reklama

Sud na vodu můžete zakrýt šikovným opláštěním

Využití dešťové vody na zahradě je trend posledních let. Často se k tomu používají laciné plastové bečky. Jejich problém je, že moc parády nenadělají. Zkuste to změnit. Sud můžete opláštit dřevem a rázem se z něj stane ozdoba zahrady. Jak na to? Stačí pár prkének, akušroubovák, pila a pár šikovných rukou. Za jedno odpoledne může být hotovo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Opláštěte si zahradní sud (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na celou konstrukci je vhodné zvolit stejnou šířku desek. Optimální je kolem 10 cm. Tloušťka dřeva pro venkovní použití by měla být nejméně 2 cm. Desky si naformátujte na potřebný rozměr, který zjistíte přeměřením výšky a šířky sudu. Desky si ohoblujte a obruste – z hladkého dřeva lépe stéká dešťová voda, konstrukce déle vydrží.

Řezání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ohoblované dřevo vydrží déle a také na něj spotřebujete méně nátěrových hmot

Opláštění sudu bude samonosné – to znamená, že nebudeme potřebovat žádné rohové nosné sloupky. Jejich funkci nahradí rohová prkna, která spojíme do tvaru "L“. Připravíme si čtyři kusy těchto "rohovek“. Prkna, která budou tvořit výplň opláštění, přišroubujeme k podélným deskám, které budou zhruba 10 cm od spodku a vrchu prken. Mezi jednotlivými deskami uděláme zhruba 1cm mezeru. Všechny čtyři díly opláštění budou připomínat laťový plot.

Šroubování latě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Desky, na kterých budou držet latě, nedělejte přes celou šířku podsestavy. Kousky latí si vymezte mezeru, do které pak přijde zasunout další kus opláštění

Všechny čtyři sestavy teď můžeme přišroubovat k sobě. Ke spojení poslouží právě rohové desky sešroubované do tvaru písmene "L“. K montáži sestavy i jednotlivých prken je dobré použít konstrukční vruty, mají totiž delší životnost než obyčejné šrouby do dřeva. Po sešroubování podsestav můžeme opláštění navléknout na sud a vyzkoušet, jestli pasuje.

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Boky opláštění tvoří dvě latě sešroubované do „L“ – plní funkci sloupku, do něhož přijdou přichytit další díly opláštění

Teď přijde na řadu dekl sudu. Je potřeba myslet na to, že deklem bude procházet okapový svod a hadice čerpadla. K vytvoření poklopu zvolíme stejný materiál jako na opláštění. Dekl musí mít dostatečnou vůli, aby šel při bobtnání dřeva snadno oddělat. Poklop můžeme rozdělit na dvě poloviny, přičemž v jejich styčné ploše vyřežeme půlotvor, jímž přijde prostrčit okapový svod. Díru na hadici můžeme vyvrtat děrovkou. Tím je dílo u konce. Stačí jen zvolit vhodnou povrchovou úpravu.

Víko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dekl sudu s otvory na rýnu a hadici k čerpadlu

Tipy a triky:

  • Ideální dřevo pro venkovní použití je modřín. Vydrží mnohem déle než obyčejný smrk.
  • Důležitá je povrchová úprava dřeva – použijte napouštěcí a nakonec silnovrstvou lazuru.
  • Největší zátěži bude vystaveno obložení v místě, kde bude ve styku se zemí. Aby dřevěné latě rychle neuhnívaly, můžete obložení položit do dekorativního štěrkového lože – přes něj dešťová voda rychle odteče a dřevo bude lépe prosychat.

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč