reklama

Lze vůbec odstranit mořidlo z dřevěného nábytku?

Dřevěný nábytek je stále oblíbený. Časem ale povrch zvětrá a je vhodné jej renovovat nebo přímo repasovat. U nových masivních kousků by mělo stačit broušení a nový nátěr, u starožitných je nutné často provést větší zásah, opravy, louhování a až pak přistoupit k renovaci na povrchu. Starou barvu můžeme zbrousit nebo odstranit speciálními rozpouštědly. Jak ale odstranit mořidlo ze dřeva?

Jak odstranit mořidlo z dřevěného nábytku? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bohužel odstranění mořidla není tak snadné. Barevný odstín je napuštěný do hloubky dřeva a částečně se váže na vlákna materiálu, není možné ho proto jen tak vytáhnout, vytřít nebo jinak odstranit, jako je tomu u povrchového laku nebo barvy. Jediná možnost, jak odstranit mořidlo ze dřeva, je broušení až do hloubky, kam mořidlo zasahuje.

Předně je důležité zvážit, v jaké kondici je dřevo a do jaké hloubky můžeme brousit. Mořidlo je totiž možné odstranit opravdu jenom zbroušením vrstvy, do které je tato barvící látka zapuštěná. Pokud je tedy dřevo dostatečně tlusté a máme prostor pro broušení, směle do toho. Pokud ne, raději od toho upusťte a zvolte jinou formu obnovení povrchu.

Broušení dřevěné židle
Mořidlo ze dřeva lze odstranit jedině broušením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud chcete renovovat povrch a napustit dřevěný nábytek opět stejným odstínem nebo hodně podobným, tak to taky nemusí být problém. Tady stačí vybrousit jenom povrch do takové míry, abyste oživili a vyhladili případně poškozený a zvětralý povrch, a poté napusťte dřevo novým mořidlem. Také v případě, kdy je původní moření hodně světlé, můžete použít jiný o něco tmavší odstín, který původní odstín překryje. Pozor ale na reakci a míchání barev, výsledný efekt raději nejdříve vyzkoušejte na místě, které není standardně na očích.

Moření dřeva
Světlý podklad je možné namořit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud je však původní moření hodně tmavé, červené nebo jinak výrazné, vyzkoušejte nejdříve na zadní nebo spodní straně, kterou není vidět, jaký efekt nové moření bude mít na původním podkladu. Pravděpodobně to nebude mít hezký efekt a nebude to vhodná cesta. Druhou cestou je natřít již mořený nábytek po vybroušení krycí barvou na dřevo, která ale překryje i kresbu dřeva, a celý kus nábytku dostane úplně jiný rozměr.

Červená a stará židle
Tmavě mořený nábytek je možné natřít krycí barvou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak renovovat nábytek pomocí vintage stylu

Publikováno: 4. 8. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Silva Pokorná