reklama

Nebojte se brousit a vrtat sklo, dbejte především na techniku a bezpečnost

Chcete se naučit, jak brousit skleněné hrany, vybrušovat do skla ornamenty nebo do skla vyvrtat otvor? Nemusíte se kvůli tomu vyučit sklářem nebo sklenářem, se speciálními pomůckami, které seženete ve specializovaných prodejnách, se to naučíte. Budete k tomu dále potřebovat jemnou ruku, zručnost, trpělivost a šikovnost. A nezapomeňte na ochranné pomůcky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Broušení skla a vrtání do skla správně a bezpečně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Broušení skla a vrtání do něj

Sklo, ačkoliv je to materiál velmi křehký, je také zároveň poměrně tvrdé a nepoddajné. A díky tomu je možné ho brousit, dokonce do něj vrtat. Je k tomu ovšem zapotřebí speciální bruska či brusné kotouče a diamantové vrtáky. To vše se musí chladit vodou a používat malé otáčky.

Broušení skla

Brousíme sklo technické (skleněné desky stolů, police, zrcadla, dvířka od kuchyňské linky) nebo užitné (skleničky, mísy, vázy, džbány a další). Pokud používáme sklo technické, jako právě skleněné desky stolu, zabrušují se hrany dokulata. Běžná hrana skla je velmi ostrá a ihned bychom si způsobili nepěkné zranění. Broušením užitných předmětů pak můžeme opět zahladit hrany, ale také vybrušovat do těla skleněných předmětů dekorativní ornamenty.

Bruska
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní stroje na broušení skla jsou automatizované

Technické sklo brousí sklenáři. Používají speciální horizontální brusky s pískovcovými kameny různé zrnitosti, které jsou poháněny elektromotorem, a kameny jsou chlazeny vodou. Vodou musíme sklo při broušení chladit vždy, jinak by vlivem tření a vznikající vysoké teploty došlo k popraskání skla. Brusky jsou nastaveny na malé otáčky. Sklenář pracuje ve speciálních pogumovaných rukavicích a ochranných brýlích. Rukavice slouží jako protipořezové a zároveň protismykové. Ochranné brýle jsou povinné, protože při broušení se ze skla odlupují miniaturní částečky skleněných střepů, které mohou vniknout do oka a způsobit poranění. 

Moderní stroje na broušení skla používají diamantové, vodou chlazené brusné kotouče a kotouče lešticí, kdy bruska může opracovávat sklo od 3-19 mm tloušťky. Skleněné tabule se brousí dokulata. To znamená, že se na původní hladké ploše řezu vytvoří oblina a srazí se ostrá hrana. Po broušení je pak nutné sklo nejlépe opláchnout proudem vody, případně použít vývěvu, která z plochy skla odstraní střípky pouhým okem sice neviditelné, ale stejně ostré. Tyto střípky mohou poranit nás a zároveň plochu skla poškrábat.

Mísa
Broušené sklo je českou doménou a značkou kvality (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklenička
Dovedně broušené skleničky bývají velmi cenné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K broušení skla patří i jeho leštění. Hrany při broušení skla mohou být zabroušeny do konečné matné povrchové úpravy nebo následně zaleštěny do lesku. Při broušení skla je možné lešticím kotoučem opravit i některé vady na poškrábaném povrchu. Leštění skla vyžaduje speciální nástroje a přípravky. Při broušení skla zdobnou technikou (tvoření ornamentů, čar nebo kreseb) se používají stolní brusky nebo ruční brusky s malým kotoučem. I zde je nutné používat ochranné pomůcky, které ochrání náš zrak a ruce. Tuto techniku zvládají školení brusiči, kteří se učí na sklářských školách a učilištích. Broušené dekorativní sklo z Čech je také světovým unikátem, nese značku kvality a je žádáno v mnoha západních zemích.

Pískování skla

Pískování skla se uplatní jak při renovaci historických prvků dveří a oken, tak v současném moderním interiéru a na nábytku, kde je sklo oblíbeným prvkem pro navození pocitu lehkosti a vzdušnosti místností. Pískování skla se nejčastěji používá na výplně dveří a oken, vitráže, ozdoby zrcadel, na skleněné desky pro sprchové kouty, skleněné předěly místností, posuvné dveře, skleněný nábytek (skleněné stoly, konferenční stolky, skleněné vitríny) a další interiérové prvky. Pískování skla se provádí otryskáním skla jemným korundovým pískem přes šablonu s motivem. Tuto práci již musí dělat specializované firmy, avšak ty opravdu dobré jsou schopny vám na přání vyrobit jakoukoliv šablonu dle vašich požadavků a podle šablony vypískovat zvolený motiv na sklo.

Sklenička pes
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento motiv byl vytvořen technikou pískování do skla

Výřezy do skla

Kromě klasického zabrušování hran je možné do skla tvořit výřezy. Například do tvrzených skel na přepážkách úřadů. Vyřezat se dají jakékoliv tvary a otvory všech velikostí. Výřezy do skla se zabezpečují vyřezáváním vodním paprskem na speciálním stroji. I zde je již nutno počítat s pomocí specializované firmy. Jednoduché výřezy do skleněných tabulí pak budete schopni zvládnout doma sami, pokud umíte zacházet s diamantovým sklenářským řezákem.

Řezák
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud umíte pracovat s řezákem, můžete si se sklem pohrát doma sami

Vrtání do skla

Police nebo zrcadla a další předměty ze skla je také občas potřeba zavěsit na stěnu nebo jako skleněná dvířka nábytku či skleněné dveře na panty. V takovém případě potřebujeme do skla vyvrtat potřebné otvory. Jak docílit toho, že sklo provrtáme a přitom nám nepraskne?

Vrtací stroj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Speciální vrtací stroje využívají diamantové vrtáky

Tajemství je ve vrtácích. Potřebujeme na to totiž vrták s pokryvem diamantového prachu nebo dutými diamantovými vrtáky. To jsou speciální vrtáky, které lze koupit v železářství, nejsou sice nejlevnější, ale jistě se vám budou hodit. I zde ale platí, že pokud chceme vrtat, musíme chladit. Ideální způsob je vrtat do skla pod vodou, případně máte-li možnost použít tekoucí vodu. Jakmile budete vrtat bez chlazení, sklo vám praskne. Lze vrtat sklo float, mačkané, zrcadla, drátěné sklo, bezpečnostní Connex a lakovaná skla.

Otvor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při vrtání je vrták i sklo chlazen vodou

Sklo můžete zdobit i technikou leptání

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová