reklama

Nedejte zlodějům šanci, vybírejte opravdu bezpečné vstupní dveře

Vstupní dveře do bytu či domu mohou být vaším přítelem nebo nepřítelem. Plní především ochrannou funkci před nezvanými hosty, zvědavci, zloději a vandaly. Designovou stránku bychom měli dát až na druhé místo, protože hezké dveře bez bezpečnostních prvků nám můžou nadělat hodně vrásek. Volte proto pečlivě především technickou a bezpečnostní stránku vstupních dveří.

Pořiďte si bezpečné vstupní dveře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr vstupních dveří určitě nepodceňujte. Jsou hlavní ochranou vašeho majetku, samozřejmě i vás samotných a vaší rodiny. Jako hlavní by vás měla zajímat dlouhá životnost dveří, bezpečnostní prvky, počet zámků, odolnost proti požáru, odolnost proti hluku... každý nemusí hned slyšet, že zítra odjíždíte na měsíc na dovolenou nebo jste si právě pořídili nové domácí kino za astronomickou částku. V neposlední řadě je velmi důležité i zabezpečení dveří ve zdi, tedy ukotvení v zárubni a samotná zárubeň.

Vstupní dveře do domu
Vstupní dveře chrání váš majetek i vaši rodinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký materiál zvolit pro vstupní dveře do bytu

Moderní vstupní dveře jsou zpravidla složené ze tří částí – rámu s kovovou konstrukcí, vnitřní izolační části a vnějšího pláště. Vnější plášť může být ze dřeva, oceli, hliníku nebo plastu. Můžete také narazit na kombinaci dvou materiálů, například odolný hliník doplněný o dekorativní prvky dřeva, anebo plastu v dekoru dřeva. Vzhled dveří samozřejmě není zanedbatelná součást dveří, jsou přece jen hodně na očích, a doplňují celkový vzhled především u rodinného domu. Při výběru materiálu se můžete řídit i tím, zda vybíráte vstupní dveře do domu nebo do bytu. Bytové jsou zpravidla chráněné vstupními dveřmi do celého domu, případně ještě dveřmi na společné chodbě, a zároveň jsou umístěné uvnitř budovy, takže nejsou vystaveny povětrnostním vlivům. Vstupní dveře do domu jsou přímo vystavené venkovním a povětrnostním vlivům a kromě případné brány u plotu, jsou jedinou ochranou vstupu do vašeho domova.

Dveře do bytu na chodbě domu
Dveře do bytů jsou chráněny proti povětrnostním vlivům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Porovnání materiálu vstupních dveří

Hliník, ocel i plast jsou hodně odolné vůči povětrnostním vlivům, a tak se jejich vzhled neopotřebuje tak rychle. Naproti tomu, dřevo je nutné časem restaurovat, například jemně přebrousit a nalakovat nebo rovnou natřít vhodnou barvou. Co se týká ceny, tak nejvýhodnější jsou většinou plastové. Dřevěné dveře jsou ale takovou stálicí v našich výběrech, takže můžete kombinovat levný a odolný plast a imitaci kresby dřeva nebo si rovnou pořídit krásné dřevěné dveře, které budou ale dražší a je třeba počítat s případnou renovací. Kovové dveře mají nejlepší tepelně izolační vlastnosti a také vysokou odolnost vůči vloupání. Prodejci často nabízí zajímavé akce a slevy, sledujte proto nabídku na trhu a určitě najdete kvalitní dveře za skvělou cenu.

Pokud vámi vybrané dveře splňují bezpečnostní normy a mají ověřitelnou certifikaci, nemusíte se obávat ani nižší ceny. Z každého z uvedených materiálů se dají vyrobit kvalitní a odolné dveře, pohlídejte si tedy jenom stanovené normy a certifikáty splňující normy EU. U domu opět vybírejte raději vyšší třídu, tedy od kategorie RC3. Ty by měly odolat páčení šroubovákem, ručnímu nářadí i ruční mechanické vrtačce. Kategorie RC4 už by měla zaručit odolnost vůči akumulátorové vrtačce i sekání. Ještě vyšší třídy pak zaručují odolnost vůči vloupání bruskou nebo elektrickou pilou.

Lupič
Nedejte šanci zlodějům a pořizujte vyšší bezpečnostní kategorii dveří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Protipožární bezpečnost vstupních dveří

Důležitým faktorem při výběru bezpečnostních dveří do bytu a domu je i jejich odolnost proti požáru. U nových staveb je to už nutností a bez této certifikaci by tam dveře být neměly. U starých domů a bytů se toto ještě neřešilo a nehlídalo, takže zejména v bytovém domě je dobré vyměnit vstupní dveře i z tohoto důvodu. Nejnižší bezpečnostní kategorie by měla splňovat odolnost a ochranu proti požáru nejméně do 30 minut. To znamená, že po tuto dobu chrání vás uvnitř bytu před požárem vzniklým mimo váš byt anebo po tuto dobu udrží požár uvnitř bytu.

Ukotvení dveří ve zdi – zárubeň

Na zárubeň jsou pomocí pantů zavěšené dveře a zároveň do ní zajíždí bezpečnostní bodové prvky. To jsou kovové tyče, které při zamčení dveří zajedou přímo dovnitř zárubně po stranách dveří a tím je zabezpečí proti vykopnutí, vyvěšení apod. Podle počtu takových bodů pak stoupá level zabezpečení. To jednak zvyšuje vaši psychickou pohodu, ale také to často zajímá pojišťovacího agenta zejména, pokud chcete pojistit nákladnější zařízení a elektroniku v bytě.

Ještě pořád se dají osadit nové dveře i do staré kovové zárubně, která se následně zalije betonem. Jsou nutné určité parametry, aby nové dveře bylo možné takto osadit do původní zárubně, a pak několik úprav a zásahů do zárubně. Pokud vám to ale situace dovoluje, volte raději vždy celou výměnu, tedy včetně originální zárubně. Jen tak získáte řádnou certifikaci a budete moci svůj majetek nejen ochránit, ale také kvalitně pojistit u pojišťovny.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní kovové body u vstupních dveří zabezpečí jejich vyšší odolnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj:

https://www.dumazahrada.cz/stavba-rekonstrukce/rekonstrukce/26791-jak-vybrat-vchodove-dvere-do-domu-ci-bytu/; https://home-outlet.cz/jak-spravne-vybrat-vchodove-dvere-do-bytu; https://homebydleni.cz/bydleni/rekonstrukce-bytu/jak-vybrat-kvalitni-a-bezpecne-vchodove-dvere/

Jak vybírat bezpečnostní dveře

Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Silva Pokorná