reklama

Jak nejlépe postupovat pokud si vytopíme byt nebo dům?

Havárie se stává občas každému z nás. Voda však umí napáchat nemalé škody na našem majetku, a pokud se tedy vytopíme, je zapotřebí několika rychlých kroků k zamezení větších škod. Jde hlavně o rychlé zastavení úniku vody, likvidaci škod a nafocení události pro potřeby pojišťovny. Na co není radno zapomenout?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při vytopení co nejrychleji zjistěte místo úniku vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Havárie v rámci vytopení může nastat z mnoha důvodů. Běžným a obvyklým problémem bývá prasknutí nebo protékání přívodní hadice vody do pračky nebo myčky nádobí. Jenom špatné těsnění je pouze drobnou závadou, která se projeví většinou pouze malým únikem vody. Velký problém nastává tehdy, pokud nejste doma a dojde například k havárii na přívodním vodovodním potrubí v domovní stoupačce, kde je velmi vysoký tlak a zaplavení prostorů bývá rychlé. Velice častým a špatným krokem je spuštění pračky tehdy, pokud opouštíte dům nebo byt. Pokud je odtoková hadice pouze zavěšena na rohu vany či umyvadla, v případě jejího vyskočení nastává rychlé a velké zaplavení prostoru.

Pokud zjistíte, že jste se vytopili, v prvé řadě co nejrychleji zjistěte činitele úniku a zamezte dalším škodám. Spočívá to v rychlém zastavení přívodu vody, odstavení porouchaného přístroje nebo vrácení odtokové hadice zpět tam, kde má být. Následovat musí opravdu rychlé nafocení události pro případ, že máte byt řádně pojištěn a případné škody chcete krýt z nahlášení pojistné události, ke které došlo.

Porucha pračky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pračka bývá častým původcem vytopení bytu

Horší bývá, pokud voda natéká do prostor, kde se nachází centrální elektrický rozvaděč nebo přívodní zásuvka pro domácí přístroje. Ještě před odpojením zdroje úniku vody musíte neprodleně vypnout elektřinu, a to buď pouze jistič, případně celkově vypnout přívod elektřiny do bytu či domu. Bez tohoto zásahu riskujete úraz elektrickým proudem, který vás může přímo ohrozit na životě.

Po zabezpečení prostoru přichází na řadu úklid. Pro tyto účely se velmi dobře hodí vysavač pro mokrý úklid, se kterým budete mít během chvíle všechny škody uklizené, a při velmi rychlém provedení nedochází ke vzniku větších událostí. Velkým problémem bývá, pokud velké množství vody nateče například na dřevěnou podlahu nebo do sádrokartonu, protože tam může dojít až ke zhroucení stěn, které z něj jsou vybudovány.

Úklid po vytopení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rychlým úklidem minimalizujete škody

Posledním krokem po úklidu je nahlášení pojistné události. Není nutné, abyste navštěvovali pobočku, pojišťovny mají pro tento účel k dispozici online formulář, kde je možné celou událost nahlásit. Během několika dní vás navštíví likvidátor, který stanoví celkovou výši škody a během několika dní pak bývá pojistná událost vyřešena a uzavřena.

podpis pojištění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I pro případ havárie vody, se vyplatí mít sjednané a pravidelně aktualizované pojištění

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček