reklama

Naučíme vás řezat mrazuvzdornou dlažbu, zvládne to i žena

Řezání mrazuvzdorné dlažby může laikovi znít jako neřešitelný problém. Ale není to vůbec tak těžké. Mrazuvzdorná dlažba se řeže stejně jako ta obyčejná a s tím správným zařízením to zvládnete bravurně.

Řezání dlažby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.deDepositphotos (https://cz.depositphotos.com)positphotos.com))
Řezání mrazuvzdorné dlažby zvládnou i ženské ruce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mrazuvzdorná dlažba

Mrazuvzdornost dlažby je vlastnost keramických obkladů a dlaždic, která určuje fyzickou odolnost vůči několika změnám teploty, konkrétně vůči zmrazení a rozmrazení. Dlaždice musí být odolné proti dlouhodobému působení mrazu a povětrnostním vlivům. To umožňuje použití dlaždic venku nebo na místech, kde se střídá teplota až pod bod mrazu. Základním předpokladem, aby byla dlažba označená jako mrazuvzdorná, je, aby ve střepu dlaždice byly co nejmenší póry, do kterých by mohla nasáknout voda, která při ochlazení zmrzne, tím zvětší svůj objem, a může roztrhnout dlaždici. 

Měření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dlažbu je potřeba nejprve naměřit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím dlažbu řezat

Pro pohodlné řezání dlaždic a mrazuvzdorné dlažby jsou pro kutily i profesionály řezačky na obklady a dlažby, které se vyrábí v jednoduchém manuálním i pohodlném elektrickém provedení. Řezačka je výborným pomocníkem všech profesionálních řemeslníků nebo náročných kutilů, pracujících často s obklady či dlažbou. Silný indukční motor s tepelnou ochranou si hravě poradí s řezáním dlažby, terakoty, obkladaček, kabřincových obkladaček, žuly, mramoru apod. Zásadní výhodou je vynikající délka řezu 920 mm, což této řezačce umožňuje pracovat i s velmi oblíbenými velkoformátovými dlaždicemi až do rozměru 650×650 mm.

Pro práci s velkými formáty se skvěle hodí i dva posuvné rozšiřovací stolky. Průměr kotouče 200 mm redukuje vibrace a spolu s precizním vedením na dvou vodičích a laserem umožňuje maximálně přesný a čistý řez o hloubce až 36 mm. Ten je podmíněn i velmi robustní celokovovou konstrukcí stroje i skládacího podstavce. Řezačka umožňuje i řezy na pokos a na dvojí pokos. Stůl je vybaven přesnou milimetrovou stupnicí, úhlovým dorazem a podélným dorazem. Chlazení řezného kotouče vodou a bezprašnou práci zajišťuje integrované čerpadlo. Stroj je vybaven nejmodernější bezpečnostní ochranou proti úrazu elektrickým proudem a rovněž zásuvka je vybavena proudovým chráničem.

El. řezačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomocí elektrické profi řezačky budete pracovat přesně a precizně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ruční bezmotorová řezačka obkladaček s kluzným uložením, které je opatřeno nylonovou vložkou, je určena pro příležitostné kutily, kteří se chtějí naučit s řezačkou dlažby pracovat. Její ovládání je nanejvýš jednoduché a nenáročné. Ruční řezačka je vybavena posuvným měřítkem, které umožňuje přesné naměření potřebných rozměrů na dlaždicích. Součástí řezačky je kovové kolečko, které řeže dlaždice na stejném principu, jako se pomocí ručního řezáku řeže sklo. 

Řezačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční řezačka má jednoduché ovládání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Silnostěnné dlaždice je možné řezat úhlovou bruskou za použití vhodného kotouče. Musíme mít na paměti, že pokud provádíme tento řez, měli bychom mít v rukách jistotu, a také počítat s tím, že řez nebude na 100 % rovný jako podle pravítka či za použití ruční řezačky. Úhlovou brusku tak můžeme použít v místech, kde menší nerovnost na dlaždicích není na překážku, nebo pokud se chystáme řezanou dlaždici dále opracovávat, např. broušením.

Bruska
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úhlová bruska práci řezačky také zastane (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ovládání je na jednoduchém principu: Na dlaždici, kterou potřebujeme uříznout, si vyznačíme potřebné rozměry. Označenou dlaždici pak položíme do řezačky pod vodicí kolejničky, po kterých se pohybuje pákový řezák. Pomocí posuvného měřidla nastavíme odpovídající rozměr a zaaretujeme. Pak jednoduchým pohybem řezáku přejedeme kolečkem přes dlaždici, čímž vytvoříme rýhu. Pokud se nám zdá, že rýha není dostatečná, můžeme akci zopakovat, ale musíme dbát na to, aby se dlaždice nepohnula. V takovém případě bychom vytvořily dvě řezné čáry a dlaždici bychom při lomu zničili. 

Lom dlaždice provedeme ještě jednodušeji než samotný řez. Pod řezacím kolečkem je na volno připevněn kousek kovu ve tvaru obráceného písmena T. Právě tento komponent slouží k rozlomení řezaných dlaždic. Jakmile provedeme řez a řezací kolečko "dojede" na konec řezačky a opustí drážku, kovový dílek se sám posadí na řez, vytvořený v dlaždici. Jemně pak zatlačíme na páku řezáku shora a kovový dílek dlaždici bez námahy rozlomí. Nesnažíme se na dlaždici příliš tlačit silou, protože bychom mohli dlaždici rozlomit i na několika jiných místech, čímž jí samozřejmě znehodnotíme. 

Řez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řez dlaždicí provedeme pomocí karbonového kolečka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I při řezání dlaždic dbáme na bezpečnost práce. Řezané dlaždice mají, stejně jako sklo, ostré hrany a mohli bychom se říznout. Nikdy proto nepřejíždíme rukou nebo prsty po řezné hraně a při práci s řezačkou používáme ochranné pomůcky, zejména protipořezové rukavice. Protože dlaždice mají glazovaný povrch a jsou vyrobený z pálené hlíny, nehrozí zde vylamování miniaturních střípků. Kdo si však není jistý, použije ochranné brýle.

V některých případech (např. pro kuchyňské a koupelnové linky, okenní parapety, sokly, schodišťové stupně a další) je potřeba hrany dlaždic zabrousit. K tomu nejlépe slouží diamantové brusky, resp. frézy na zabrušování hran dlaždic a kamene. Tyto frézy jsou schopny vytvořit zaoblené nebo zkosené hrany keramických nebo kamenných desek za mokra i sucha. Frézy se upevňují do úhlové brusky. Abychom nemuseli hned shánět finančně náročné zařízení typu brusné frézy, můžeme si pomoci při zabrušování pásovou bruskou, případně obyčejným karbonovým brouskem s nejjemnější zrnitostí. Nedoporučujeme používat rozbrušovačku, která vzhledem k vysokým otáčkám dlaždicím při broušení ubere na hraně i několik centimetrů dříve, než se stihneme rozkoukat.

Pásová bruska
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pásová bruska je vhodná nejen na zabroušení dřeva, ale poradí si i s dlažbou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro dosažení lesku či vyleštění sražené nebo zaoblené hrany lze použít lešticí houbičky. 

Nepodceňujte hydroizolaci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8.8.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová