reklama

Odpočinek na zahradě na lavičce s držákem na pivo? Proč ne!

Lavička s držákem na pivo může být i u vás pěkným a praktickým doplňkem vaší zahrady nebo terasy. Pokud si ji vyrobíte podle našeho návodu, získáte šikovného a multifunkčního pomocníka, který vám zajistí pohodlné sezení, navíc si budete mít kam odložit basu s pivními lahvemi nebo si pohodlně s celým vynálezem dojet do obchodu pro novou a čerstvou zásobu.

Líbila by se vám lavička s držákem na pivo? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lavička s držákem na pivní basu

Lavičku má na zahradě asi kdekdo. A stejně tak má mnoho lidí doma či na zahradě kolečko, ve kterém vozí materiál a neskladné či těžké předměty. Přemýšleli jste ale někdy, že byste si vyrobili lavičku společně s trakařem, na kterém byste pohodlně odvezli všechno potřebné, a přitom si mohli v případě potřeby na lavičku sednout a odpočinout si? My vám nabízíme jednoduchý návod na pivní lavičku pro fajnšmekry, kterou můžeme vyrobit někomu z rodiny jako vtipný dárek.

Basa
Celá konstrukce bude vypadat jako trakař s lavičkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návod na výrobu lavičky

Potřeby:

 • hoblované prkna
 • dřevěné hranoly
 • spárovky
 • lepidlo 
 • vratové šrouby

Nejprve si nařežeme hranolky, ze kterých sestavíme podpěrnou konstrukci. 2 hranolky budou mít délku 100 cm, další 4 pak nařežeme na délku 50 cm. Výšku a posléze i délku lavičky si ale můžete uzpůsobit vlastní potřebě a rozměrům. Vždy jeden 100cm hranolek a jeden 50cm hranolek spojíme dalším 50cm hranolkem tak, že vytvoříme tvar číslice 4. Takto vytvoříme dvě stejné podstavy, na které budeme poté připevňovat spárovky a ohoblovaná prkna. Ohoblovaná prkna použijeme jako opěrky, spárovky na sedadlo. Budeme potřebovat dvě široká prkna a nejméně 3 spárovky. Ohoblovaná prkna i spárovky připevníme k hranolkům pomocí vrutů. 

Potřeby
Nejprve si připravíme vše potřebné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návod na výrobu konstrukce pro držák pivní basy

Potřeby:

 • korpus dřevěné lavičky s opěradlem 
 • dva dlouhé dřevěné hranoly minimální délky 2 m a šířky 50 mm
 • závitovou tyč
 • 4 matice na závitovou tyč
 • 4 podložky
 • stranový klíč
 • vruty
 • kolečko (např. ze stavebního kolečka nebo z trakaře)

Vrtání
Oba konce hranolků provrtáme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oba hranolky na jednom konci provrtáme skrz naskrz. 

Tyč
Závitovou tyč uřízneme do potřebného rozměru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Uřízneme potřebný kousek závitové tyče. Budeme potřebovat tyč o délce cca 1 m, ze které potom přesahující část odřízneme. 

Držadla
Držadla, stejně jako další díly, připevníme vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Provrtané hranoly pomocí vrutů upevníme pod lavičku tak, že vytvoříme na obou stranách dostatečný přesah, na jedné straně delší. Na toto místo budeme upevňovat kolečko a musí se sem také vejít pivní basa. Druhá strana přesahu bude sloužit jako rukojeť celého lavičkového trakaře.

Kolečko
Po obou stranách kolečka na tyči musíme dát podložky a matky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do provrtaných konců hranolků nasadíme závitovou tyč a doprostřed provlékneme kolečko. Po obou stranách kolečka musíme navléknout podložky a upevnit matkami.

Nasazení
Kolečko zpevníme matkami a usadíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oba konce hranolků pak následně taktéž spojíme se závitovou tyčí podložkami a matkami. 

Zarážka
Dopředu ke kolečku se připevní zarážka, aby basa nesjela na zem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na řadu přichází vyrobit místo pro pivní basu. Odměříme si potřebný prostor od kolečka a zde napříč přes oba hranolky připevníme kousek spárovky nebo hranolku. Ta nám vytvoří zarážku před kolečkem tak, aby na něj basa nenarážela a kolečko se mohlo bez problémů točit. 

Vruty
Všechny spoje zajistíme pomocí vrutů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zespodu obou hranolků pak připevníme další dvě spárovky nebo hranolky tak, aby na nich pivní basa mohla sedět a nepropadávala. 

Aby se nám trakař potom dobře držel, je dobré upravit držadla ergonomicky. A na závěr celou lavičku a konstrukci natřeme. 

Natírání
Na závěr můžeme natřít (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na celý postup se podívejte zde:

Obrázek
Lavička byla postavena podle předlohy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 7. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová