reklama

Návod na výrobu letního lampionu z průhledného papíru

Letní lampiony z průhledného papíru se staly součástí našich večerů na zahradě nebo na terase. V rámci ochrany přírody a zvýšených rizik požárů již lampiony po asijském vzoru nevypouštíme do vzduchu, ale kocháme se jejich jemnou krásou za soumračných vlahých večerů. A my vám přinášíme návod na jejich výrobu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návod na výrobu letního lampionu z průhledného papíru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Letní lampion z průhledného papíru

Lampion je papírová stínicí ozdoba. Lampiony mohou být různých tvarů, velikostí a konstrukcí. Nejjednodušší typ je papírový vak se svíčkou uvnitř. Složitější typy jsou skládací, mají bambusový nebo kovový rámeček a jsou pokryty tuhým papírem. Lampion může fungovat i na principu malého horkovzdušného balónu, kdy zapálený malý kousek svíčky ve spodní otevřené části lampionu zahřívá vzduch v horní uzavřené části, a tím celý lampion nadlehčuje.

Takové lampiony nazýváme lampiony štěstí a jsou hojně používány především v asijských zemích při nejrůznějších slavnostech, ale také při pohřbech. Jeho neuvážené vypuštění je nebezpečné a u nás je díky nesčetným požárům, které lampiony štěstí zaviní takové lampiony zakázáno pouštět. Velké oblibě se také těší lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, a která se konají na celém světě k různým příležitostem převážně náboženského, manifestačního či vzpomínkového charakteru.

Papírový lampion
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tradiční čínský lampion

Návod na výrobu lampionu

Co budeme potřebovat:

  • sušené a vylisované květiny
  • průsvitný papír (střihový papír)
  • kulaté papírové tácky
  • PVA lepidlo
  • nůžky
  • kolíčky
  • štětec
  • žárovku s přívodním kabelem a zástrčkou

Nejprve si střihový papír odekorujeme. Střihový papír je pro svoji průsvitnost vhodný k výrobě a překreslování střihů. Využití má také pro kreativní činnost. Seženete jej běžně v galanterii nebo na eshopech s šicími či kreativními potřebami. Jako dekorace nám poslouží sušené květiny, které si nabíráme na procházce nalouce nebo je natrháme v zahradě. Tyto květiny usušíme na vzduchu, případně podle potřeby vylisujeme.

Střihový papír rozprostřeme na stole a v pravidelných vzdálenostech potřeme kousek papíru PVA lepidlem. Lepidlo je nepostradatelná pomůcka pro vaše tvoření, ale také jako školní pomůcka pro práci ve škole. Tekutá PVA lepidla jsou vhodná na lepení porézních materiálů, jako je papír, karton nebo dřevo. Na lepidlo položíme sušené květiny a přetřeme druhou vrstvou lepidla. 

Lepidlo
Papír potřeme lepidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Květy
Sušené květiny přetřeme lepidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Papír přeložíme na polovinu. Necháme dobře zaschnout. 

Přeložení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odekorovaný papír přeložíme

Než nám lepidlo uschne, připravíme si 4 papírové tácky. Použijeme vždy dva tácky na horní díl lampionu a dva na díl dolní. Tácky můžeme lehce zmuchlat, aby jejich tvar nebyl úplně pravidelný. Do horních tácků vystřihneme otvor, kterým budeme provlékat žárovku s kabelem.

Tácky
Použijeme papírové talíře nebo tácky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvor
Do dvou talířů vystřihneme dírku pro žárovku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Uschlý papír poté nahoře i dole namačkáme a nařasíme, abychom mohli tyto okraje snáze přilepit k papírovým táckům. Chce to hodně trpělivosti a trochu šikovnosti, nezoufejte, pokud bude váš lampion pokřivený a nedokonalý. I přesto může být velmi hezký a praktický. Vezmeme jeden tácek s otvorem, potřeme jeho okraje lepidlem a začneme na tento okraj skládat a připevňovat okraj střihového papíru.

Skládání
Ozdobený papír skládáme po okraji tácku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Horní díl
Nejprve přilepíme horní díl lampionu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile máme papír přilepený po celém obvodu papírového tácku, naneseme další vrstvu lepidla a tento spoj překryjeme druhým táckem s otvorem. Po vnějších stranách zafixujeme plastovými kolíčky a opět necháme dobře uschnout. Musíme zachovat volný nezalepený okraj uprostřed papíru, kudy pak budeme provlékat žárovku. Celý proces pak opakujeme i s upevněním obou zbývajících tácků na dolní straně lampionu. Když vytvoříme horní i dolní strany, smyjeme z rukou zbytky lepidla a lampion necháme zaschnout.

Zakrytí
Horní díl zakryjeme druhým táckem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spojení
Spodní díl také přilepíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Volným otvorem protáhneme kabel se žárovkou a lampion zavěsíme na objímku žárovky. Kabel pak zavěsíme na háček ve stropě a zapojíme do zásuvky. Lampion nám bude hezky svítit a vytvářet příjemnou atmosféru.

Kolíčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lampion zafixujeme kolíčky

Podobným způsobem si můžeme vytvořit malý lampion se svíčkou na stůl. Použijeme rovné větvičky nebo můžeme použít dřívka od nanuků. Z nich lepidlem na dřevo slepíme dva rámečky s rohovými výztužemi a mezi ně nalepíme široké proužky střihového papíru, opět odekorované sušenými květinami. Dovnitř umístíme čajovou svíčku, ale pozor! Vždy svíčku dejte do skleněné mističky, aby vám lampion neshořel. 

Z větviček a střihového papíru se dá vyrobit také závěsná dekorace na okno. Opět použijeme sušené květiny, které nalepíme na střihový papír a celou kompozici pověsíte na okno. Sluneční paprsky nám papír hezky prosvítí a dekorace krásně vynikne.

Svícen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Malý stolní lampion se svíčkou

Jak aranžovat vazbu ze sušených květin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová