reklama

I dřevěná terasa potřebuje po nějaké době naši péči. Čím a kdy ji ošetřit?

Dřevěná terasa je příjemná klasika. Problém nastane, pokud se nebudeme dostatečně věnovat její údržbě. To se nám pak může krásně stát, že jednou krásného dne z naší terasy zbyde jen hromada ztrouchnivělého dříví na zátop. A stačí tak málo. Minimálně jednou do roka terasu překontrolovat a opatřit vhodným nátěrem.

Jak a čím nejlépe ošetřovat dřevěnou terasu? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevěná terasa

Ať už máte dřevěnou terasu postavenou z dřeva borovice, smrku, dubu, jasanu, modřínu evropského či sibiřského nebo z exotických dřevin, jako jsou teak, bangkirai, bukit, garapa, cedr, massaranduba či merbau, vždy musíte mít na paměti, že takovou terasu je potřeba pravidelně ošetřovat. Terasová prkna proto natírejte alespoň jednou ročně na jaře nebo ještě lépe dvakrát, tedy na jaře a na podzim. A čím prkna natírat? Nabízí se celá řada přípravků od olejů přes lazury, laky, až k barevným nátěrům. Měli byste vědět, že každé dřevo "chce své" a pokoušet se o nátěr nevhodným přípravkem by mohlo vést k nenapravitelným škodám. 

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná. Pokud však přesto toužíte po barevných prknech terasy, připravte se na opakované ošetřování, a dokonce častěji než 1× do roka. Pamatujte na to, že i olej je potřeba každý rok natírat. Jinak se z terasy začne původní nátěr rychle odlupovat a povětrnostní vlivy slunce, deště i mrazu pak dokonají dílo zkázy. Vyčleňte si tedy jeden den do roka na údržbu celé terasy a po zbylých 364 dní si jí můžete do sytosti už jen užívat.

Terasa
Dřevěná terasa potřebuje každoroční ošetření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ošetření terasy

Začneme důkladným umytím celé terasy. Nejlépe se na to hodí wapka, jejíž tlak vody vyžene ze všech spár a zákoutí nečistoty, prach a škůdce, kteří by si chtěli na neošetřeném dřevě terasy pochutnat. 

Mytí
Jako první krok je potřeba terasu očistit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Terasu necháme nejlépe do druhého dne vyschnout. Pro ošetřování terasy si vybereme příjemný slunný, ale ne horký den. Také si zkontrolujeme předpověď počasí, zda v nejbližších dnech nehrozí dešťové srážky. Terasu budeme natírat spíše v pozdním létě, kdy už nehrozí velká vedra a kdy ještě nepřicházejí podzimní plískanice.

Wapka
Na důkladné omytí použijeme nejlépe wapku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budeme potřebovat:

  • olejový nátěr
  • molitanový váleček na natírání
  • ochranné prostředky
  • PVC fólie na zakrytí okolí
  • mechanickou míchačku na nátěr
Pomůcky
Připravíme si všechny potřebné pomůcky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Druhý den, pokud je terasa dokonale vyschlá, si připravíme nátěr, v tomto případě terasový olej. Nebojte se zainvestovat do opravdu kvalitního oleje, například terasový olej s UV ochranou se mnohonásobně vyplatí. Je to moderní olejový nátěr na ošetření nové terasy i na údržbu dříve olejovaných dřevěných terasových prken. 

Tento terasový olej je navíc vyrobený z přírodních olejů a obsahuje UV ochranu poslední generace na bázi nanotechnologií. Olej proniká hluboko do dřevěného podkladu, nechá vyniknout přirozenou kresbu dřeva, zvyšuje odolnost dřeva vůči povětrnostním vlivům a škodlivým UV paprskům. Chrání a ošetřuje, brání vysychání, praskání a šednutí, je odolný proti povětrnostním vlivům, zvyšuje odpudivost vody a umožňuje dobrou regulaci vlhkosti. 

Poškozený nátěr
Starý nátěr vydrží maximálně rok (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Natírat budeme pomocí molitanového válečku. Ten dobře saje a stejně dobře roztírá nasátou tekutinu po povrchu. Vyberte si takový olej, který vám bude barevně vyhovovat, v nabídce obchodů naleznete velké množství barevných odstínů. Olej většinou není potřeba ředit, ale musíme ho důkladně promíchat. Použijeme mechanickou míchačku, která nám ušetří námahu.

Nátěr
Nátěr provedeme pomocí molitanového válečku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Místa, kde je terasa připevněná ke zdi domu, zakryjeme např. papírovou lepicí páskou nebo slabou PVC fólií, abychom olejem nepotřísnili fasádu. 

Ochrana
Fasádu a další prvky ochráníme fólií (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rovnoměrně pak roztíráme nátěr po prknech, nevynecháme žádné místo. Každé opomenutí bude do budoucna znamenat možnost většího poškození prken. Proto se snažíme dostat do dřeva co nejvíce oleje, který dřevo ochrání. 

Nová terasa
Nová terasa s novým nátěrem bude ozdobou domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na terasu z kompozitního materiálu

Publikováno: 3. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová