reklama

Hotel u vás doma? Proč ne. Vyrobte si hmyzí hotel!

Můžete prospět přírodě i umístit dekoraci na zahradu. O čem je řeč? O hmyzím hotelu. Prospěšného hmyzu ubývá, ale můžeme mu pomoci. Domeček z přírodnin mu poskytne útočiště a vám zkrášlí zahradu. A můžete u něj trávit volné chvíle a lecčemu se přiučit.

Vyrobte hmyzu vlastní hotel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K čemu slouží hmyzí hotel?

Hmyzí hotel je úkryt pro hmyz, který můžete sami vyrobit a pomoci tak přírodě. Nastěhují se do něj totiž důležité včely samotářky, které opylují květiny a ovocné dřeviny. Mohou se v něm zabydlet i další druhy – třeba slunéčka, škvoři, ploštice a jiní, kteří likvidují hmyzí škůdce. Naopak se nemusíte bát hmyzu, který by vás ohrozil – včely a vosy žijící ve společenstvích se do takového obydlí nenastěhují, to samé platí pro mravence. Budete tak mocí pozorovat jen prospěšný a pro člověka neškodný hmyz. A pokud hledáte ještě další přidanou hodnotu, bude domeček pro hmyz i hezkou dekorací na zahradu nebo balkon.

Hotel můžete postavit téměř kamkoli. Ideální bude ovšem jižní nebo jihovýchodní strana, kde bude sucho a závětří. Umístit ho můžete kdykoli během roku. Nejdříve ale návštěvníky uvítáte, pokud to uděláte na jaře. Jeho stavba je jednoduchá. Vystačíte si většinou s tím, co najdete doma, na půdě a v přírodě. Používejte ale zásadně přírodní materiály. Vyhněte se nátěrům, lepidlu, plastům apod. Na zimu v domečku některý hmyz zůstane. Můžete ho tedy s opatrností schovat třeba do stodoly, do kůlny nebo může zůstat venku. Pak by ale měl být pod stříškou, aby na něj nepršelo. Menší domečky je vhodné umístit nad zem. Buďto na kůl, nebo třeba na zeď. Hmyz uvítá i bazének v podobě misky s vodou.

Na hotel pro hmyz si nachystejte:

  • dřevěná prkna na obvodovou konstrukci
  • různé cihly s dírami, květináče
  • nejrůznější přírodniny – rákos, šišky, slámu, kůru, klacíky
  • pletivo na obmotání
  • spojovací materiál – vruty, připínáčky a nářadí
Materiál
Na hotel pro hmyz si nachystejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Našli jsme dvě cihly, které vypadají jako oči, budeme tedy náš hotel tvarovat do podoby sovy.

Cihly ve tvaru očí
Tvarované cihly budou oči sovy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na stůl si pevné části vyskládáme tak, aby nám to do požadovaného tvaru hezky sedělo. Protože bude hotel stát, musí mít těžkou základnu v podobě dalších dvou cihel. Cihly volte takové, které mají otvory. Budete je moci vyplnit přírodninami a i v nich se může hmyz ubytovat.

Návrh
Rozvrhněte si umístění (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby hotel hezky držel pohromadě a měl tvar, je potřeba mu udělat z dřevěných prken rámeček. Jak po obvodu, tak uvnitř napříč. Prkna si můžete pilou vytvarovat tak, aby seděla hezky na šířku použitých cihel. Dřevěnou konstrukci potom spojte vruty.

Vrtání
Vytvořte z prken dřevěný rámeček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby sova vypadala dokonale, vytvoříme ji také křídla. Na dřevěné prkno vytvarujte křídlo, odřízněte a pak opět vruty připevněte k bokům dřevěné konstrukce.

Kreslení
Sově vytvořte dřevěná křídla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď připevněte pletivo. Udrží materiál uvnitř, ale také ptáky venku. Hmyz uvnitř tak nebudou ohrožovat. Připevněte ho pomocí sponkovačky nebo hřebíků s širokou hlavou. Upevněte ho nejprve zezadu.

Sponkovačka
Připevněte pletivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak konstrukci vyplňte. Dejte do ní cihly vycpané slámou, šiškami, rákosem nebo čímkoli dalším. Můžete do ní dát i dřevěné špalíky, zkrátka cokoli váš napadne.

Pletivo
Pletivo udrží vše na místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak překryjte pletivem i z vrchní strany. Umístěte hotel na své místo a čekejte na první nájemníky.

Podívejte se, jak můžete do zahrady přilákat motýly:

Publikováno: 30. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová