Toužíte-li doma po změně, zkuste se podívat po tapetách. Je jich nepřeberné množství vzorů a barev a zaručeně váš domov rozzáří. A nemusíte si dělat starosti s tapetováním. Pokud si povrch pořádně připravíte a dodržíte během práce několik základních pravidel, bude to hračka i pro vás.
Na co nezapomenout před tapetováním?
K tomu, aby se vám povedlo vytapetovat pořádně – tedy tapety dlouho vydržely a byly krásné, je zásadní dobrá příprava. Zkontrolujte si už při nákupu tapet, že na všech se stejným vzorem stejného výrobního čísla jsou stejné šarže. Je totiž možné, že by se jinak mohly lehce lišit v barvě. Lepidlo vybírejte podle doporučení výrobce konkrétní tapety. Při přípravě lepidla se řiďte radami výrobce lepidla. Důkladně si připravte stěny, na které budete tapety lepit.
Příprava stěny před lepením tapet
Naprosto zásadní pro dokonalé tapetování je důkladná příprava podkladu. Ta musí být dostatečně pevná, soudržná a nasákavá. Dalšími parametry pro dobrý podklad pod tapetu je plocha bez prasklin, musí být hladká, nesmí na ní být naneseny látky, které by přilnavost omezily. Můžete si je ověřit testem: Pokud přejedete po stávající omítce rukou, zůstanou vám na ní zrnka prachu. Stejně můžete test provést s lepicí páskou. Pokud na ní něco ulpí, není pevnost stěny dostatečná.
Vlhkost ověříte zase dalším způsobem... pokud tedy nemáte po ruce vlhkoměr. Na stěnu nalepte obyčejnou fólii o ploše asi 0,5 m² za pomoci lepicí pásky. Za zhruba 24 hodiny ji odlepte a prozkoumejte. Mokrá fólie z vnitřní strany nebo vlhká stěna pod fólií značí, že vlhkost je příliš vysoká. Před tapetováním bude třeba nechat stenu vyschnout, tomu můžete pomoci i topením. Je třeba zkontrolovat i nasákavost podkladu. Rozprašovačem postříkejte stěnu vodou. Pokud se barva na stěně po chvíli změní, ztmavne, je to v pořádku. Pokud ale okamžitě ztmavne, je nasákavost moc vysoká. Pak použijte ještě před tapetováním hloubkový penetrační nátěr. Ten je ale obecně vhodný, i pokud se vám zdá nasákavost v normě. Sjednotí celou stěnu a také usnadní odstranění tapety v budoucnu.
Odstraňte i skvrny, které by mohly tapetou prosáknout. Nemusí na nich také držet lepidlo. Jde o skvrny od oleje nebo jiných mastnot, případně od dehtu. Pokuste se je tedy dokonale odstranit. Praskliny a dírky vyplňte sádrou nebo tmelem, případně nějakou plnicí stěrkou. Je třeba ji po zaschnutí přebrousit co nejvíce do hladka, aby pod tapetou nevystupovala. Naopak hladké plochy, jako je třeba umakart, je potřeba před tapetováním zdrsnit.
Pokud už máte toto hotové, nezapomeňte na další body, které tapetování předcházejí a urychlí vám práci. Můžete odmontovat zásuvky a vypínače, nezapomeňte si ale předtím vypnout elektrický proud! Podlahu zakryjte, abyste si ji lepidlem nezašpinili. Na jednu ze stěn si vyznačte svislou čáru, u které budete začínat s tapetováním, a zaručí vám, že tapety budou opravdu rovně nalepené. Použijte k tomu olovnici nebo vodováhu a pamatujte také na to, že tapetovat se začíná z místa, odkud přichází světlo – tedy co nejblíže oknu. Naměřte a zkraťte si tapety podle potřebné výšky. Přidejte navíc ještě 5-10cm nahoře i dole. Ty pak upravíte na stěně. Nezapomeňte přitom také kontrolovat návaznost vzoru na sebe.
Nanášení lepidla při tapetování papírových tapet
Ideální teplota pro schnutí lepidla je kolem 18-20°C, bez průvanu. Pokud by schnulo moc rychle, spoje by se mohly uvolnit. Není vhodné 24 hodin topit a otevírat okna. Tapety si položte na rovný podklad. Lepidlo nanášejte rovnoměrně směrem od středu do stran. Pak tapetu přehněte lepidlem na sebe, aby se do ní co nejvíce vsáklo a tapeta změkla. Připravte si jen takové množství pruhů, které zvládnete nalepit během maximálně 15 minut. Tapety nalepujte odshora.
Jak tapetovat stěny?
Nejčastěji budete tapetovat stěny, ukažme si tedy postup. Jak jsme již řekli, tapetovat se začíná od okna, z místa, odkud jde světlo. Tapety jste stříhali delší – nalepte tu první k vyznačené kolmé čáře tak, aby přesahovala až na strop. Ihned ji po nalepení uhlaďte. Použijte k tomu kartáč na tapetování nebo čistý hadřík. Vyhlazujte od středu ke krajům a vytlačujte vzniklé vzduchové bubliny nebo vrásky. Dejte pozor, abyste si pomůcku neumazali lepidlem a neroznesli ho pak po povrchu tapety. Přesahující horní okraj přitiskněte ještě za mokra, zase odlepte a zkraťte podle vyznačeného rohu. Můžete případně použít i nožík – tapetu přitiskněte až tam, kde má končit, vyhlaďte a nožem ořízněte přesah. Po nalepení z tapet hadříkem vytlačte vzduchové bubliny.
U dalšího lepeného pruhu nejprve zkontrolujte, zda navazuje vzorem na ten předchozí. Spoje pěkně přitiskněte a vyhlaďte. Pokud se dostane ven lepidlo, setřete ho co nejdříve čistým hadříkem. Stejně jako u stropu zkracujte i tapety, které přesahují do nějakého výklenku – ať už jde o okno, dveře nebo nějakou niku. Tapety si v tom případě ustříhněte na potřebnou výšku, opět s přídavkem 10 cm. Přitiskněte je po celé ploše zdi, zase kousek povolte, zastříhněte podle vyznačeného přehybu. Tapetu veďte i přes zásuvky. Otvory potom do kříže rozřízněte a po zaschnutí lepidla odřízněte přesahy tak, aby je rámeček zásuvky spolehlivě zakryl.
V rozích pak nechávejte tapety přesahovat o zhruba 2 cm. Na několika místech nastřihněte a další pruh lepte přes tento přesah. Pokud máte tapety silnější, přesah dělejte kratší. U radiátorů postupujte následovně – do tapety je třeba nastřihnout otvor, který bude stejně široký jako úchyty topení. Okraj by měl končit na začátku stínu, který topení vrhá na zeď. Za topení se tapeta neumisťuje.
Jak tapetovat jiné druhy tapet?
S vliesovými, vinylovými nebo sklovláknitými tapetami budete mít méně práce než s těmi papírovými. Podklad by neměl mít výrazné barevné přechody, protože tapety mohou být průhledné. Použijte speciální lepidlo na daný druh tapety. Lepidlo nanášejte přímo na stěnu, nikoli na tapetu. Můžete použít speciální tapetovací váleček. Nanášejte ho pouze pod jeden pruh tapety, který se právě chystáte nalepovat. Tapetu přiložte k hornímu okraji s přesahem a lepte směrem dolů. Nahoře i dole pak vtlačte do rohů a odřízněte.
Na vyhlazení jednotlivých pruhů tapet použijte gumové válečky, s předešlými nástroji neuspějete. Nepoužívejte ale u tapet, které mají vzor vyražený, tam byste ho poškodili. Stejně jako u předchozího postupu se pokuste udržet teplotu v místnosti kolem 18-20°C bez průvanu. Neotevírejte okna a netopte. Doba schnutí je ideálně 24 hodin. V rozích si nechávejte přesah zhruba 4 cm. Ten pak do rohů pečlivě přitlačte a přesah odřízněte. Přesahy na horní i dolní straně odřízněte na celé stěně najednou.
Tip na závěr:
Chcete mít vytapetováno jako profík? Sesazujte vzor na úrovni očí! Už z výroby je totiž možné, že ve vzoru bude malá odchylka, která se projeví, pokud budete hlídat vzor hned při lepení u stropu. Sice jde o milimetry a zřejmě by si toho nikdo nevšiml, ale bude to satisfakce pro vás.
Nejprve opravte zdi
Publikováno: 30. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová