reklama

Máte rustikální kuchyň a chybí vám unikátní věšák na nádobí? Máme pro vás nápad.

Obliba rustikálních kuchyní v posledních letech stále roste. Vytříbený vkus majitelů chat a chalup by jim ani nedovolil hyzdit stylovou stavbu nevkusnou moderní kuchyňskou linkou. A právě do kuchyně v rustikálním stylu nezbytně patří věšák na nádobí, který se zavěsí přímo ke stropu na kovový řetěz. Nádobí pak bývá rozvěšené na různých místech věšáku tak, aby k jednotlivým kusům hrnců byl dobrý přístup.

Vyrobte si originální kuchyňský věšák na nádobí (Zdroj: Prima DOMA)

Nápad nad zlato

Pro vyznavače kutilských prací zde máme prima nápad v podobě věšáku na nádobí, který se hodí převážně do rustikálních kuchyní. Věšák bývá zpravidla zavěšen v prostoru přímo u stropu na kovovém řetězu a jednotlivé kousky nádobí bývají zavěšeny na háčcích, které jsou součástí takového díla. Díky tomuto věšáku ušetříme místo a všechny kusy nádobí jsou dobře přístupné. Zabijeme hned dvě mouchy jednou ranou. A navíc se nejedná o nic složitého. Každý šikovný kutil si s tímto projektem hravě poradí.

Co budeme potřebovat

Pro výrobu věšáku na nádobí budeme potřebovat dvě 2m smrková prkna o rozměrech 130×20 mm. Dále budeme potřebovat 20 vrutů do dřeva 4×40, 4 háčky do dřeva se závitem a 10 libovolných háčků pro zavěšení hrnců. Chybět samozřejmě nesmí kovový řetěz. Jeho výběr necháme pouze na vás, avšak důležité je, aby byl 3 m dlouhý. Dále je nutné připravit si i barvu na dřevo. Barevný odstín si opět zvolíte sami.

Potřebné nářadí

Z hlediska potřebného nářadí se jedná o velice skromný projekt. K ruce nám bude pouze okružní pila, smirkový papír nebo bruska a aku vrtačka.

Výroba organizéru

V prvním kroku je nejdůležitější smrková prkna správně naměřit. Pro náš věšák budeme potřebovat dvě delší prkna o délce 800 mm a pět prken kratších o délce 400 mm. Smrková prkna měříme opravdu přesně, aby nám celý organizér lícoval. Veškerý nařezaný materiál je nutné zbrousit a začistit smirkovým papírem nebo ruční bruskou.

Řezání
Materiál je nutné pečlivě naměřit (Zdroj: Prima DOMA)

Nařezaná a zabroušená prkna se musí předvrtat v místech všech budoucích spojů. Je tedy nutné na obě delší prkna nakreslit rysky, kde budou všechna vnitřní prkénka. Věšák na nádobí bude mít tvar obdélníku. Delší strany však budou kromě bočnic propojeny i třemi dalšími prkny kolmo k oběma delším stranám. Nezbytností tedy je přesně rozměřit a posléze zakreslit veškerá místa, kde budou umístěna vnitřní prkénka. Vzhledem k tomu, že delší prkno je 800 mm dlouhé a součet všech tlouštěk kratších prkének je celkem 100 mm, vychází prostor mezi jednotlivými kratšími prkénky na 175 mm.

Obě delší prkna tedy předvrtáme a posléze za pomoci aku vrtačky přišroubujeme všechny díly k sobě. Ve chvíli, když se začíná rýsovat náš konečný výtvor, naměříme čtyři místa, kam se posléze přišroubují háčky na zavěšení věšáku na nádobí. Tato místa si nejprve převrtáme. Celý organizér je nyní nutné natřít barvou na dřevo a nechat přes noc zaschnout.

Přidělání bočních prken
Přesně rozměřte a zakreslete veškerá místa, kde budou umístěna vnitřní prkénka (Zdroj: Prima DOMA)

V posledním kroku, když je věšák na nádobí řádně zaschnutý, se můžou přišroubovat háčky na zavěšení ke stropu. Na tyto háčky se připevní kovový řetěz a organizér již můžeme zavěsit na jeho předem určené místo. Nyní už jen stačí připevnit háčky na zavěšení hrnců. Organizér je hotový a hospodyňky se mohou chlubit unikátním věšákem na nádobí, který pochází zcela z domácí dílny.

Zavěšení
Přišroubujte háčky na zavěšení ke stropu. Na tyto háčky se připevní kovový řetěz (Zdroj: Prima DOMA)

Ze starého válečku si vyrobte třeba věšák na utěrky

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Beata Boháčová