reklama

Budí vás vrzání dveří každou noc? Připravte si mazivo a jde se na to!

Stačí kapka oleje a je po vrzání. Dvakrát otočíte kováním a problém s nedovírajícími dveřmi je také rychle vyřešen. Ano, základní domácí práce zvládne každý kutil levou zadní. Chce to jenom vědět jak na to. A od toho jsou následující řádky.

Oprava vrzajících dveří je snadná. Stačí mazivo a trocha času (Zdroj: Depositphotos)

Pokud vám vržou dveře, připravte si olej, technický benzin a kousek hadříku. Ano, můžete sice dveře pozdvihnout a do pantů stříknout mazivo, jedná se ale o řešení pouze provizorní. Za chvíli totiž budou vrzat zase. Lepší je dveře z pantů celé vysadit a hadříkem namočeným v technickém benzinu čep pantu i jeho vnitřní část vyčistit.

Vysazené dveře
Před promazáním pantů je lepší dveře vysadit (Zdroj: Depositphotos)

Pak stačí stříknout dovnitř trochu oleje, dveře nasadit zpátky a párkrát je zavřít a otevřít, aby se mazivo v pantu rovnoměrně rozprostřelo.

Olej
Oleje stačí jen kapka. Pokud ho použijete moc, stejně z pantů časem vyteče (Zdroj: Depositphotos)

Nedovírající se dveře nebo ty, které se dovřou, ale zůstává mezi nimi a zárubní velká mezera, mají také snadné řešení. Opět začněte tím, že dveře vysadíte z pantů. Dnešní kování je v naprosté většině případů seřiditelné – pokud dveře nejdou dovřít, stačí otáčením pant trochu vyšroubovat a dveře nasadit zpátky. V případě, že dveře nedovírají, je postup opačný – čep pantu je potřeba více zašroubovat dovnitř.

Šroubování pantu
Pokud panty rozebrat nejdou, jako třeba ten na obrázku, použijte pro jejich promazání velmi řídké mazivo (Zdroj: Depositphotos)

Potíže hodné zručnějšího kutila nastanou v případě, kdy dveře seřiditelné kování nemají. Hlavně na chalupách se používalo kování zadlabávací a to seřídit nejde. Pokud dveře nejdou dovřít, musíte najít v jejich polodrážce místo, kde dochází ke tření, a to pak obrousit nebo zhoblovat. U dveří, které mají velkou vůli, vyřeší problém jedině nalepené těsnění.

Hoblík
Hoblík je pro menší úběr lepší než pila. Na rozdíl od ní dřevo neštípe (Zdroj: Depositphotos)

Tipy a triky:

  • Dobré mazivo na kování získáte v zámečnictví nebo tam, kde se specializují na prodej zámků. Obyčejná vazelína se nehodí – lepí se na ni prach, který vrzání pantů způsobuje.
  • U neseřiditelných pantů lze alespoň částečně regulovat jejich výšku. K vymezení správné mezery stačí navléct na čep kovovou podložku odpovídajícího průměru.
  • Nezapomeňte, že dřevo je materiál, který neustále pracuje. Proto mezi dveřmi a zárubněmi ponechte vždy alespoň 2mm mezeru.

Renovujte dveře pomocí fólie

Publikováno: 26. 7. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč