reklama

Kvůli zapojení automatické pračky nemusíte volat řemeslníka, zvládnete to lehce sami

Uměli byste si sami připojit automatickou pračku? Pokud máte pochybnosti, zda byste to zvládli správně, máme pro vás jednoduchý, ale praktický návod krok za krokem. Poukážeme na důležitá těsnění, a čím byste měli začít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zapojení automatické pračky zvládnete levou zadní (Zdroj: Depositphotos)

Automatická pračka

Nové bydlení s sebou nese i spoustu zařizování. Mimo jiné také zapojování nejrůznějších domácích spotřebičů. Třeba takové uvedení nové pračky do provozu se může někomu jevit jako velmi složitý problém. Nebojte se ale ničeho, zapojit pračku dnes zvládne opravdu každý. 

Před koupí pračky si ujasněte, které místo v bytě je k umístění pračky nejvhodnější. Místo by mělo mít úplně rovnou podlahu, dále dobrý přístup k zásuvce, protože pračku rozhodně nesmíte připojit přes prodlužovačku. Pokud možno by mělo jít o zásuvku přímo určenou k zapojení pračky, která je napojena na samostatný okruh s vlastním jističem. A samozřejmostí by potom mělo být umístění pračky do prostor, kde v průběhu celého roku nemůže teplota klesnout pod bod mrazu, aby nedošlo k zamrznutí vody uvnitř pračky. Logicky tedy budeme pračku umisťovat do vhodné místnosti uvnitř domu (samostatná prádelna, koupelna, případně kuchyň). Kromě přívodu elektřiny a vody pak budete potřebovat mít po ruce ještě odpad, protože bez něj budete moci použitou vodu z pračky neefektivně vypouštět do vany, do kbelíku nebo na podlahu.

Zapojení
i (Zdroj: Prima DOMA)
U pračky musíme mít přívod vody, elektrickou zásuvku a odpad

Na trhu jsou k dostání pračky s vrchním plněním nebo pračky s bočním plněním. Pokud nemáte v domě na pračku dostatek místa nebo trpíte zdravotními indispozicemi pohybového aparátu, volte spíše pračku s vrchním plněním, která je užší a nebudete se muset příliš ohýbat. Pro pračku s bočním plněním počítejte s prostorem navíc pro otvírání dvířek, promyslete také to, zda i při otevření dvířek vám zůstane dostatek prostoru pro pohodlné plnění pračky.

Připojení pračky k odpadu

Nejprve připojíme odpadní hadici. Tu poznáme zcela jednoduše. Je vroubkovaná, většinou černé nebo šedé barvy, někdy i bílá. Tomuto typu hadice se také někdy říká husí krk. Na volném konci odpadní hadice by měla být kovová spona se šroubkem nebo kovový uzávěr, který upevní hadici v odpadu. 

Odpad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odpadní hadici nasadíme na odpad

Hadici nasadíme na vývod odpadu (ideální je, pokud je tento odpad vyveden samostatně v koupelně nebo kuchyni, další z možností je použití odpadního vývodu v sifonu dřezu nebo koupelnového umyvadla) a pomocí svorky a šroubu jí utáhneme. Vývody v sifonu mají svůj vlastní plastový uzávěr, který stačí jen utáhnout.

Závit
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odpadní hadici připojíme přes závit

Připojení pračky na přívod vody

Dalším krokem bude připojení pračky na přívod vody. Hadice na přívod vody do pračky je šedá a hladká. Má bezpečnostní uzávěr, uvnitř s těsněním. Než uzávěr nasadíme na přívodní kohout, vložíme dovnitř uzávěru sítko na zachytávání případných hrubých nečistot z vodovodního řadu. Uzávěr potom nasadíme na vodovodní kohout a pevně utáhneme.

Sítko
Do uzávěru vložíme sítko (Zdroj: Prima DOMA)
Přívod vody
Hadici na přívod vody pevně utáhneme (Zdroj: Prima DOMA)

Zapojení do elektrické sítě

Posledním krokem je zapojení pračky do zdroje elektrické energie. Nikdy nesmíme pračku zapojovat přes prodlužovací kabel, protože bychom tím jednak nejspíš "vyhodili" pojistky, ale také by mohlo dojít k spálení elektrického obvodu v zásuvce a poškození pračky. Pračka totiž potřebuje svůj samostatný přívod elektřiny a svůj samostatný jistič (16 A). Pokud budeme zároveň s pračkou zapojovat i sušičku, lze použít rozdvojku nebo dvojzásuvku.

Elektřina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pračka musí mít svůj samostatný jistič

Po zapojení všech tří komponentů bychom měli vyzkoušet, zda pračka funguje. Nezapomeneme otevřít kohout na přívodu vody. Pokud bychom pračku zapnuli "na sucho", mohlo by dojít k jejímu poškození. 

Jak se zbavit vodního kamene

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová