reklama

Radiátory, za které se nebudete muset stydět – nový nátěr to zařídí

Nátěr na radiátorech trpí vysokými teplotami, praská, olupuje se a žloutne. Přišel čas na jeho obnovu. Buďte důslední při přípravě před natíráním a zvolte tu správnou barvu. Topení se pak stane ozdobou místnosti na dlouhý čas.

i (Zdroj: Depositphotos)
Natírání radiátoru může být i zábavou. Udělejte z něj originální prvek interiéru (Zdroj: Depositphotos)

Aby šlo natírání pěkně od ruky, natírejte zásadně pouze studené radiátory. Ideální je to po skončení topné sezony. Topení pořádné očistěte, použijte vysavač s úzkou hubicí, kterým odstraníte pavučiny a prach zachycený na zadní straně nebo mezi žebry. Dobře se vybavte, ideální jsou na natírání radiátorů štětce ploché a zároháky, kterými dobře dosáhnete do všech míst. Vhodný je i malý váleček na plochá topná tělesa. Použijte také krycí pásku a zakrývací plachtu, tu můžete nahradit kartonem nebo novinami. Zakrýt můžete podlahu i stěnu za radiátorem. Pokud máte potřebné vybavení, můžete barvu nanášet i stříkáním. Pak ji zřeďte dle doporučení výrobce.

Naneste dvě vrstvy speciální barvy na topení. Pod tu by měla přijít základní barva. Barvy před nanášením vždy důkladně rozmíchejte. Nechte mezi nanášením jednotlivých vrstev několikahodinový odstup. Doporučený čas najdete na plechovce. K syntetické barvě budete muset pořídit i odpovídající ředidlo. Pokud po první vrstvě najdete na topení ještě nějaké nerovnosti, neváhejte vzít do ruky brusný papír a znovu místo obrousit dohladka. Pak ho samozřejmě znovu pečlivě očistěte od prachu. Štětce po skončení práce vždy vymyjte. Jinak na nich barva zaschne a budou nepoužitelné.

Natírání válečkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Na natírání topení můžete použít i váleček

Máte-li na topení původní nátěr v souvislé vrstvě, nedochází nikde k odlupování, budete mít renovaci mnohem jednodušší. Z topení otřete prach a vysajte ho všude, kam dosáhnete. Nezapomeňte ho také důkladně odmastit, aby na něm nový nátěr dobře držel. A můžete nanášet vrchní nátěr. Pokud se na renovovaném topení objevují rezavé tečky nebo se stará barva olupuje, budete mít s novým nátěrem více práce. Topení musíte obrousit. Použijte ocelový kartáč a brusný papír. Je nutné, abyste odstranili všechna místa, která se odlupují. Pak postupujte stejně jako v předchozím případě – odstraňte veškerý prach, vysajte vše kolem, co může být za topením a mezi žebry. Následně topení odmastěte a omyjte čistou vodou. Pak nechte oschnout. Následně naneste základní nátěr. Ten patří vždy na topení v případě, že jste obrousili barvu až na kov. Nechte ho důkladně zaschnout. Naneste vrchní barvu ve dvou vrstvách.

Broušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Při broušení topení si můžete pomoct i přístroji

Jak starý nátěr odstranit?

Původní nátěr je potřeba důkladně odstranit. Pokud to neuděláte pořádně, bude se vlivem zahřívání v další topné sezóně nová barva olupovat. Použijte brusný papír a ocelový kartáč. Poté topení odmastěte. Můžete použít obyčejný roztok prostředku na mytí nádobí. Vhodný je také technický líh. Případně seženete i speciálně odmašťovací prostředky určené přímo na radiátory. Nakonec topení omyjte čistou vodou.

Jak vybrat barvu na radiátory?

Novou barvu na radiátory vybírejte pouze z těch, které jsou na takovou práci přímo určené. Může to být třeba Balakryl Radet, Radbal a další barvy od mnoha výrobců určené speciálně na topná tělesa. Vyberete si z několika odstínů i provedení. Takové barvy žloutnou mnohem pomaleji a jsou odolné vysokým teplotám.

Natírání
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvolte tu správnou barvu určenou přímo na radiátory

Vodouředitelná barva

Takovou barvu můžete zvolit, pokud chcete jen obnovit barvu na radiátoru. Původní nátěr je souvislý, není na něm rez. Výhodou je menší zápach a také ekologičnost barvy. Nátěr na topení rychleji uschne a naředit ji můžete jednoduše vodou.

Syntetická barva

Vystupuje-li na radiátoru rez, použijte syntetickou barvu. Lépe kryjí než ty vodouředitelné, budou ale výrazněji cítit. Budete si k nim muset také pořídit vhodné ředidlo, ať už na vyprání štětce nebo na naředění barvy. Mělo by být specifikováno přímo na plechovce s barvou.

Jak pečovat o radiátory

Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová