reklama

Není lino jako lino. Poznáte rozdíl mezi vinylem, PVC podlahou a linoleem?

Není podlaha jako podlaha. Zaužívané označení tzv. lino v nás evokuje staré panelákové podlahy, kdy nebylo velmi na výběr. Většinou prskaná šedá nebo stejná dřevěná mozaika. Vydržely dlouho, ale málokomu se líbily. Překrývaly se proto koberci. V dnešní době jsou však možnosti výběru podlahy mnohem širší, kvalitnější a mnohdy takovou podlahu na první pohled nerozeznáte od dřevěné. Jak si tedy vybrat?

Poznáte lino? Víte, jak se liší různé typy? (Zdroj: Depositphotos)

V každé domácnosti najdeme různé druhy podlahy. Jedná se většinou o  plovoucí podlahu, koberce a dlaždičky. Záleží, o jakou místnost v bytě se jedná. Plovoucí podlaha měla nedávno veliký boom. Nahrazovala staré koberce a prastaré podlahy známé pod pojmem lino, které se nabízely před rokem 1990 a krátce poté. Většinou byly šedivé nebo v jednom stejném vzoru napodobujícím parketovou mozaiku. V poslední době se ale stále více vrací právě metrážový typ hladké a snadno udržitelné podlahy pod podobným názvem linoleum... kdežto lino je dnes jiný materiál. Pojďme si v tom tedy udělat pořádek.

Barevné druhy linoleové podlahy
Linoleum je přírodní a dodává se jen v omezené škále dekorů a barev (Zdroj: Depositphotos)

Linoleum

Hlavní a podstatný rozdíl mezi linoleem a linem (teď označuje PVC podlahu) je v materiálu. Linoleum je vyrobeno z přírodních materiálů a skládá se z jutové tkaniny, lněného oleje, korkové, dřevěné nebo pískovcové moučky, pryskyřice a barevného pigmentu. V dnešní době se stále více těší oblibě i z hlediska ekologie, její přírodní složení je totiž poskládáno z obnovitelných zdrojů a je tím šetrné k přírodě. Další výhodou, a to zejména díky přírodnímu složení, jsou její hygienické a nealergické vlastnosti. Díky tomu je využíváno hojně v nemocnicích i jiných podobných zařízení.

Velmi vhodná je tato podlaha pro alergiky, astmatiky a jinak citlivé či nemocné jedince. Dokáže skvěle zabránit víření prachu a mikroorganismů. Je pružné, skvěle izoluje teplo i zvuk a poměrně dobře odolává povrchovému oděru. Nabízí se v jednobarevných nebo melírových tónech. Imitace dřeva tady není příliš věrná, různé barevné kombinace a odstíny to ale bezvadně vyváží.

Různé druhy lino podlahy
Měkké lino se prodává ve velmi zdařilých dekorech dřeva (Zdroj: Depositphotos)

Lino neboli PVC

Na rozdíl od linolea je lino vyrobené ze syntetických látek, což mu umožňuje větší barevné a designové povrchové dekorace. V dnešní době najdete na trhu širokou škálu věrně kopírujících dekorací různého dřeva, na první pohled opravdu nepoznáte, že se nejedná o parkety nebo dřevěné palubky. Polyvinylchlorid, ze kterého je lino vyrobené, je velmi pružné, pevné a odolné a umí skvěle vybalancovat v případě, že na něj dopadne opravdu hodně těžký předmět, i po zamáčknutí se vrátí do původního tvaru bez větších stop poškození. Podlahy výborně tlumí kročejový hluk, což jsou zvuky nesoucí se stavební konstrukcí tedy nejenom ty, které vytváříme přímo na podlaze, ale i z okolitých místností a bytů.

Je nejen výrazně tišší, ale výrazně teplejší proti jiným podlahám. Dobře snáší vodu, je proto vhodný i do vlhčích místností a nemusíte se o něj bát při čištění a údržbě. I tento druh podlahy je vhodný pro alergiky, chrání před šířením mikroorganismů a roztočů. Skvěle se kombinuje také s podlahovým vytápěním. Velkou předností je široká škála možností povrchových dekorací. Na trhu se nabízí ve velmi širokém množství barev, vzorů, dekorací a velmi dobře imitují jakýkoliv povrch tedy nejenom dřevo, ale také kámen, laminát, keramiku, cihlu a korek. Údržba je také velice snadná, je možné jej zamést nebo vysát vysavačem a poté vytřít běžným čističem pomocí mopu nebo hadru.

Řezání PVC podlahy
Snadné řezání měkké PVC podlahy technickým skalpelem (Zdroj: Depositphotos)

PVC podlahy se dělí podle vrstev na heterogenní a homogenní. Heterogenní mají 3 vrstvy, a to nosnou, nášlapnou a vzhledovou. Jako poslední vrstva může být ještě nanesena ochranná vrstva – PUR. Kvalitnější PVC podlahy mají nosnou vrstvu tvořenou čistě z PVC, levnější druhy mohou obsahovat v této vrstvě granulát z již recyklovaného materiálu. Homogenní PVC krytina má pouze jednu vrstvu, nejběžněji 2 mm silnou, a ta bývá v celém objemu probarvena. Tento druh je vhodný do extrémně zatěžovaných prostorů, jako jsou haly, vstupní místnosti, veřejná prostranství, sklady a kanceláře.

Spojovací systém podlahy
Vinylová podlaha se snadno pokládá díky spojovacímu systému (Zdroj: Depositphotos)

Vinyl

Vinyl je v základu stejný materiál jako měkký PVC. Skládá se tedy z polymeru polyvinylchloridu, ale obsahují také skelná vlákna, čím se dosáhne tvrdšího materiálu. Na rozdíl od běžného PVC, které se dodává v rolích, je vinylová podlaha nabízená v pevných deskách. S těmito díly se snadněji manipuluje a snadněji se pokládá. Jednotlivé palubky jsou lehké a spojují se nejčastěji tzv. klik systémem. Vinyl se takto pokládá jako tzv. plovoucí podlaha, tedy bez lepení na podkladový metrážový materiál.

Vinylová podlaha je na dotek tvrdší, chladnější a hladší. Je tím pádem i hlučnější. Na údržbu je také hodně nenáročná, je možné ji vysávat i vytírat mokrou cestou. Nabízí se v široké škále barev a dekorů. U vinylu najdeme jen heterogenní typ, vrchní vrstvu tvoří nášlapná vrstva a ochranná PUR vrstva. Podle druhu pokládky se dělí na lepenou a zámkovou. Lepenou podlahu z vinylu je nutné přilepit na předem řádně vyrovnaný podklad. Zámkovou podlahu pokládáme volně a mezi sebou jednotlivé díly spojujeme jako skládačku. Oba druhy vinylu lze pokládat na podlahové topení. Kvůli možným opravám v budoucnu je tady možná lepší zvolit nelepenou podlahu.

Tkaný vinyl

Další možností je tkaný vinyl, kde se povedlo spojit vlastnosti dvou různých podlahových krytin, a to vinylu a koberce. Je možné ho lepit na podlahy i zdi. Díky svým akustickým vlastnostem se tak využívá v komerčních prostorách a zkušebnách. Dodává se v rolích, čtvercích a také jiných tvarech.

Podlahové topení a vinyl
Vinylovou podlahu je možné položit na podlahové topení (Zdroj: Depositphotos)

Víte jak na staré schody?

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Silva Pokorná