reklama

Seřiďte si dvířka u skříněk kuchyňské linky i na ostatním nábytku

Vůbec nevypadá hezky, když dvířka na kuchyňské lince nebo na šatní skříni nedoléhají, nedovírají se a visí tak nějak všelijak nakřivo. A přitom stačí je jen dobře seřídit. Že nevíte jak? Poradíme vám, protože to opravdu není nic složitého.

i (Zdroj: Depositphotos)
Seřiďte si dvířka u skříněk kuchyňské linky i na ostatním nábytku (Zdroj: Depositphotos)

Seřízení dvířek u skříní

Závěsy na dvířkách skříní patří mezi namáhané mechanické díly, šrouby se mohou časem povolit. Problematické je i jejich uchycení v dřevotřískových korpusech. Pokud se vám časem dvířka u skříní prověsí a jsou celá nakřivo, je potřeba je znovu seřídit.

U starších závěsů nebyla možnost seřídit závěsy dvířek ve vertikálním směru. Otvory pro vruty v závěsech byly kruhové bez možnosti posuvu. U těch současných závěsů jsou otvory vytvořené tak, aby bylo možno dvířky ve zhruba 5mm rozmezí svisle pohybovat. Tím se nastaví základní svislá i vodorovná vzdálenosti mezi jednotlivými dvířky skříněk.

Seřizování pantu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Seřídit musíte oba panty na dvířkách

Dvířka by měla lícovat jak s horní hranou skříňky, tak i s tou boční. Ukážeme vám tedy, jak seřídit závěsy klasické a také ty, které otevírají a zavírají horní skříňky směrem nahoru a dolů.

Dvířka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okraje dvířek musí přesně lícovat

Klasické závěsné panty mají na seřízení dva šrouby, jeden je na seřízení vertikální a druhý na seřízení horizontální. Seřizování dvířek pak provedeme pomocí šroubováku. Je potřeba seřídit oba šrouby u horního i dolního pantu, aby si dvířka sedla úplně přesně. Je to trochu hodinářská práce, ale rozhodně se vyplatí. Dobře seřízená dvířka pak plní svou funkci a neopotřebovávají se, neodírají se hrany a dvířka těsně přisedají na skříňku.

Skříňka, nádobí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Utažením nebo povolením šroubku dvířka lehce seřídíte

V případě, že jsou panty už opotřebované častým užíváním, je vhodnější rovnou celé panty vyměnit. Bude to rychlejší než neustále seřizovat každý pant zvlášť a opakovaně. Pokud máte nábytek staršího data a nové panty do starých otvorů nepasují, budete muset nejspíš původní otvory zvětšit dovrtáním vykružovací hlavicí nebo naopak zmenšit pomocí dvousložkového tmelu na dřevo.

Panty
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud jsou panty již opotřebované, raději je rovnou vyměňte

Každý pant se skládá ze dvou částí. Z části neboli misky, která je usazená do vyvrtaného otvoru ve dvířkách, dále z ramínka s křížovým kotvícím protikusem, který se montuje do korpusu. Pant se upevňuje vruty nebo šroubky, které se šroubují do plastové hmoždinky. Upevnění pantu pouze šroubkem není ideální, protože má tendenci se povolovat, a při jeho upevňování se často stává, že se šroub protáčí ve vyvrtaném otvoru. 

Pant ve skříňce
i (Zdroj: Depositphotos)
Šroubek nejblíže k misce vyrovnává dvířka ve svislém směru, horní a spodní šroubek vyrovnávají dvířka ve vodorovném směru a nejvzdálenější šroubek na ramínku ovlivňuje lícování dvířek

Rozhodně ale panty dvířek nepromazávejte nebo neimpregnujte před korozí. Tímto zásahem byste pantům spíš ublížili. Panty jsou vyrobeny z vysoce odolné oceli, která je odolná i vůči vlhkosti v koupelně. Nové moderní horní skříňky pak mají otevírání nahoru. Běžný typ se vyklápí nahoru, výkyvný typ tvoří jednodílné čelo, které se vyklápí nad korpus skříně, zdvihací typ zvedá čelo paralelně nahoru, u skládacího výklopu se skládá nahoru dvoudílné čelo. 

Zdvihací mechanismy každého z výklopů usnadňují pohyb čel skříněk směrem nahoru. Výsuv může být vybaven zarážkou jako pojistkou proti nechtěnému vytažení. Při seřizování táhel na výklopu vyžaduje opravdu přesné seřízení, aby táhla pracovala stejnoměrně v každé poloze a nikde se nezadrhovala. Seřizování se opět provádí šroubovákem a utahováním nebo povolováním šroubků po stranách pantů. 

Horní skříně
i (Zdroj: Depositphotos)
Seřízení pantů u horních skříněk s výsuvy

Jak opravit pant svěšených dveří

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.