reklama

Při výběru stavební míchačky se zaměřte i na další parametry, než je příkon a objem bubnu

Stavební úpravy v zahradě, rekonstrukce domů, výstavba garáže svépomocí. To všechno jsou případy, ve kterých budeme potřebovat stavební míchačku. Podle jakých kritérií si míchačku vybrat, jak o ni pečovat a na co si dát pozor, se dočtete v článku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Velikost bubnu a příkon míchačky záleží na intenzitě jejího využití (Zdroj: Depositphotos)

Stavební míchačka je velmi dobrý pomocník. Pomůže vám s rychlým a velmi efektivním umícháním maltových nebo betonových směsí, které potřebujete ve větším množství. Pracovním prvkem je otáčející se buben, který má podle modelu odlišný objem. Menší typy mají buben s kapacitou kolem 100 l, velké modely pak až trojnásobek. Pohon bubnu je řešen z elektromotoru přes ozubený pastorek a věnec, který je našroubován na tělese bubnu. Pro menší dávky a méně častý provoz stačí míchačka s jednofázovým elektromotorem o příkonu kolem 700 W.

Velké míchačky s objemem bubnu nad 200 l už by měl pohánět motor třífázový. Systém vyklápění bubnu z pracovní pozice je řešen pomocí otočného kola a pojistky, u některých laciných modelů je to řešeno dokonce jen za pomocí kliky. Elektromotor je důkladně zakrytován vedle bubnu míchačky, přičemž před každým použitím je třeba se přesvědčit o čistotě vstupů chladicího vzduchu motoru. Otočný buben je zavěšen na rámu přes valivá ložiska. Toto místo je dobré si před nákupem stroje prohlédnout, protože u příliš levných a poddimenzovaných míchaček nebývá dobře provedeno. Jde především o otázku zakrytování ložiskového uzlu, což má zásadní význam v rámci životnosti a nízkých nároků na servis a opravy.

Míchání betonu
i (Zdroj: Depositphotos)
Míchací lopatky uvnitř bubnu by měly být průchozí, zlepšuje to pracovní efekt

Celá míchačka je umístěna do svého rámu. Ten je ocelový, řešený svařováním nebo šroubovými spoji. Základem míchačky musí být hlavně robustnost, slabé profily laciných míchaček se mohou pod vahou bubnu míchajícího směs zdeformovat. Aby míchačka dobře fungovala jako celek, je nutné ji také přepravovat z místa na místo. Čím širší a větší přepravní kolečka stroj má, tím lépe, protože i u míchačky s váhou kolem 100 kg bude přemístění z kůlny před dům jednoduché.

Míchačka na stavbě
i (Zdroj: Depositphotos)
Míchačka, připravená k práci, všimněte si jejího masivního rámu

Co se týká provozu míchačky, dávejte si pozor hlavně na správné umístění přívodní šňůry. Její případné proražení může znamenat i úraz elektrickým proudem. Při míchání nikdy nestrkejte lopatu, při házení písku, cementu nebo vápna, až do prostoru bubnu. Pracovní část lopaty může být zachycena míchacími lopatkami, což vyústí například v nepříjemné zranění rukou.

Velká stavební míchačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Široká a velká kola usnadní manipulaci

Po dokončení míchání je nezbytné míchačku dokonale umýt uvnitř bubnu, hodí se k tomu například tlaková myčka, která si se zasychající betonovou směsí velmi snadno poradí. Zbytky takto rozmíchané směsi vylijte a nechte míchačku řádně vykapat. Také ozubený věnec pohonu si zaslouží péči, jde především o snížení tření. Lehké namazání mazacím tukem tento problém vyřeší. Před dlouhodobým uložením míchačky je vhodná celková důkladná očista a následná oprava poškozených nástřiků z důvodu prevence koroze.

S míchačkou bude betonový základ pro zahradní domek hračkou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček