reklama

Okna potřebují správnou péči. Poradíme jak na ně

Okna musíme pravidelně udržovat, správně o ně pečovat, aby dlouho vydržela. Nestačí jen jednou, dvakrát do roka umýt skla. Náležitou péči musíte věnovat také rámům a kování. Řekneme vám, jak si s tím vším poradit.

i (Zdroj: REHAU)
Vaše okna si tu správnou péči zaslouží (Zdroj: REHAU)

Bezchybná funkčnost

Dokonalá funkčnost oken vždy souvisí s kvalitou materiálu – okenního profilu, kování i skla. Prvním předpokladem správné funkce je odborná a precizně provedená instalace, kterou by měla provádět pouze prověřená montážní firma. Právě ona vám poskytuje záruku. Pokud je z hlediska kvality a montáže všechno v pořádku, pak stačí pro dlouhodobé zachování funkčnosti plastových oken jednou za rok promazat kování okna. Myšleno samozřejmě u všech pohyblivých částí. Stačí si koupit všeobecně známý sprej WD-40 a určená místa lehce nastříkat. A to je vše. Bezvadné otevírání bude zaslouženou odměnou.

Žena myje okno
i (Zdroj: REHAU)
Okna musí dlouho perfektně sloužit a dobře vypadat

Šetřete svůj čas snadnou údržbou

Většina lidí úklid zrovna nemiluje a jen málokoho baví navíc mytí oken. Protože jsou však okna vystavena po celý rok nejen slunečnímu záření, ale i dešti, sněhu, mrazu, větru a prachu, je třeba jim nějaký ten čas věnovat. Na trhu je množství nejrůznějších čisticích prostředků, ale jen málo z nich funguje a současně nepůsobí agresivně na povrch okna. Rozhodně je nutné se vyvarovat expanzivním rozpouštědlům, acetonům, syntetickým ředidlům atp. Vhodným řešením je zakoupit speciální čisticí prostředek, kterou například výrobce okenních rámů REHAU za tímto účelem nabízí.

Chemie
i (Zdroj: REHAU)
Čisticí prostředky REHAU jsou určeny pro čištění a ošetřování zejména plastových a kašírovaných okenních rámů a křídel

Čisticí prostředky REHAU jsou určeny pro čištění a ošetřování zejména plastových a kašírovaných okenních rámů a křídel. Aplikace je velmi jednoduchá. Čisticí emulze se nanese vlhkým hadříkem na profil a následně umyje vlhkým hadrem. Tento způsob ošetřování zajistí perfektní vzhled, nijak nepoškodí povrch rámu a ušetří vám čas a svým způsobem i peníze.

Matka s dcerou
i (Zdroj: REHAU)
Čisticí emulze společnosti REHAU se nanese vlhkým hadříkem na profil a následně umyje vlhkým hadrem

Okenní profily firmy REHAU mají ještě jednu přidanou hodnotu, a tou je speciální povrchová úprava okenních profilů označovaná zkratkou HDF (High Definition Finishing).

Principem je perfektně hladký jakoby „vyžehlený“ povrch, který na rozdíl od hrubší struktury běžného okna způsobuje, že se na něm špína hůře usazuje. Okno tedy vydrží nejen déle čisté a lesklé, ale rovněž se pak snadněji čistí. Za zmínku ještě stojí, že okenní profily je možné z vnější strany opatřit také hliníkovou obložkou, která kromě perfektního designu slouží také jako ochrana daného profilu. Obložky se dodávají v různých barevných provedeních.

Publikováno: 23. 7. 2021, Autor: REHAU, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce