reklama

Místo obyčejného obrazu si na zeď pověste šachovnici s figurkami

Šachy jako stolní hra se těší stále větší oblibě. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů a v rozmanitém designu. Někteří lidé mají požitek ze hry samotné, avšak najdou se i tací, kteří berou šachy jako sběratelskou vášeň. Ale ani ta největší radost z krásného sběratelského kousku se nedokáže vyrovnat pocitu blaženosti nad vlastnoruční výrobou obrazu s šachovými figurkami. Šikovný kutil si s touto výzvou hravě poradí. Z kousků materiálu, který má doma prakticky každý, si ukážeme, jak vyrobit úžasnou nástěnnou dekoraci.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Poradíme, jak vyrobit úžasný šachovnicový obraz (Zdroj: Prima DOMA)

Bombastický nápad

Jsou lidé, kteří šachy hrají, a pak existují jedinci, jež pro své potěšení pouze sbírají nejunikátnější kousky šachových figurek. Mezi námi se, však nachází ještě jedna sorta lidí. Domácí umělci, kteří si rádi zkrášlují své bydlení a požitkem je pro ně vlastnoručně vyrobená dekorace, či dokonce obraz ze šachů. Nejedná se o nic složitého. Průměrně šikovný člověk si s tímto nápadem poradí bez sebemenších problémů. Nic přece neudělá větší radost, než dílo, které vykvete plně pod našima rukama.

Co budeme potřebovat

  • vhodný dřevěný rámeček
  • silnější překližku na šachovnici
  • kus zadní desky ze skříně, ze které vyrobíme podstavce pro šachové figurky
  • kotoučovou pilu
  • brusku
  • metr, tužku
  • bílou a černou barvu

V první řadě je velmi důležité pečlivě rozměřit překližku na osm stejných obdélníkových pásů. Je to základ pro šachovnici. Obdélníčky se nařežou pomocí kotoučové pily. Když se tyto pásy vyskládají do dřevěného rámečku přesně nad sebe, je nezbytné, aby od posledního pruhu k okraji rámečku zbylo volné místo.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyměřte si z překližky osm pásků, které nám poslouží jako základ pro šachovnici

Zadní desku ze skříně je nutné rozměřit tak, aby vzniklo 7 stejně velkých obdélníků. Ve chvíli, kdy se tyto nařezané obdélníky přitisknou těsně k sobě, měly by se perfektně hodit do volného místa, které vzniklo mezi posledním pásem a rámem obrazu. Hrany všech obdélníků zbrousíme a začistíme. V tuto chvíli si vezmeme k ruce pásky, které vznikly z desky zadní skříně. Všechny je nutné pečlivě natřít černou barvou ze všech stran.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ze zadní stěny skříně nařežte sedm poliček, na kterých budou figurky stát

Nyní budeme pracovat s osmi pásy z překližky. Vyskládáme je pod sebe a tužkou si rozměříme opět osm stejně širokých řádků. Za pomoci malířské pásky zakryjeme vždy sudý řádek a lichý natřeme bílou barvou. Barva musí zaschnout. V chvíli, kdy máme liché řádky zcela zaschlé, sundáme malířskou pásku a přelepíme řádky, které jsou natřené bíle. Nově vzniklé nenatřené řádky přetřeme černou barvou a opět necháme zaschnout.

Natírání bílou
Spojte pásky k sobě, ohraničte malířskou páskou a natřete na bílo (Zdroj: Prima DOMA)
Natírání černou
Nyní natřete černá pole (Zdroj: Prima DOMA)

Jednotlivé překližkové pruhy nyní rozložíme a přeskládáme tak, aby vznikla černobílá šachovnice.

Natřené díly
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natřené pásky přeskládejte, vznikne černobílá šachovnice

V posledním kroku si vezmeme k ruce rám budoucího obrazu a postupně skládáme nad sebe překližkový pás, černý podstavec pro figurky a opět pruh z překližky. Tímto postupem složíme celý obraz. Jednotlivé díly se k sobě lepí za pomoci lepicí pistole. Ve chvíli, kdy se obraz otočí, vidíme úžasný šachovnicový monument, který můžeme pověsit na zeď. Do příslušných barevných políček už jen stačí postavit odpovídající šachové figurky a unikátní dekorace je hotová.

Skládání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Skládejte černobílá pole střídavě s černými poličkami na figurky

Celý videopostup zde: 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto a video), Profil autora: Beata Boháčová