reklama

Postavte si nové krovy. A střechu rovnou zateplete

Krovy se dnes dají postavit relativně rychle. Dřevo koupíte na míru, třeba i hoblované. Krokve už nemusíte pracně zatloukat hřebíky, ale místo nich použijete konstrukční vruty. A střešní izolace? O té to platí jakbysmet. Přesto se však vyplatí dodržet několik důležitých zásad, které se dočtete v následujícím textu. Z nářadí se bude určitě hodit pokosová pila a silná akuvrtačka.

Muž na střeše
i (Zdroj: Depositphotos)
Stavbu střešních krovů zvládnete svépomocí (Zdroj: Depositphotos)

V našem případě půjde o realizaci pultové střechy, kdy krokve leží na pozednicích, jež spočívají na zděných pilířích. Protože se jedná o staré zdivo, je vhodné zpevnit ho železobetonovou „čepicí“ K tomu si připravíme bednění ze starých desek. Desky v rozích spojíme vruty, které zašroubujeme akuvrtačkou. Do vnitřku přišroubujeme na hmoždinky ocelovou kotvu, do které později přijdou nasunout pozednice. Bednění následně vylijeme betonem, zarovnáme hladítkem a beton necháme alespoň dva týdny vyzrát.

Příprava bednění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příprava bednění, do kterého přijde vylít beton a upevnit závitová tyč (Zdroj: Prima DOMA)

Rozměřte si pozednice – trámy, které povedou rovnoběžně s hřebenem střechy. Krokve si můžete nakrátit pomocí pokosové pily. Pokud budou trámy přiznané, je vhodné je ohoblovat a případně i srazit hrany frézkou nebo hoblíkem. Na pozednicích si pečlivě rozměřte místa, kam přijdou zasunout v předchozím kroku zabetonované závitové tyče. Do pozednic pak vyvrtejte otvory hadovitým vrtákem. Otvor volte větší zhruba o 3 mm, než jaký je průměr závitové tyče. Usazené pozednice přišroubujte k tyčím matkou se silnou podložkou.

Vrtání otvorů
i (Zdroj: Prima DOMA)
K vrtání otvorů do trámů se hodí hadovitý vrták. Běžný vrták do dřeva se brzy zanese pilinami, navíc se nevyrábí ani v potřebných délkách (Zdroj: Prima DOMA)

Samotná montáž krokví jde u sedlové střechy rychle. Trámy upravte vyřezanými sedly, které si rozměřte přesně podle rozpětí pozednic. Opět si můžete pomoci pokosovou pilou. Samotné trámy můžete přitloukat hřebíky, nebo tesařskými konstrukčními vruty. Ty jsou sice dražší, zato se s nimi lépe manipuluje. Pro zašroubování konstrukčních vrutů budete potřebovat silnou akuvrtačku. Nejprve si přišroubujte dvě boční krokve, vzdálenost mezi nimi si pak rozpočítejte a přišroubujte zbytek trámů.

Na horní stranu krovů přijdou přibýt palubky. Když použijete pokosovou pilu, můžete řezat i několik kusů desek zároveň. Palubky přitlučte hřebíky nebo opět použijte akuvrtačku a vruty. Tloušťka podbití by měla být alespoň 19 mm. Na palubky následně přijde přišroubovat polyuretanová tepelná izolace. Na tu posléze připevníte střešní latě, hydroizolaci a krytinu. Konkrétní složení střešního profilu záleží na tom, jakou krytinu zvolíte.

Palubky s přiznanými trámy krovu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Palubky s přiznanými trámy krovu. Vhodný průřez krokví by měl navrhnout projektant (Zdroj: Prima DOMA)

Akuvrtaček je na trhu spousta.  Pro tesařské práce nepotřebujete vrtačku s příklepem, zaměřte se spíš na utahovací moment. Ten by měl mít alespoň 50 Nm, pokud chcete používat silné tesařské vruty. Jejich průměr se obvykle pohybuje kolem osmi milimetrů, pro zvláštní operace se používají vruty silné deset milimetrů. S takovými už si slabá vrtačka neporadí a můžete ji zničit. Nezapomeňte ani na potřebnou kapacitu akumulátorů – při používání dlouhých a silných vrutů jsou výdaje akuvrtačky na energii vysoké.

Tipy a triky:

  • S pokosovou pilou se dají dobře vyřezávat sedla v trámech. Pila by měla mít prořez alespoň 9 cm.
  • Výhodné je pořídit si akuvrtačku v setu se dvěma akumulátory. Jeden by vám při práci nestačil a museli byste čekat na jeho nabití.
  • Konstrukční vruty se nemusí předvrtávat.
  • Betonová směs se dá koupit připravená v pytli. Stačí ji jen rozmíchat s vodou pomocí stavebního míchadla.  
  • Pro práci použijte přenosný pracovní ponk. Model Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky. Využijete ho tedy i při náročnějších činnostech jako je řezání, hoblování, broušení, frézování apod. Umožňuje pevně upnout materiál nejrůznějších rozměrů a tvarů.

Publikováno: 19.7.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA, Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč