reklama

K zavěšení předmětů na dutou cihlu použijte chemickou kotvu - udrží vás i třeba bojler

Chemické kotvy jsou čím dál oblíbenější. Jejich použití je totiž snadné a dají se instalovat i do materiálů, kde by klasická hmoždinka měla velký problém. Pro vlepení kotvy do dutých cihel budete potřebovat kromě vrtačky a výtlačné pistole jen jednu další věc – speciální síťku, která kotvu udrží přesně tam, kde potřebujete.

Chemická kotva udrží předměty i na zdi z dutých cihel (Zdroj: Prima DOMA)

Jak zavěsit předmět na zeď z dutých cihel? 

Pro vyvrtání otvoru budete potřebovat vrták do zdiva nebo do betonu. Průměr otvoru musí odpovídat průměru plastové vložky, kterou posléze do vyvrtané díry zasunete. Pokud vrtáte do dutých cihel, zkuste použít vrtačku bez příklepu. Keramické tvárnice jsou totiž křehké a příklep by jejich vnitřní strukturu mohl poškodit. Pokud už s příklepem vrtat budete, tak velmi pomalu.

Vrtání
Otvor vrtejte opatrně. Pokud to není nutné, vypněte u keramických tvárnic příklep (Zdroj: Prima DOMA)

Použijete chemickou kotvu

Do otvoru vsuňte plastovou mřížku, která se prodává jako příslušenství chemických kotev. Její vnitřní průměr by měl být zhruba o 2 mm větší než průměr závitové tyče, kterou do ní později vložíte. Vložku zasuňte až po kraj jejího límce.

Plastová vložka
Plastová vložka zamezí tomu, aby kotva vytekla do dutého prostoru tvárnice (Zdroj: Prima DOMA)

Připravte si chemickou kotvu. Jde vlastně o maltové lepidlo, které velmi rychle tuhne a má extrémní pevnost. Na kartuš s kotvou nasaďte míchací nástavec a vytlačte asi 10cm pásek kotvy. Jde o to, aby se v nástavci kotva dobře promísila – poznáte to tak, že po vytlačení z nástavce změní barvu.

Odstraňte prvních 10 cm směsi
Zhruba prvních 10 cm kotvy vytlačte a vyhoďte – mísící nástavec ji totiž nepromíchá (Zdroj: Prima DOMA)

Nástavec vsuňte do plastové mřížky v otvoru a pomalu ji vyplňte chemickou kotvou. Teď už můžete vzít připravený kus závitové tyče a vsunout ji do otvoru. Pozor! Tyč zasunujte krouživými pohyby, jako byste ji šroubovali. Přebytečnou kotvu, která z otvoru vyteče, ihned odstraňte hadrem. Nechte kotvu vytvrdnout a máte hotovo.

Šroubování
Netlačit, ale šroubovat – závitovou tyč zasuňte do plastové vložky krouživým pohybem (Zdroj: Prima DOMA)

Tipy a triky:

  • Chemická kotva schne rychle. Dobu schnutí i vytvrzení naleznete na obalu.
  • Sílu, kterou dokáže takto připravená kotva unést, naleznete v jejím technickém listu. Běžně se na chemické kotvy kotví třeba zábradlí nebo bojlery.
  • Pokud vrtáte kotvu do plného materiálu, síťovou vložku používat nemusíte. Zato je bezpodmínečně nutné vyvrtaný otvor důsledně vyčistit od prachu. Hodí se k tomu kompresor s ofukovací pistolí.

Zavěste si lustr svépomocí

Publikováno: 18. 7. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto a video) , Profil autora: Jaroslav Kropáč