reklama

Nepodceňujte úpravu vody v bazénu, vyplatí se to!

Léto je překrásným ročním obdobím, které vybízí ke slunění, ale i ke koupání. Lidé v tomto směru dávají přednost soukromí a ve velkém pořizují bazény na zahradu, ať už ty zapuštěné nebo nadzemní. Pokud takový bazén také vlastníte, neměli byste podceňovat jednu z nejdůležitějších věcí. A tou je péče o vodní plochu. Pravidelná starost o bazén přináší oku lahodící výsledek v podobě průzračné vody. Musíte ovšem vědět jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Bazénová voda vyžaduje pravidelnou údržbu (Zdroj: Depositphotos)

Předpoklad správné péče o bazén

Ještě, než se zaměříme na samotnou úpravu vody, musí padnout zmínka o nástrojích, které vám pomohou s čištěním. Naprostým základem je písková filtrace. Ta vyžaduje pročištění jednou za dva týdny a po dvou letech je nutné vyměnit písek. Druhým nezbytným nástrojem je bazénový vysavač. S ním budete schopni efektivně čistit dno a stěny bazénu.

Robot
i (Zdroj: UNI HOBBY)
Čistič bazénů Steinbach APP control je plně automatický čistič pro váš bazén

Hodnota pH jako odrazový můstek

Nyní už přichází na řadu důležitá úprava vody. S pomocí nejrůznějších manuálních nebo elektronických testerů musíte pravidelně kontrolovat vybrané hodnoty vody v bazénu. Jednou z těch zásadních je pH prozrazující, zda je voda zásaditá či kyselá. V tomto případě vycházejte z níže uvedených hodnot.

  • Optimální hodnota pH je mezi 6,8 až 7,2.
  • Hodnota pH pod 6,8 může způsobit korozi kovových částí v bazénu.
  • Hodnota pH nad 7,2 naopak zapříčiňuje zákaly vody.

Pokud naměříte vysoké nebo nízké hodnoty pH, můžete vodu v bazénu upravit a stabilizovat za použití vhodné bazénové chemie k tomu určené. Takový sortiment zakoupíte v UNI HOBBY.

Testr
i (Zdroj: UNI HOBBY)
AquaChek TruTest je digitální čtečka proužků s LCD displejem

Měření ostatních hodnot bazénové vody

Kromě hodnoty pH je třeba čas od času přihlížet i k ostatním hodnotám vody. Ty hrají také důležitou roli v rámci čisté a průzračné vody. Je to například alkalita, volný chlor a tvrdost. Zde jsou optimální hodnoty.

  • Tvrdost vody 190 - 270 mg/l.
  • Alkalita od 80 do 120 ppm.
  • Volný chlor od 0,3 do 0,6 mg/l.

Tyto hodnoty včetně pH by se ve své podstatě měly stát prvotními, kterých docílíte po napuštění bazénu po zimě. Když napouštíte bazén upravenou vodou z vodovodního řadu, budete mít s její stabilizací určitě méně práce, než když to bude neupravená voda ze studně. K její úpravě pak můžete opět použít chemické přípravky od UNI HOBBY.

V průběhu celé letní sezóny pak musíte vodu v bazénu řádným způsobem dezinfikovat, k čemuž slouží chlorová i bezchlorová dezinfekce. Toho docílíte s pomocí vhodných přípravků, ať už v tekuté podobě nebo ve formě tablet. Tato dezinfekce odpadá, pokud je součástí bazénu solinátor, který se o vše stará za vás.

Solinátor
i (Zdroj: UNI HOBBY)
Solinátor omezuje používání bazénové chemie

Nejčastější problémy s vodou v bazénu

I přes pravidelnou kontrolu a úpravu vody v bazénu se vlivem teplého počasí a ostatních faktorů může stát, že se vám voda pokazí. Rychlou a účinnou nápravu můžete hledat opět v podobě nejrůznějších přípravků. Například na zakalenou vodu účinně zabírají vločkovače nebo projasňovače. Ty zlepšují účinnost filtrů a jsou pro tyto případy vynikající zbraní. Při odbourávání výše uvedených problémů s vodou v bazénu je obvykle zapotřebí intenzivní filtrování vody, a to alespoň v délce trvání 24 hodin. To samé se týká i zelené vody, která si rozhodně zaslouží chlorový šok. Při fungující filtraci a dodržení postupu může být do následujícího dne zase čistá.

Z výše uvedených řádků tedy jasně vyplývá, že pravidelná a pečlivá úprava vody v bazénu je něčím, co byste rozhodně neměli podceňovat. A pokud se během koupací sezóny setkáte s nějakým problémem, věřte, že na všechno existuje lék v podobě vhodného přípravku. Ten si můžete díky bohatému produktovému portfoliu vybrat v UNI HOBBY.

Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: UNI HOBBY (text a foto), Profil autora: Redakce